SCUD Race

Sega Super GT

prosinec 1996

SCUD Race je závodní simulátor na Arcade automaty, který byl vyvinut po úspěchu Daytona USA na konci roku 1996 japonskými vývojáři používající označení Sega-AM2. Zkratka SCUD znamená " Sport Car Ultimate Drive" a poukazuje na sportovní vozy, s nimiž lze závodit. Jsou to Porsche 911 GT2 a Ferrari F40 GTE, jež jsou jednodušší na ovládání, ale o něco pomalejší a Dodge Viper GTS-R a McLaren F1 GTR, vyznačující se vyšší rychlostí, ale také ne příliš velkou stabilitou na vozovce. K dispozici je čtveřice okruhů, kdy první dva jsou určeny pro začátečníky, třetí trať je středně obtížná a poslední je nejtěžší s velkým počtem záludných zatáček.

Automat se ovládá volantem, který při nárazech vibruje a dále pomocí plynového a brzdového pedálu a v případě manuálního řazení také čtyřstupňovou řadící pákou. Vyráběl se buď ve verzi pro dva hráče, nebo v Deluxe verzi pro jednoho, přičemž lze automaty propojit a hrát až ve čtyřech hráčích najednou. Hra se jede na 15 kol a je omezena časovým limitem, kdy se za každé odjeté kolo přičte určitý bonus, odvozený od délky okruhu. Rozdíl mezi singleplayerem a multiplayerem je především v počtu oponentů. Zatímco v singleplayeru jich je 40, v multiplayeru jsou maximálně tři, přičemž počítačem řízení protivníci zůstávají na trati, ale nezapočítávají se do celkového pořadí.

V září roku 1997 vyšla vylepšená verze s názvem SCUD Race Plus, která umožňuje na všech čtyřech okruzích závodit i v opačném směru. Obsahuje také mód "Super-Beginner", kde lze na speciální oválném okruhu uvnitř domu závodit s tankem, autobusem, raketovým vozem či kočkou.

• Arcade 80
SCUD Race je automatovka, kterou jsem často hrál v jedné mé oblíbené hospodě. Naposledy, když jsem tam byl, tak byly "Autíčka", jak jsme SCUD Race s kamarádem přezdívali, rozbitá, ale snad je ještě někdy dají do kupy a budu se znovu moci projet v mém oblíbeném Porsche 911 GT2.

Netvrdím, že jsem doma nehrál žádnou hru pod vlivem alkoholu, ale to si dám jen pár piv a navíc nejsem vlastníkem volantu. U SCUD Race je to ale něco úplně jiného, protože v hospodě si dám těch piv daleko víc, sem tam to proložím panáčkem, a pak nastane ta jediná možná situace, kdy usednu za volant značně opilý. Naštěstí tím ale nikomu neublížím, a tak si jen můžu užívat tento jedinečný zážitek, který v reálu nikdy nezažiji (snad:)).

Hru se mi podařilo dohrát jen jednou, a to když přišel jeden známý, se kterým jsem se již dlouho neviděl a válcoval všechny soupeře tak, že mě vybičoval k mému životnímu výkonu. Předtím jsem se myslím dostal maximálně do čtrnáctého kola z patnácti, a to jsem kvůli nedostatečnému časovému limitu ani nedokončil.

Pro: Porsche 911 GT2, okruhy, atmosféra, vibrace volantu, můžu si před jízdou přihnout

Proti: občas auta neposlouchají, jak by měla