Sly Cooper: Thieves in Time

28.03.2013

Sly Cooper: Thieves in Time je již čtvrtým dílem ze série Sly Cooper. Stejně jako u předchozích dílů se jedná o 3D příběhovou skákačku s lehkými prvky adventury, vhodnou pro děti. Hra obsahuje menší logické prvky a bonusové eventy a míchá akční prvky s možností a občas i nutností stealth akce.

V tomto díle si Sly kvůli své přítelkyni, agentce Carmelitě, hraje na slušného občana. To mu však příliš dlouho nevydrží a jakmile zjistí, že ze známého "Zlodějus Mývalus" (kronika roku Cooperů se všemi úspěchy, triky a technikami všech Slyových předků) neznámo proč stránky, kontaktuje své přátele – Bentleyho, velmi inteligentního vynálezce, vědce a nejrychlejší želvu na světě a Murraye, věrného hrošího bojovníka a nejlepšího závodníka demoličních derby, aby mu pomohli přijít na kloub záhadě.

Jak již název napovídá, budeme cestovat v čase a napravovat chyby v historii rodu Cooperů. Díky tomu potkáme spousty Slyových předků, kteří nás naučí své triky a dovednosti. Hra se kromě základního světa odehrává v pěti jedinečných místech v historii, jako jsou feudální Japonsko nebo divoký Západ. V každé době na Slye čeká jeden z jeho předků, který potřebuje naši pomoc a hlavní nepřítel, kterého Sly a jeho přátele musí porazit a překazit jeho plány.

Hra vyšla v roce 2013 na Playstation 3 a Playstation Vita, přičemž mezi verzemi není žádný rozdíl. Obě verze obsahují český dabing.

Přiznám se bez mučení, série líčící eskapády mývala  Slye Coopera šla doposud mimo mě... Chyba, velká chyba. Tento v pořadí již čtvrtý díl (s podtitulem Thieves in Time) je opravdu povedenou akční adventurou, mixlou široce oblíbenými prvky cestování časem.

Sly Cooper jako mrštný zloděj džentlmen. Se svojí bandou pomocníků (hroším ranařem Murray em a želví mozkovnou na kolečkovém křesle Bentleyem) se musí vydat strojem času zpět do různých údobí svých předků (feudální Japonsko, divoký Západ, konec Doby ledové, Středověk a starověká Arábie), aby se pokusil zamezit nevratným škodám, které má za lubem napáchat hlavní padouch Cyrille Le Paradox.

Za pomocí chmatáckého umu, technických vychytávek a fyzické zdatnosti je nutné projít jednotlivé episody a v každé s nich se vypořádat s hlavním pohůnkem zločineckého bosse Le Paradoxe. K tomu neslouží jen základní dovednosti, ale postupem času i různě zdokonalované pohyby a samozřejmě odpovídající kostýmní fíčury (zbroj japonského generála, oblek á la Robin Hood, vězeňský mundůr, kůže šavlozubého tygra a převlek arabského zloděje).

Celá časová taškařice řádně zábavou formou rychle utíká v krátkých úkolech. Jednou je nutné v tichosti sledovat svůj cíl, jindy nastražit past, uloupit předmět důležitý pro další postup či se vypořádat s celou plejádou protivníků. Mimo tuto klasiku je hra prošpikovaná veselými minihrami, vtipně odkazujícími na oblíbené filmy, přičemž z mého pohledu jedna vyčnívala nad ostatními - kondiční trénink jako vystřižený z Rockyho 4, kdy bylo nutné předka z Pravěku dostat zpět do formy. Mimo příběhové záležitosti obsahuje hra pár volnočasových kratochvílí v podobě stolního tenisu nebo herního kabinetu s hrami 80. let.

Nesporným kladem, podtrhující celkovou zábavnost titulu, je profesionální nadabování do českého jazyka. Je tak možné vychutnat si dnes už známá dabérská esa jako Mahdala, Mejzlíka, Medunu nebo Maxiána.

Pro: dabing, prostředí, úkoly, stylizace, humor, gameplay, Sly Cooper

Proti: nízká obtížnost (není úplně zápor), klasika u 3D akčních adventur občasná kamera

• Vita 90
Absolutně skvělá skákačka z tohoto světa. 4 díl nádherně pokračuje v Slyově pouti a doteď se modlím a doufám v remaster či další díl. Obrovským plusem je za mě český dabing u kterého jsem se chvílema řezal smíchy. Hláška s řízkama mi zůstala v hlavě doteď.

Pro: Český dabing, hratelnost, příběh, prostředí, grafika

Proti: Celkem jednoduché, ještě není pokračování