Rig'n'Roll

27.11.2009

Píše se rok 2024 a hlavní hrdina této hry přijíždí do Kalifornie, aby si zde založil vlastní firmu na přepravu, která by se stala tou nejlepší v oboru. Jako hlavní tahák oproti konkurenci si chce nastavit pevný čas pro transport a kvalitu přepravy.

Obsahem hry je tak doprava různého zboží po silnicích a dálnicích, vedoucí přes 40 různých měst Ameriky, vymodelovaných podle svých skutečných předloh. Na začátku hry si vyberete jeden z pěti dostupných tahačů (postupem času se výběr rozšíří až na 40 vozů), které se budou lišit jak vzhledem, tak i výkonem. Budete si je také moci vylepšovat o různé technické (motor) nebo pomocné (antiradar) atributy.

V každém z měst je možné dojet do skladiště, vybrat přívěs, připřáhnout a dopravit ho (pokud možno včas a bezpečně) na místo určení nebo přímo naložit zboží do vlastního přívěsu. Ve hře se jako různé komplikace vyskytují dopravní zácpy, nehody, střídá se počasí a také je zde možnost skončit ve vězení nebo dokonce zemřít. Pro zpestření během hry slouží činnost tankování, možnost návštěvy barů nebo servisů, ve kterých sbíráte reputaci, ale také získáváte užitečné informace povídáním si s policií nebo konkurencí.

Hra obsahuje multiplayer po lokální síti a internetu.

Nebudu tvrdit, že jsem tu hru dohrál. Ale po nějakých 150 hodinách hraní si myslím, že dokážu hru objektivně zhodnotit. Čím začít.
Hratelnost bych rozdělil na dvě části. Co se týká ježdění, tak je to hrůza. Pokud jedete jenom dopředu, tak je to dobrý, ale běda, když chcete zacouvat. Návěs se zlomí, zajede někam naprosto neočekávaně a už houkají policajti. Pak mimo silnici - to se auto chová, jako kdyby jelo po ledu. Neovladatelný. Na rovných úsecích čtyřproudých dálnic skoro nepotkáte živáčka, ale jak se přiblížíte do oblasti se zatáčkama, začne se to kolem vás hemžit autama a stačí nějaký jenom lehounce škrábnout a ani ne vaší vinou a už jsou tu zas a platíte. Animace, jak vás zastaví poldové jsou dvě, ale většinou se opakuje jenom ta jedna s mířícím policajtem a zatčením. Jako by vás po celé Kalifornii honili pořád ti dva stejní :-).
Druhá část je manažerská a ta je v pohodě. Najímáte řidiče, kupujete jim trucky a oni pak jezdí a vydělávají. Je dobré jim čas od času zvýšit plat. Akorát je škoda, že se s nimi nemůžete nikde setkat a popovídat si :-(.
Autoři se snažili do hry přidat jakýsi příběh, ale ten stejně neustále sklouzává k ježdění a ježdění a ježdění. Ale trochu oživení to je.
Grafická stránka hry na svou dobu sice neurazí, ale na druhou stranu si autoři nedali moc práce s okolním světem. Města jsou mrtvá a okolo vás se pohybuje jen pár stále stejných aut..
Zvuky mi docela sedly, hlavně se mi líbila možnost pustit si rádio a vybrat si kanál dle momentální nálady. Zvuky aut ucházející.
Kamion se ovládá buď při pohledu zevnitř nebo za autem a tam to trochu skřípe s nastavením kamery.
No a pak ty bugy. Jedete po mostě a návěs se zničeho nic propadne na spodí silnici a už není návratu zpět. Cože???
Takže jak říkám, na nějakou dobu mě to zabavilo, ale předpokládám, že pro úplné dohrání bych potřeboval ještě tak dvojnásobnou dobu hraní a to do téhle hry už investovat nechci.

Pro: modely kamionů, manažerské funkce, rozsáhlý svět s různorodými městy podle skutečných předloh

Proti: chyby v grafice, couvání, policajti, opravny a vůbec všechno, co se opakuje pořád dokola.