Smoke Attack

27.05.2002

freeware

Smoke Attack je klasická izometrická akční arkádová střílečka, která si bere za cíl upozornit na boj proti kuřákům.

V roli speciálního odvykacího komanda pro kuřáky máte za úkol vyléčit všechny kuřáky v desíti rozsáhlých úrovních. K tomu vám dopomáhá speciální zbraň, která po několika zásazích kuřáky zcela vyléčí. Kuřáci se samozřejmě nedají tak snadno, a tak se nedivte, když po vás občas házejí svoje cigarety, čímž vás mohou zranit. Aby to vše nebylo tak lehké, narazíte i na spoustu překážek v podobě ohnivé podlahy či laseru. Často vám v postupu brání i zamčené dveře, které můžete otevřít pouze speciální přístupovou kartou. Tu samozřejmě musíte nejdříve najít, což často nebývá zrovna nejjednodušší úkol. Ve hře jsou k dispozici taktéž jakési bonusy pro vaší zbraň, díky nímž pak způsobujete kuřákům větší "poškození".

Hra se ovládá velice jednoduše a to pouze pomocí kurzorových šipek pro pohyb, mezerníku pro střelbu a kláves "1", "2" pro výběr zbraně.

Tak to bude asi stejné (měl jsem teorii, že možná v jiné verzi tj. například té 1.1 je třebas o těch 5 levelů více), zřejmě jsem si vsugeroval tuto špatnou hodnotu, kterou jsem někde kdysi vyčetl.

Každopádně jsem to editnul...

Dnešní doba je zlá. Člověk si někde zapálí, paradoxně tam kde je to úplně běžné (nálevny), či někde, kde to prostě nemůže nikomu škodit (vrchol Mount Everest) a lidé se na něj stejně dívají jako na teroristu, který je chce zavraždit, zprznit jim děti a posrat dveře. A co bychom pro tyto nesnášenlivce neudělali, uděláme jim hru! Hru kde letíte (proč, když byste mohli normálně chodit po zemi) s jakousi obdobou Megamana, který střílí ubohé dehtové (?) koule. A chudáci cigareťáci nemají na obranu nic lepšího, než po něm střílet ubohé polovykouřené vajgly, no kde je spravedlnost? Jako by nemohli kosmonauta zavřít v některé z kanceláří (kde se hráč většinou pohybuje), zamknout dveře a klíčovou dírkou mu tam nafoukat kouřovou apokalypsu.. No jo, ale on má přece skafandr... svině...

Hru jsem hrál circa před pěti lety (spíš víc) a děsně mě bavila. Ačkoli... možná to bylo tím, že moje elektrická trouba jaksi v té době nezvládala komerční hry, tudíž jsem byl (až na klasiky) odkázán na freeware (který hraju stejně i teď, kdy moje nabušené turbodmychadlo zvládne i Far Cry na nejnižší detaily..) Moc si z toho nepamatuju, ale! Vím že létáte (asi tak půl metrů nad zemí (když musíte oblétávat židle)) s astronautem v budovách, které se většinou skládají z kancelářských komplexů (pamětníci si jistě vzpomenou na část F.E.A.R.) ale podíváte se i ven. Pak taky vím, že do dalšího levlu vedly dveře, nebo několik dveří, na které jste museli použít klíč barvy dveří, aby se otevřely. A taky... se tam daly apgrejdovat zbraně (teda jedna zbraň=jiné střelivo)... a už nevím.

Ona je to celkem blbost, ale kdo freeware hraje, jistě neprohloupí.

Pro: Grafika, nápad, zvuky "prásku"

Jednoduchá, byť poměrně zábavná arkáda. Hra se může chlubit především kvalitním technickým zpracováním, které u takovýchto freewarovek bývá často opomíjeno. Na hru se tak opravdu hezky kouká a hudba, která vám při hraní hraje se příjemně poslouchá (bohužel se během hry už trošku oposlouchá:)).

Smoke Attack bohužel nejvíce shazuje pozdější stereotyp, ač je sice SM poměrně dlouhý (alespoň co se týká freeware sféry), bohužel všechny své trumfy vytasí už v prvním, resp. druhém levelu. Ovšem vše to mírně zachraňuje alespoň povedený level desing. Hra je poměrně jednoduchá, čili na takové občasné odreagování jako stvořená, navíc používá systém autosavů, takže se k rozehrané hře můžete kdykoliv vrátit.

Pro: Délka, technické zpracování.

Proti: Později stereotyp, odstranění (přeměnění) nepřátelé se občas nepříjemně pletou pod nohy.