K tejto maškrtke som sa dostal náhodou (zobrazila sa mi v políčku medzi náhodne zobrazovanými hrami, a zaujala ma) až teraz, 10 rokov po jej vydaní.

Na svoju dobu mala VELMI pekne spracovanu fyziku a grafika je stále pekná aj dnes.

To, čo ale túto hru robí príťažlivou, je atmosféra. Graficky sa podobá na Gothic, ale hratlenost a zábavnostou sa podobá na Dark Messiah of Might and Magic, akurát bez RPG prvkov. Aj keď istý vývoj postavy tu je, lepšie zbrane a ťažší nepriatelia sa objavujú až neskôr, toto je čistá mlátička, ale velmi zábavná.

Pro: Atmosféra, grafika, fyzikálny systém, príbeh

Proti: nič, čo by stálo za zmienku

Rubačky založené na boj tělo na tělo mám hodně rád. Die by the Sword jsem si hodně užíval. Není tedy divu, že na Rune jsem se docela těšil. Určitě nezklamala.

Hra běží na enginu prvního Unrealu Tournamentu, a myslím, že engine hře sedne. Hra je to pěkná, svižná a bez zbytečných chyb (hrál jsem opatchovanou verzi). Rune se odehrává na severu v prostředí drsných vikingů. K příběhu využívá Vikingskou mytologii a božstvo. Užijete si fantasy, nepříliš originálního příběhu, točícího se okolo zrady a pomsty. Příběh je ale dost poutavý na to, aby probudil zvědavost. Jak tohle všechno dopadne? Dočkáme se i jednoho zajímavého zvratu.

To co ale hru drží hlavně nad vodou, je soubojový systém. Je jedním slovem, fantastický. Ovládání hrdiny při soubojích je jednoduché. Tak jednoduché, že ho pochopí i naprostý analfabet. O to víc si užijete krytí štíty, a následné výpady či jinou taktiku. Vypadá a hraje se to skvěle. Ve hře jsem nenarazil na nějaký zbytečný zákys. Jenom na postupně se stupňující obtížnost. Hra má sice trochu pomalejší začátek, kdy trochu bloudíte a bojujete jenom proti zvířatům, ale velmi záhy se rozjede. Na konci jsem měl takový ten dobrý pocit z dohraného příběhu.

Jak to tak bývá skoro u každé dobré hry. Je Rune krátká hra. I když, to se mi možná jenom zdálo, protože jsem se královsky bavil a nechtěl aby hra skončila. Během hraní si také všimnete, že hra neobsahuje žádné kouzlení, či zbraně na dálku. Všechny problémy řešíte pěkně z očí do očí, což má své kouzlo.

A teď vzhůru vysloužit si své čestné místo u slavnostní tabule na Valhale!

Pro: soubojový systém, svižná grafika, celkově super zábava

Proti: pomalejší začátek, krátké (to je ale vždycky, když je hra dobrá)

První třetina téhle hry je vyloženě slabá. Běháte po temných, ne moc povedených lokacích a zabíjíte kraby a kostlivce se svítícíma očima, přičemž se snažíte zjistit, kterou páku použít, aby se otevřely dveře dál, kde po čem vyšplhat a jakou zeď probořit. Kostlivci mají přitom nepříjemnou vlastnost se neustále zvedat ze země, dokud jim neuseknete hlavu, což dělá boje zdlouhavé. Po chvíli mě to přestalo bavit a přestal jsem je zabíjet a prostě jsem je probíhal, což je u hry, která si zakládá na close-range soubojích, trošku fail. Šlo to aspon docela snadno, protože nepřátelé jsou hloupí a pokud třeba vylezete na nějaké vyvýšené místo, tak vás nedokáží následovat.

Po takovémto začátku jsem měl chut se hrou seknout, naštěstí jsem ale vydržel dostatečně dlouho na to, abych se prokousal dál (goblini) a ještě dál (trpaslíci) a tam už se hra začala lepšit ve všech ohledech. Některé lokace u trpaslíků byly vážně hezky zpracované a konec hry měl výborné tempo a spád. Povedené byly i různé hrátky s fyzikou (i když tvrdě naskriptované), jako je boření sloupů, napouštění nádrže vodou či sekání provazu tak, aby na nepřátele spadl lustr.

Soubojový systém není zas tak geniální, jak někteří tvrdí, ale dá se říct, že je povedený. Zaprvé tu máme na výběr ze tří typů zbraní - meč, sekera, kladivo. Zatímco kladivo je pomalé, ale dává největší dmg, tak meč je nejrychlejší (a sekera je naprd). Zbraně je vhodné vybírat na základě toho, proti komu stojíte. Na mrštné gobliny je nejlepší meč, protože s kladivem je těžké je trefit. Na těžkooděnce - trpaslíky je meč zase neefektivní, na takové konzervy to chce pořádné kladivo, apod.

K tomu si připočtěte možnost útočit na dálku tím, že zbraň hodíte + magické runy (představte si je jako mana potiony poschovávané po mapách), které umožňují použití speciálních vlastností zbraní (každá má jednu svojí unikátní, např. vysávání života ze zasažených nepřátel, zapálení, zmražení, atd.) a získáte slušnou variabilitu v soubojích. Bohužel run je docela málo a přijde mi, že potenciál těchto speciálních vlastností byl pohřben (prostě jsem je používal méně než bych chtěl), o to více ke konci, kde na každém rohu nacházíte "berserkr" runu, se kterou jste schopni vysekat menší armádu a není tedy nutné používat něco jiného.

Po skončení singlu jsem zkusil i multiplayer souboje (překvapivě i v dnešní době je v provozu pár serverů) a byl jsem příjemně překvapen, hra má v tomto ohledu stále co nabídnout. Nejvíce mě bavila kruhová aréna, kde se bojovalo v týmech a cílem bylo shodit protivníka do okolní lávy (nešel zabít normální zbraní) - hráči, kteří zrovna nebojovali, viděli zápas přes skleněnou podlahu v "lobby" nad arénou a mohli pomocí páky nechat část podlahy propadnout - pokud si bojující nedal pozor a v čas neuskočil na pevnou zem, spadl do lávy. Výborný nápad.
Ze začátku to vypadalo velice dobře. Solidní příběh postavený na nepříliš často se ve hrách vyskytující severské mytologii, úvodní seznámení s hráčovou postavou Ragnarem, o chvíli později také s hlavním záporákem, to vše následováno pozdními úvodními titulky mezi potápějícími se troskami s depresivním hudebním podkresem na pozadí. V tuto chvíli jsem si říkal, že to asi bude pecka, kterou jsem v průběhu let úplně minul. První kroky ve hře mě také velice bavily a jednoduchý soubojový systém mi vůbec nevadil. Ocenil jsem zde i možnost hodu jednotlivými zbraněmi, nicméně o jeho celkovém využití ve hře by se dalo polemizovat.

Zhruba po dvou hodinách hraní mě ale Rune začínalo pomaličku nudit. Přesně jak to v komentáři popsal jeden ze zdejších dlouholetých uživatelů - nekonečné zabíjení podivných krabovitých potvor, neustále se ze země zvedajících kostlivců a k tomu otravné hledaní desítek přepínacích pák - takto jsem si tedy vývoj hry nepředstavoval. Po čase se to sice celkem spravilo a došlo jak ke změně protivníků, tak i prostředí, ale ta pachuť z první dlouhé části hry mi prostě zůstala na jazyku (obrazně řečeno).

Koneckonců ani ta nabídka zbraní zde není nějaká vyloženě divoká a nepomáhá tomu ani sbírání magických run, které vám čas od času umožní "speciální" útok. Ten spočívá například v tom, že obyčejný meč se na pár sekund promění v obyčejný meč + oheň na něm. La bomba! Zkrátka na bojovku bych v určitých ohledech čekal větší obsah.
S grafikou jsem problém neměl ani po dvaceti letech, ale je třeba podotknout, že jsem hrál verzi Rune Classic a tam nějaké ty úpravy teoreticky mohly proběhnout. Po příběhové stránce jsem byl i na konci jakž takž spokojen. A co se týče délky hry, údajně mělo jít o rychlovku, ale já jsem se v ní zdržel poměrně dlouho. Možná mi to tak připadalo díky nekonečnému hledání pák v první části. 60%.

Pro: příběh, druhá polovina hry

Proti: první polovina hry, zbraně, bloudění