Rumu

12.12.2017

Automatický vysavač Rumu umí skvěle dvě věci: uklízet a vše bezpodmínečně milovat. Miluje svou práci, majitele, i Sabrinu, umělou inteligenci, která se stará o chod domu. I malý robůtek si však může pokládat velké otázky. Proč se s majiteli ještě nesetkal? Proč je Sabrina tak smutná? A kdo napsal tajemné vzkazy, které Rumu po domě nachází?

Rumu je izometrická 3D adventura, ve které se zhostíte role automatického vysavače. Vašim úkolem bude nejen uklidit všechen nepořádek na který narazíte, ale také prozkoumát dům a zjistit, co se zde stalo.

Hra Rumu by se dala označit za izometrický "walking" simulátor. Je tu pár uklízecích a jednoduchých adventurních částí, jádro hry ale tkví v plynulém vyprávění příběhu a průzkumu prostředí. A obojí se mi moc líbilo. Máme tu pěknou, minimalistickou 3D grafiku a neotřelé protagonisty: malý vysavač, který vše bezpodmínečně miluje, a umělou inteligenci "in progress" Sabrinu, která zase úplně neumí ovládat své emoce. A vztah obou hrdinů je na hře to nejpoutavější.

Thrillerové pasáže se přirozeně střídají s intimními a hra tak umně balancuje na hraně toho, že Sabrině úplně všechno nevěříte, ale zároveň ji chcete potěšit, protože ji máte rádi. Přestože je hra především o interakci dvou robotů, konec je civilnější, než se může zdát. Ano, v některých filmech je stejné téma asi zpracované lépe, to však nic nemění na faktu, že mě Rumu bavil a konec dojal. Já vím, jsem cíťa.

2. bod herní výzvy 2019 (hardcore)
Tahle hříčka se mi těžce hodnotí.

Je to roztomilé, má to styl, vysavač je poměrně originální hlavní protagonista a bavilo mě si s ním jen tak jezdit.

Ale je to taky hodně casual. Adventurní zásek tu nehrozí, na šikovnost se tu rovněž moc nehraje a jde tedy hlavně o vyprávění příběhu. To mi vůbec nevadí, jenže ten příběh není moc poutavý. Pointa je jasná nejpozději 2. herní den (to jest, věru, na začátku), a podobná filosofická témata se řeší v 90% příběhů, kde se vyskytuje nějaká umělá inteligence.

Rozhovory mezi Sabrinou (A.I. správkyní domu) a Rum(u)em (vysavač) jsou celkem fajn, je to v podstatě to stejné jako v Portalu nebo ve Vesmírné odysee. Neustále jsou tu dialogové možnosti, ale většinou jsou fakt na palici, protože se obvykle musíte rozhodnout, jestli milujete toho nebo milujete tamto. Příběh jede po stejné dráze a nic změnit nemůžete.

Grafika je pěkná, na můj vkus je všechno hodně světlé, takže jsem trochu oplakával lampu projektoru, která během těch tří hodin hraní určitě trpěla.

Samotný gameplay a interface je relativně netradiční, brzy přejde do krve a brzy začne nudit.

Pro to všechno se mi Rumu těžce hodnotí, protože je to sympatická a svým způsobem vymazlená záležitost, ale je to jen jednohubka, která ve mě nezanechala větší stopu a vlastně mě ani moc nebavila.