Původně jsem měl v plánu se do první sezóny pustit hned po červnovém dohrání originálu, ale nečekaně mě hra nenadchla jak jsem čekal a první epizoda se tak dostala na řadu až nyní. A jak se hra povedla a jak si stojí v porovnání s originálem? Humor stále není můj šálek kávy. Spíš se občas uchechtnu, než abych to považoval za nějakou humornou jízdu. Nejvíce mě pobavila cedule Dead end. Grafika není nic extra, ale ani neurazí. Hra překvapivě dobře funguje i na dnešních systémech. Příběh je v první epizodě celkem průměrný, ale je tam jistý potenciál. Doufám, že se to v dalších epizodách rozjede. Počet lokací je hodně malý a díky tomu je celkem nízká i obtížnost. Navíc nejsou přítomny extrémní nelogičnosti jako v Hit the Road. Akční vsuvka v podobě řízení auta není nijak zázračná, ale má nízkou obtížnost a tak ozvláštní hratelnost aniž by hráče naštvala. To se o podobných prvcích starších adventur říci nedá. Nejdelší hádankou jsou psychologické testy, které považuji za celkem povedené a originální. Sice se asi málokomu podaří na první pokus, ale to vůbec nevadí. Zhruba 2 hodiny herní doby tak utečou celkem rychle a příjemně. Přítomné české titulky jsou opravdu nepovedené a obsahují horší chyby něž většina naprosto amatérských češtin. Rozhodně jsem se nenudil a první sezónu určitě zkusím dohrát. Navíc další díly mají lepší hodnocení, takže snad bude lépe.
Pokud něco nemusím, pak to je adventurní produkce Telltale Games. Což o to, mají povětšinou dobré umysly a snaží se přinést žánr i jinému publiku.

Vše ale ztroskotává na jejich marketingu postaveném na upřednostnění kvantity před kvalitou. Kdy každý díl epizody je sestaven z prefabrikovaných modelů a lokací, do kterých dosadí hlavní postavy a nějaký komparz. A tak, i když dialogy nejsou špatné a v některých případech jsou i zábavné, hra jako taková těžko zaujme, pokud nejste velkými fanoušky zvířecí dvojky od původního dílu, či vám jejich situační humor nesedí. Jedním z podstatných faktů je i to, že po roce od dohrání si ze samotné hry nepamatuji takřka nic, co by mě výrazněji zaujalo.

Třeba se mi změní názor po zahrání jejich nejambicióznější sérii Tales of Monkey Island, ale takto po dohrání první epizody Sam & Max nemám sebemenší chuť pokračovat, a dostat se tak k údajně nejlepšímu dílu Abe Lincoln Must Die!.
Už kdysi původní Hit the Road mě zaujal, tehdá se mně bohužel vysmál náročnými hádankami a angličtinou. Teď když mi do rukou spadlo pokračování, s vidinou dobré zábavy, jsem lačně nainstaloval. A spokojenost. Jak s jednoduchou zápletkou (na to že je ve hře pouze 6 lokací), tak se skromnější (ale líbivou) grafikou a mně vyhovujícím nenáročným humorem. Ale nebudu nic zastírat, ve výsledném dojmu ze hry má také slušný podíl i jedna moje ouchylka, a to má slabost pro ušatá zvířátka. Ehm. A je jedno jestli je to roztomilé koťátko či skotačící psychokrálík. Naopak z chybiček bych hře vytknul občas nepřítomnou kameru a taky jednu zákysovou hádanku s formulářem (těžko určit, zda to svést na pochybnou logiku hádanky nebo moji překladatelskou neschopnost).

Krátké je to, ale dobré je to. Snad i bez ušopleskománie. Rozhodně mě první epizodka nalákala na další.
Právě jsem dohrál a musím říct, že mé první setkání s hlavními hrdiny neproběhlo zcela podle mých představ. Nicméně, tohle se do mého hodnocení nepromítlo, je jasné, že tvůrci nemohli vědět co já chci, že jo.

Takže, graficky je hra líbivá, ale byl tu ne až tak zásadní problém, v podobě kamery, poněvadž když (to zní hrozně:) spolu Sam a Max mluvili, stávalo se často, že prostě jeden z nich, nebo oba, nešli vidět, či byli "schováni" za nějakou věcí, takže máte přes celý monitor třeba stůl apod. Jednou se mi i stalo, že jsem měl přes celý monitor Samova záda. V hraní to teda moc nevadí, ale přecejen bych raději viděl při dialogu hlavní hrdiny. Ale celkově je hra vizuálně hezká, tenhle styl grafiky se mi celkem líbí a po zvukové stránce nemám žádné výhrady, navíc když hru doprovází bezvadná hudba, kterou jsem si celkem užíval.

Další mínus (pro mne, pro někoho možná ne) bych viděl v humoru. Opravdu jsem se zasmál jen jednou. Tím nechci říct, že hra není vtipná, ale prostě si ten vtip přečtete a jako hihi. Hra je prostě málo ulítlá, očekával jsem úleťárnu.

Příběh je krátký a od začátku předvídatelný, ale to se u takové hry nedá brát jako mínus, že jo. Dále bych měl výhradu k ovládání auta, myslím, že by byly pohodlnější šipky.

Logické hádanky místy moc logické nejsou a kombinace dialogů, abych se dostal ke kýženému výsledku byla celkem vražedná, zabere dost času než to člověk vychytá. Předpokládám, že další epizody se ponesou v podobném duchu a zahraju si je rád, nicméně existuje řada lepších adventur.

Čeština je opravdu příšerná, obsahuje řadu chyb a nesmyslů, občas si plete jména hlavních hrdinů a další kiksy. Do hodnocení se ale logicky nepromítá.

Pro: Grafika, hudba a celkové ozvučení

Proti: To co píši v komentáři, čili nastavení kamery, místy nelogické úkony, atakdále.

Na Sama a Maxe jsem se těšil už od dob recenze v jednom herním časopise a dostal jsem se k nim až teď, po 3 letech a to díky LEVELU. Ze začátku mě hra dost zklamala, čekal jsem opravdu vtipnou adventuru, téhle epizodě ale vtip téměř chybí. (naštěstí se to u dalších epizod už zlepšuje)

Grafika je jednoduchá ale pěkná, kamera mi taky zrovna dvakrát nevyhovovala, hraní ale nebrání. Soundtrack ujde, zvlášť závěrečná písnička u credist. K příběhu se moc zmiňovat nebudu, hra je tak krátká že bych řekl minimálně polovinu. Dabing postav je výborný.

"Kulturní šok" zkrátka nesplnil to, co jsem od hry čekal a pokud bych neměl celou Season One tak bych se do dalšího dílu asi nepustil, to by byla ale velká škoda. Zatím nejslabší díl.

Pro: grafika a dabing, některé povedené vtípky, existence českého překladu bez kterého by pro mě hra byla nahratelná

Proti: český překlad je plný chyb (něco jsem poznal i já a to už je co říct), čekal jsem že hra bude vtipnější a taky delší

pro mě osobne docela nezáživné a nudné. Někomu tenhle humor třeba sedne, já se zasmál jen párkrát. Lokace nic moc, postavy překypují humorem, který já musím přetrpět, puzzly nejsou zrovna logické... prostě.. zajímavy počin na po epizodického hraní, který má jistě zástupy příznivců, ale já mezi nima nebudu.
Tento díl Sama a Maxe byla hra kterou sem měl rád jako malej a proto na ní rád vzpomínám.hra nabízí dobrý a střeštěný příběh (někdy až moc ztřeštěný) a koňskou dávku humoru který nemusí každému sednout. Hraje také velice obtížná takže bez návodu se neobejdete. Dalším velkým plusem je hromada zajímavých postav např:prodavač bosco nebo děti ze soda poppers. Sam and max je opravdu ulítlá a velice zábavná adventura kterou doporučuji všem milovníkům adventur.

Pro: Grafika Dialogy Humor

Proti: někdy trošku moc přehnané, pro někoho moc obtížné