Sektor XIV se odmlčel 3D

2007

freeware

Tato česká hra je v podstatě přepracovaná starší Tatkova hra Sektor XIV se odmlčel. Rozdíl je vidět hned na první pohled, hra je totiž 3D FPS, v modernějším kabátku. Bohužel je ale trochu špatně optimalizovaná, takže některé sestavy s ní můžou mít problém.

Hra vás zavede na Mars, do "našeho" sektoru, který nese číslo 14. Mars je totiž rozdělen na sektory, které si pozemské státy rozdělily. Náš sektor se ale, jak už název napovídá, odmlčel a právě na vás je, abyste zjistili, co se děje. Ocitáte se na Marsovské základně, která je prošpikována nepřáteli. Ti jsou zatraceně silní, budete překvapeni, kolik nábojů musíte vystřílet do jednoho "zmutovaného motýla". Se základní pistolkou byste zřejmě dlouho nevydrželi, a tak jsou zde samozřejmě účinnější zbraně, kupříkladu granátomet.

Co je nového na Marsu? Překvapení v podobě zamořené základny.
První mise nezačíná vůbec špatně a před vámi leží poměrně snadný úkol, v temných chodbách základny nahodit generátor. Vyzbrojen baterkou a základní bambitkou se snažíte zabít prvního hmyzáka... A tady se objeví první zaražení, jak může střetnutí s první nestvůrou trvat zhruba tak dlouho, jako v jiných hrách souboj s bossem? Mě to ovšem ani moc nevadilo, nábojů je dost a s účinějšími zbraněmi jdou nestvůry i na jednu ránu. Raketomet je vůbec zajímavá zbraň, klidně si můžete střelit pod nohy a nic se nestane. Co se mi líbilo, že se mise odehrávají v pestrém prostředí (laboratoře, kanalizace) a že se občas musí i někde něco zmáčknout či aktivovat (do hádanek to má ovšem daleko).

Bohužel se brzy začnou objevovat chyby. Různé zasekávání, ať už o dveře nebo o podlahu... Z toho se dá většinou skokem dostat, horší ovšem je, když se zasekne raketomet uprostřed nabijení a vám přestane fungovat střelba. Také těžko říct, jestli ta neviditelnost u některých hmyzáků je bug či schopnost.

I přes nespočet chyb mě Sektor 14, jako freewarepozitivního člověka, bavil.

Pro: Pestré prostředí (na základnu), ucházející atmosféra, obtížnost (i když mnozí protestují)

Proti: Bugy kam se podíváš, pouze 2 typy nepřátel, některé zbraně do počtu.