Rome: Caesar's Will

listopad 2000

Podzim roku 44 před Kristem, jen pár měsíců poté, co byl zavražděn Gaius Julius Caesar. Brutus ani ostatní spiklenci již nejsou oslavováni jako hrdinové a ochránci republiky, naopak jako štvaná zvěř se rozutekli do svých provincii. Aby toho nebylo málo, ztratil se i Caesarův testament, důležitý to dokument pro budoucí vývoj římské republiky. V takovémto chaosu se jedna náhlá smrt ztratí, zvláště pokud vše vypadá na to, že patricijka Aurelia svého bohatého manžela Titinia skutečně otrávila. Jediným, kdo nevěří v její vinu, je římský legionář Hercules Prasinus. Na prokázání neviny své dávné lásky má však jen omezený čas, a kdo ví, třeba se mu podaří vypátrat i onu ztracenou Caesarovu závěť...

Rome: Caesars's Will je francouzskou edukativni adventurou z pohledu třetí osoby. Hráč se ujímá role Hercula a jeho prostřednictvím zkoumá nejen výše zmíněné záhady a mluví s postavami jako byli Marcus Antonius, Kleopatra, Octavius, Cicero či Brutus, ale je mu umožněno i prozkoumávání samotného města Říma. Dialogy jsou podány unikátním systémem tzv. attitudes (dalo by se přeložit jako přístup či póza), kdy hráč v dialozích nevybírá přímo téma, ale tón, kterým bude se svým protějškem mluvit. Podobá se to např. dialogovým možnostem v Dragon Age II. Je třeba myslet i na to, že cestování mezi jednotlivými lokacemi neprobíhá okamžitě, ale ukrajuje z výše zmíněného časového limitu.

Nezbytným prvkem historických adventur tohoto typu je vestavěná encyklopedie a ani zde hráči nepřijdou zkrátka.

Zatim jsem neprisel na to, jak hru spustit. Na desitkach (sedmickach, osmickach) vubec nejede instalator. Na virtualizovanych Win 98 a XP mi hra napise, ze vykon graficke karty nedostacuje. Presunout nainstalovanou hru vcetne zaznamu v regeditu z XP na desitky rovnez nefunguje...

Prozatim bez hodnoceni, protoze bych tomuto titulu nedal momentalne vic, nez 30%. Hra si nerozumi s mym pocitacem, i kdyz se mi ji nakonec podarilo pod Win 10 nainstalovat (staci navolit pro autorun.exe na disku kompatibilitu s Win98/ME). Hra by mela jet na Win 8, u mne ale zatuhne hned pri startu, ani se nenacte intro. Zkousel jsem hru emulovat na Win 95, 98 i XP pomoci VirtualBoxu, ale hra haze chybu s tim, ze graficka karta nesplnuje pozadavky.

Hru se mi nakonec podarilo rozjet pres VMWare (Workstation Player 14), hra se ale seka pri zmene uhlu kamery a jeste vic v momente, kdy se zobrazi detail sceny (prozkoumavani truhly atd). Pokud nemate chut ukladat pred kazdou akci, kterou se chystate provest (rozhovor, sebrani predmetu, presun do jine lokace), tohle neni hra pro vas. Rozhodne to neni hra ani pro cloveka, ktereho nastve, kdyz si chce ulozit pozici a hra ho misto toho vykopne do (emulovaneho) Windows.

Vrcholem drzosti pak je, kdyz si v menu hry vypnete high nastaveni grafiky a stereo zvuk, aby to jakoze jelo plynuleji, a postava misto sebrani predmetu jde znovu prokecnout NPC. S tim, ze na sekani a na neplynulost pohybu mezi obrazovkami/uhly kamery ci 1 FPS v close-upu uprava nemela vubec zadny vliv. Dost, stacilo, odkladam do doby, az budu mit vykonnejsi pocitac (ktery plynule rozjede Thiefa a rozjede Assassin's Creed: Unity). Jinak bych rozlamal cedecko, zapalil krabici a notas vyhodil z okna. Tohle nemam zapotrebi. Tohle sakra krucinal himlhergot nemam zapotrebi!