Ratchet & Clank: Tools of Destruction

Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction

23.10.2007

Ratchet & Clank: Tools of Destruction je akční plošinovka z roku 2007 vyvinutá studiem Insomniac Games a vydána společností Sony Computer Entertainment exkluzivně pro PlayStation 3. Jedná se o pokračování této populární série a zároveň je prvním dobrodružstvím Ratcheta a Clanka na této generaci konzolí.

V tomto díle se tvůrci rozhodli zaměřit na Ratchetovu minulost a poodkrýt tajemství jeho původu. Ratchet je totiž jediným známým zástupcem rasy zvané Lombax. Pátrá proto po své minulosti a zjišťuje, že odpověď na tuto otázku podle všeho má jeden z nejproradnějších zlořádů v galaxii, císař Percival Tachyon. I ten je jediným zástupcem své rasy zvané Cragmite a zdá se, že na posledního Lombaxe má pořádný vztek. Co se v minulosti stalo mezi Lombaxy a Cragmity? Dokáže Ratchet přežít útoky Tachyonových žoldáků dostatečně dlouho na to, aby to zjistil?

Herně se autoři drží formule započaté v předchozích dílech, tedy pořádná nálož animované akce ve sci-fi prostředí, aniž by ukápla jediná kapka krve. Jak se totiž Ratchet zbavuje svých soupeřů, ať už jsou to mimozemšťané, roboti či agresivní fauna a flóra, ze všech vypadávají šroubky a matičky, za které si nakupujete další arzenál a zlepšujete ten stávající. Nejde jen o plazmomety a raketomety, dočkáte se i originálních prostředků jako disko koule k roztančení nepřátel či robotických bodyguardů. V průběhu hry získáte i různou výbavu k překonání určitých překážek, což se hodí i k řešení jednodušších hádanek. Na přemýšlení jsou pak více zaměřené části hry, kde hrajete za robůtka Clanka. Ten není žádný akční hrdina a s jeho pomocí budete spíše řešit hádanky a překážky stojící v cestě.

Hra byla vydána 23. října 2007 v Severní Americe a 9. listopadu 2007 v Evropě.

Dosud jsem žádný díl této série nehrál. Začal jsem tedy s prvním PS3kovým dílem. Tyhle platformovky mám vcelku rád. Nutno, ale říct, že je to v první řadě spíše střílečka. A to docela unikátní. Je tu hodně různorodých zbraní a gadgetu, které jsou velmi zábavné na hraní. Skvělý je například granát, který po hození začne hrát hudbu a všichni nepřátele na chvilku začnou tančit a vy si je můžete v klidu postřílet. Nepřátel je poměrně dost druhu a jsou fajn, akorát styl bojů s bossy mi přišel vždycky poměrně stejný. Na rok 2007 vypadá hra graficky a animačně neskutečně dobře. Ve hře se léta z planety na planetu a každá má svoji vlastní barevnou paletu, což je hezky pestré. Příběh hry je trochu slabší, ale pro potřeby takové hry to asi dostačuje. Jsou tu často minihry, kde se využívá funkce naklánění dualshocku. Nemůžu říct, že by se mi nějak protivili, ale nějak odvařený jsem z nich nebyl. Ocenil bych, kdyby tu bylo více pasáží, kde hrajete za vašeho parťáka robota Clanka. Hrajete za něj vždycky krátkou chvíli a to jenom asi dvakrát nebo třikrát. Celkově je hra zábavná a pěkně svižná. Nějaké další díly si určitě zahraju.

Pro: Unikatní zbraně, nepřátele, grafika, animace, různorodá barevnost každé planety, level design, různorodost gameplaye

Proti: Bossfighty, příběh, málo pasáží s Clankem,, pasáže, kde letíte a bojujete s vesmírnou lodí byly trošku odfláklé