• Android 70
Management hospody, ve které se čepuje limonáda, a k tomu navíc snaha vyčistit hromadu dungeonů s partou najatých hrdinů. Takto by se dala v kostce shrnout Soda Dungeon. Ale tak jednoduché to nebude. :)

Hra v první řadě sází na retro notu každému, kdo má rád stylizovanou pixel art grafiku. Vše je vykresleno v nízkém rozlišení, ale s citem pro detail. Zvuky a hudba jsou též v pohodě, v menu si lze nastavit i nějaké ty grafické efekty. Sečteno, podtrženo, audiovizuální stránka Soda Dungeon je zcela poplatná svému směru. Komu se tento styl grafické prezentace nelíbí, nebude se mu líbit ani Soda Dungeon, ostatní může oslovit zcela bez problémů.

Herní náplň sestává na první pohled z ovládání party až pěti hrdinů, kde vždy na jedné obrazovce musíte vymlátit místní osazenstvo. Boj probíhá na tahy, kdy nejdříve táhnete vy, poté nepřítel, a toto se opakuje do té doby, dokud bude na obrazovce nepřítel. Poté postupujete do další obrazovky s tím že ta je samozřejmě o něco těžší. Každý stý level (100, 200, 300...) na vás čeká jeden boss, který má vždy nějakou speciální schopnost, v některých případech na něj musíte jít dokonce jinak než hrubou silou. Za tohle chválím a konkrétně u jednoho mi to dalo docela zabrat. :) Hrdinů můžete mít několik druhů, od bojovníka, přes zloděje až třeba po léčitele.

Každý hrdina disponuje několika speciálními schopnostmi, které můžete nadále posilovat výbavou, kterou každého daného hrdinu vybavíte. V dungeonech tak najdete různé meče, štíty, hole, zbroje, ale také užitečné předměty které vám doplní manu, nebo třeba provedou plošný útok. Ideální je kombinovat různé typy s různými postavami odlišně, dle jejich schopností. Pro zloděje je tak ideální stínová zbroj, která mu přidává schopnost vyhnout se útoku. A jelikož zloděj sám má tuto schopnost, na maximálním levelu disponuje 20% šancí vyhnout se útoku, při vhodném složením jeho výbavy se můžete dostat až někam k 70% šanci vyhnout se jakémukoli útoku. Toto bohatě kompenzuje zlodějovu menší odolnost. Takto postupujete u všech postav, ale konečná kombinace je samozřejmě na každém hráči.

Cílem hry je dosáhnout úrovně 1 000, jelikož se ale po každém dosažení sté úrovně svět restartuje, chvilku to trvá. Restart vám ale přinese vždy nové možnosti, schopnosti apod. Dalším cílem hry je vybudovat si svojí hospodu s nealko nápoji. Každá část hospody něco stojí, pokročilé věci statisíce až milióny, takže také budete chvíli šetřit. Hospoda se naštěstí po restartu světa nemění, máte tedy čas na šetření. Dle výbavy hospody k vám přichází různí hrdinové, které disponují různými schopnostmi, jak jsem psal výše. Jak tedy postupujete hrou, je více a více variabilní, její náplň, tedy boje, je ale stále stejná a repetetivní. Naštěstí lze boje přenechat automatu, který je vcelku obstojný a vy pak pouze inkasujete peníze ze zabitých potvor a můžete opět o něco zvelebit vlastní hospůdku. :)

Soda Dungeon je tak sice na první pohled o čištění dungeonů partou dobrodruhů, jak jsem psal na začátku, ale její pravý cíl je dotáhnout hospodu na maximální možnou úroveň a nakopat zadek hlavnímu bossovi v úrovni 1 000. Poté se úrovně opět opakují od levelu 1, ale s aktuální výbavou a schopnostmi hrdinů. Hra jde takto hrát donekonečna.

Pro: Stylizovaný audiovizuál, hra dokáže dlouho zabavit, zvelebování hospody baví, slušný výběr hrdinů, velké množství předmětů k použití

Proti: boje se stávají rychle repetetivní a časem je necháte hrát pouze v automatické režimu,

Priznávam, že so Soda Dungeon som mal predchádzajúcu skúsenosť v jeho mobilnej verzii, no práve vzhľadom na to, že poznám povahu hry, som sa bez váhania pustil do jej PC verzie skrz službu Steam (a možno len z achievementovej nenažranosti :D). Je to hra-nehra a to hlavne vďaka tomu, že 95% času jej vôbec nemusíte venovať pozornosť. Niežeby sa hrala úplne sama, idle titul to nie je, hra musí byť vždy spustená, ale hrať ju postupne level za levelom na ťahy by vás stálo po pomyselný koniec hry; level 1000 (hra potom pokračuje "donekonečna"). minimálne niekoľko rokov života. Predpokladaný čas (ak hra nebeží keď zaspíte aby ste vypravili ďalšiu bandu na dobrodrúžstvo) dosiahnutia spomínaného levelu 1000. a získania všetkých achievemetov je asi 200 hodín. Auto fight funguje spoľahlivo a zľahka zakaždým predĺži čas kedy nemusíte hre venovať pozornosť, kým vaši zverenci sa stále silnejší presekávajú ďalším a ďalším dungeonom. Určite sa nedá povedať, že by hra bola odfláknutá, svet Soda Dungeon je plný vtipu, obsahuje tycoon prvok budovania si vlastnej nealkoholickej hospody, obsahuje stovky predmetov, postavičky a ich kombinácie sú zábavné... Nezaujatými očami, je to zaujímavé dobrodrúžstvo :).

Pro: originálny herný svet a postavičky, krásna retro grafika, vtip, zakaždým cítite zlepšenie vašej skupiny

Proti: bojová časť hry sa vlastne takmer vôbec nemusí hrať, i keď to istým zvráteným spôsobom bol asi zámer vývojára