Na začiatok chcem povedať, že som fanúšik diela Fantóm opery od Gastona Lerouxa a preto, keď som túto hru objavil v profile Microprose, tak som neváhal ani minútu a okamžite som si ju stiahol. Neskôr som si zohnal aj originálku. Príbeh je voľne inšpirovaný knihou - osobne som čakal niečo trochu lepšie, ale človek si v Phantom of the Opera hrách nemá moc vybrať....pretože toto je jedná na PC !

Hráč je v úlohe Raoul Montanda - detektíva zo Sûreté, ktorý vyšetruje tragickú udalosť, ktorá nastala v opere - na obecenstvo padol luster počas predstavenia hry Don Juan Triumphant od Erika- tajomného fantóma opery, ktorý v opere kedysi žil. Ale komu by mohla táto hra vadiť ? Erik je predsa dávno mŕtvy....alebo nie ?

Hra je point and click adventúra, v ktorej klasicky zbierate rôzne predmety a občas ich skombinujete. Rozprávate sa sa s postavami a zbierate dôkazy, ktoré predkladáte manažérovi. Ten je o návrate fantóma skeptický ale dôkazy hovoria niečo iné (speváčka Christine Florent dostáva anonymné výhražné listy napísané archaickým rukopisom a podpísané menom Erik atď). Celá hra sa odohráva v opere a neskôr aj v podzemí. Navštívite zákulisie opery ako sklad s vyškriabaným odkazom Vive la France ! z 2 revolúcie, šatne. Neskôr sa dostanete aj k údajným Erikovým veciam (maska,prsteň a originál Don Juan Triumphant). Zvrat nastane, keď Christine nájdu uškrtenú v šatni. Raoul sa vydá za vrahom na lešenie, z ktorého ho zhodí. Keď sa Raoul po páde prebudí, zistí, že sa nachádza v roku 1881 - v dobe kedy Erik terorizoval operu. Všetci ho považujú Raoula de Chagny. Tento prechod ma trochu zaskočil (nepríjemne) ale nasledujúca časť je aspoň o čosi vernejšia predlohe. Raoul teraz musí ochrániť operu pred Erikom a zmeniť minulosť/budúcnosť. Narazil som tu aj na nejaké to puzzle, ktoré je ale detsky ľahké a úprimne aj pod úroveň Microprose. Na konci je labyrint, pre ktorý padá najviac bodov - miestnosti vyzerajú úplne rovnako a vymotať sa z neho bez mapy z netu je skoro nemožné. Why Microprose ?!

Grafická časť je uspokojujúca - pripomína mi trochu impresionistické maľby. Detailnosť miestností je občas trochu slabšia (schodisko), inokedy celkom slušná (manažérova pracovňa, sklad) V manuále je uvedené, že niektoré miestnosti sú inšpirované filmovou adaptáciou z roku 1925. Musím súhlasiť, pretože podzemná časť akoby z filmu vypadla.

Hudba je zložená z midi barokových skladieb od Bacha (ako Fugue in B minor) , čo pridá celkom na atmosfére a dáva jej trochu gotický nádych. Zvuk ma na druhú stranu trochu zamrzel, pretože oproti hudbe je veľmi slabý - vŕzganie dverí,schodov a Raoulovo "AAAAAAAAAAAA" keď padal je skoro celá paleta. Existuje aj CD verzia s dabingom, ktorý je ale dosť amatérsky.

Čo na záver ? Hru napriek pár záporom odporúčam. Samozerejme, toto nieje Rex Nebular, ale zabaví/neurazí a kto by nezobral niečo zo sveta Fantóma opery ?

Pro: atmosféra,grafika,hudba

Proti: jednoduché puzzle, labyrint, zvuk