RTL Biathlon 2007

prosinec 2006

Biathlon 2007 nabízí módy trénink, kariéra a multiplayer. V tréninku si zkusíte, jestli máte na opravdový závod. Hra nabízí široký výběr hráčů a také míst, kde budete závodit. Jde o to zajet co nejlépe kolo a při střelbě zásáhnout co nejvíce terčů, za každý netrefený dostáváte časovou penalizaci. Při zvolení varianty "Kariéra" začínáte v juniorském poháru a postupně se musíte propracovat až do světového poháru.

Hru jsem si onehdá koupil v trafice a jako fanda biatlonu jsem si bláhově myslel, že mě čeká pár pěkných dní před počítačem. Navíc jsem měl za sebou i pár počinů studia 49games v podobě Skispringen 2005 a 2006, které mě opravdu neskutečně bavily.

Rozehrál jsem tedy biatlon, ale brzy jsem byl dost zklamaný, hra nenabízí moc možností. Zvolil jsem sice režim kariéry a začal sezónu v třetí výkonnostní třídě s vidinou postupu do vyšší v následujícím roce, což se mi sice povedlo, ale hra byla i poté prakticky stejná. Nevábné prostředí kolem trati (žádné stromy, pár 2D diváků), bezejmenní soupeři a velmi divné ovládání. Navíc každý závod trval jen pár minut. A stategicky výhodnější bylo rychle běžet a střílet co nejrychleji, případné chyby ve střelbě nebyly dost penalizovány, takže se dal závod vyhrát i s 8 chybami z 10 výstřelů.

Ze hry jsem opravdu nebyl kdovíjak nadšený, proto dost dobře nechápu, proč jí propůjčily tvář 2 největší tváře biatlonu té doby. Nicméně, koukal jsem na videa z dalších ročníků hry a protože nevypadají úplně beznadějně, tak snad někdy zkusím i další díly série. 2007 však už ne.

Pro: biatlon

Proti: ošklivost, "ovládání", jednoduchost, další ( a lepší) díly

Hru mám z časopisu ABC, a hrál jsem ji chvíli už před pár lety, ale příliš mi nebavila. Rozhodl jsem se po delší době smazat tento herní rest a dát hře druhou šanci.

Začnu tím, k čemu vás hra donutí, abyste mohli rozjet kariéru, a to je tvorba postavy, která je naprosto jednoduchá. Zvolíte jméno, tvář, kombinézu a zemi. Bohužel mezi zeměmi chybí Česká republika, i když se při závodech objevuje česká vlajka. Asi pro vývojáře bylo těžké přidat českou vlaječku k národnostem, když už ji přidali na závodní dráhu mezi diváky, kteří s ní mávají (stejně tak to dopadlo například i s Jižní Koreou, které jsem si mezi vlajkami všiml). Uvádím to z toho důvodu, že zde nejsou žádní oficiální biatlonisté, a tak si vývojáři mohli dovolit dát sem téměř jakoukoliv vlajku, ale zdá se že zvolili hlavní velmoci v této disciplíně, kam jsem v roce 2006 nepatřili.

Přejděme ale k tomu nejdůležitějšímu a to jsou závody. Hratelnost je jednoduchá, kdy pouze držíte mezerník a podle toho se váš biatlonista namáhá, což sledujete na liště, kde vidíte, jak moc se namáhá a jakou sílu byste měli volit, aby se neunavoval v různých úsecích závodů podle náročnosti. Střelba je hodně arkádová a ne příliš náročná, takže stačí zadržet dech, aby se vám neklapala tolik zbraň a většinou se trefíte, když to příliš neuspěcháte. Jako plus bych viděl oficiální názvy tratí, které jsou sice upravené pro potřeby hry, ale dají se tam najít nějaké náznaky tratí z reálu.

Problém nastal především v momentě, kdy jsem s přehledem vyhrál juniorskou ligu a postoupil do amatérské, kde jsem sice napoprvé nevyhrál, ale napodruhé s lehkou převahou již ano. Jenže rozdíl mezi amatérskou ligou a profesionální ligou byl naprosto nesmyslně veliký, a tak jsem za dvě sezóny nebyl schopný dojet na lepším místě než na posledním, a ani jsem nebyl vyrovnaným soupeřem. Soupeřům stačilo na rovince chvilku zasprintovat a už jsem jim koukal na záda z velké dálky a za chvíli už je ani neviděl. Dojel jsem je až na střelnici, kde už stříleli a než já začal, tak byly v čoudu. A to jsem hrál na střední obtížnost. Problém zde byl, že jsem za poslední místo dostával málo zkušenostních bodů a nemohl si tak svého biatlonistu vylepšit. Zároveň jsem po dvou odjetých sezónách už neměl motivaci se v této hře snažit vyhrát profesionální pohár.

28/31 - Jediná sportovní hra, kterou jsem si do této výzvy zařadil, nebyla zrovna tou nejlepší volbou. Přesto jsem si zase nevybral tak špatně, protože existují mnohem horší sportovní hry.

Pro: Jednoduchá hratelnost, oficiální názvy tratí

Proti: Výkonnostní rozdíl mezi amatérským a profesionálním turnajem, žádní oficiální sportovci