Asi tady budu za děsného borce (nebo morouse), ale u hororů se moc nebojím. Buď obsahují jen laciné lekačky, nebo rychle prokouknu, jak fungují. 1. epizoda Stories Untold, kde hrajete starou textovou adventuru, mě však přikovala na místě tak, jak se to Outlastu nebo Amnesii nikdy nepovedlo. A to prosím s naprostým minimem. (1. epizoda je mimochodem na steamu zdarma jako demo)

Celá hra se pak skládá ze čtyř epizod, kde každá nabízí vždy nové prostředí a hratelnost. Pravda, to nejlepší hra předvede se svou textovkou hned zkraje, ale ani ostatní epizody, kde v jedné provádíte zvláštní experiment, nebo pomocí manuálu zadáváte kódy do počítače, svou hutnou atmosférou nezaostávají. Hra vás zaháčkuje a vy chcete vědět, kam to celé povede. O to větší problém mám tak s poslední kapitolou, kde se celý děj rozplete. Nechci říct, že je konec špatný, jen je takový obyčejný. Po tom všem, co člověk zažije, by jeden čekal nějaký twist, nečekané rozuzlení, cokoliv, kde by jste zvolali: "Aha, tak takhle to je!"... nic takového však nepřijde. (Můj subjektivní názor. Jinému by se to třeba líbilo.)

Přesto mě hra bavila a s klidem ji doporučuji. Alespoň to demo je podle mého povinností. Ta 1. epizoda je opravdu mazec a jeden z nejlepších hororových zážitků, které jsem zažil.
Čtyři krátké příběhy, minihry, se sestupnou kvalitou. Možná za to může mé očekávání a záměrné embargo na informace, ale od Stories Untold jsem čekal několik menších hororových příběhu s jasným tahem za pointou. Titul to plní tak na půl. První epizoda daný požadavek splňuje a není vůbec špatná, ale spíše působí jako navnadění na něco, co nás bude teprve čekat. Efektně minimalistické pojetí rozhraní, snaha dosáhnout atmosféry let minulých (80. léta) a příjemné zvuky i hudba. Jako textová adventura je už však Stories Untold ve své první části horší – příliš rigidní (na rozpoznávání slov a vět) a příliš neinteraktivní.

Další části už jsou však jiné, formálně připomínající mechanické přepisování, klikání, napodobování… zadaných požadavků. Zde zábava klesá a i v rámci jedné hodiny začíná vyprchávat pocit toho, že si hraní užívám. Přichází myšlenka nad smyslem tohoto konání a instinktivní rozhodnutí. Uninstall.

Pro: atmosféra, zvuky

Proti: hratelnost

Stories Untold je zaujímavo poňatá textovka, ktorá z minimalistického spracovania čerpá maximálnu atmosféru. Bohužiaľ je miestami trošku predvídateľná, ale rozhodne vás po istý čas nechá hádať, čo sa to tu vlastne deje. I keď možno, tí šikovnejší a sčítanejší z vás, odhalia podstatu zápletky už po prvej kapitole.

Hra je najsilnejšia v momente, keď vás posadí pred obrazovku a nechá vás riešiť jednoduché adventúrne problémy v rámci jednej miestnosti (resp. monitora nejakého prístroja). Najslabšia je v momente, kedy vás pustí na prechádzku po okolí (Prechádzka medzi bungalovmi arktickej základne absolútne pokazila atmosféru, ktorú hra celý čas tak vynikajúco budovalo. Rovnako nezáživné boli i časti, kedy sa hráč potácal po chodbách nemocnice.).

Stories Untold nie je nijako rozsiahla hra, máte dohranú tak do dvoch (maximálne troch) hodín. Ale je to za to príjemný, nevšedný interaktívny zážitok.

Pro: z minima ťaží maximum atmosféry, fajn nápad využiť prvky textovky ako naratívneho prvku

Proti: možno trochu predvídateľné, pár nezaujímavých pasaží

Zbožňuju, když namátko objevím dobrou hru, kterou bych normálně zřejmě nikdy nezkusil, ale díky nějaké prazvláštní konstelaci hvězd a správně voleným slovům od oblíbených youtuberů mě občas přepadne akutní touha vyzkoušet nějaký zapadlý drobek. Jsou to situace, kdy klepnu na nákup naprosto bezmyšlenkovitě a hru po zapnutí rovnou i dohraju. Letos se jednalo o „Doki Doki Literature Club!“ a „The Norwood Suite“. A již třetím takovým nablind kouskem se stává *tadááá* „Untold Stories“ – hra, která slibovala vyděsit i přes své minimalistické podání. Nějaké to překvápko na konec a atmosféru podobnou Twilight Zone.

Hra je sérií tří miniher, u kterých musíte občas trochu zapřemýšlet a na poměry dnešních puzzlů ve hrách může ta úroveň přemýšlení někoho trošku překvapit – sám jsem jednou sáhl po návodu. Dané situace budou působit velmi tajemně a … inu… jako epizody nějakého béčkového horrorového seriálu. A vůbec nevadí, že se během hraní nebudete nijak chytat – konec, ač hra brnká na struny série Silent Hill, je explicitně vysvětlen, bez prostoru pro vymýšlení bohatých teorií. Což je pro jednou i docela příjemná změna.

Kdybych měl nějak charakterizovat jednotlivé epizody:

1. Textovka s trochou meta feelingem.
2. Asistování u vědeckého experimentu, který samozřejmě celou dobu půjde jako po másle.
3. Firewatch ve sněhu – znalost morseovky výhodou. A nebudete másla, pokud nahlídnete do návodu.
4. Kinder vajíčko s tématem Silent Hillu na obalu, které obsahuje sůl, kterou si lze nasypat do ran po zrušeném „Silent Hills“ .

A jen tak mimochodem - první epizoda je zdarma!
I když u této hry strávíte pár hodin, jedná se v podstatě o takovou nápaditou jednohubku, která začíná jako textová adventura, končí jako textová adventura, ale v rámci čtyř kapitol si zkusíte i průzkum po arktické stanici za sněhové bouři nebo rozšifrování morseovky. Přiznám se, že v rámci série nápadů, které tato hra nabízí, jsem byl opravdu velice překvapený.

Záměrně nebudu nic říkat o příběhu. Ten sám o sobě je mysteriozní až běda a díky němu jsem si hru opravdu hodně užíval. Nicméně začínáte coby klasická textová adventura, byť trošku atmosférická. Osobně mě překvapilo, jak moc takto statická hra je graficky náročná. Přitom není moc důvod. Na druhou stranu, atmosféra je tak výrazná, že veškerý výkon základní desky šel asi do ní. Po první kapitole se přesunete za doktorský stůl, kde testujete a zkoumáte a v podstatě se oprostíte od textu. Ve třetí kapitole se pak přesunete na ledovou základnu, kde na základě signálů z frekvencí luštíte a zjišťujete, co se ve vašem okolí děje. Snad nikdy jsem ve hře nepoužil morseovku, tak dneska můžu být chytrý, že mě počítačová hra dokonce i něco naučila.

Závěrečná kapitola je pak kombinací všeho a tak rozhodně doporučuji hru dohrát až do konce. Pěkně pouzavře tajemný příběh a hlavně si užijete parádní atmosféru, která ve hrách nemá obdoby. Stories Untold je prazvláštní jednohubka, ale na druhou stranu je to kousek, na který jen tak nezapomenu. Zajímavější „textovou“ adventuru jsem si jakožto setkání s tímto žánrem vybrat ani nemohl.

Pro: hutná atmosféra, námět, kopa nápadů, povinnost naučit se morseovku

Proti: vysoké HW nároky?, příběh je na můj vkus dost nejednoznačný