Rapture Rejects

Nehotová verze
29.11.2018

Bůh se rozhodl zničit svět, a všichni dobří lidé byli vzatí do nebe. Vy jste ale s dalšími zbylými hříšníky zůstali na Zemi, abyste uhořeli v pekelných plamenech. Bůh se ale smiloval a jednomu z vás ale dá poslední šanci. Kdo zvládne na Zemi přežít jako poslední, dostane zlatý lístek do nebe.

Rapture Rejects je online izometrická Battle Royale střílečka až pro 50 hráčů od tvůrců komiksu Cyanide & Happiness. Naleznete zde řadu zábavných zbraní a předmětů typických pro C&H humor. Za hraní či peníze lze pak ze široké nabídky dokupovat kosmetické předměty pro hráčské postavy.

Smútok z premárneného potenciálu. Tak by som hru po nahraných 35 hodinách zhodnotil. Jasné, hra je ešte stále early access, ale za ten čas, čo som ju v priebehu posledných mesiacov hral, sa vlastne nič viditeľne nezmenilo okrem toho, že pribudlo pár kozmetických predmetov, ktoré si viete kúpiť.

Mám veľmi rád komiksy Cyanide a´& Happiness, preto som sa potešil, keď sa Rapture Rejects objavilo v humble monthly. Kreslené grafické spracovanie v podobe komiksu pôsobí super, rovnako aj úvodná zvučka Vás naladí, spustí svoj prvý battle royale a hlášky boha, ktoré dáva počas samotnej hry vás takisto bavia. Hovoríte si, "paráda!". Avšak zisťujete, že hru hrá nejak málo ľudí. A že Vám nie je úplne jasné, ako presne sa niektoré veci v nej hrajú. Prvá nevýhoda, ktorú som si všimol bolo, že pár vecí, ktoré potrebuje každý vedieť, vysvetľujú nápisy na krabiciach v lobby. Z používateľského hľadiska veľmi zlé riešenie, predsalen v komiksovej hre, kde sú krabice popísané hocijakými grafitmi nenapadné každého hľadať nápovedu k pravidlám hry. Zároveň hra nikde nezobrazuje nejaké hodnoty k zbraniam - ani to, koľko ktorá zbraň dáva zranenia, aká je rýchla a podobne. Jedine koľko nábojov v nej je. Nevysvetlí Vám ani svoj špeciálny útok. To isté s predmetmi, ktoré na seba môžete dať - slotov je 5 a to je pomerne málo, vidíte na daných predmetoch len to, či je to predmet slabší alebo lepší. Tu funguje aj automatika, keď napr. nájdete lepší predmet, ktorý vás zrýchluje a vezmete ho, automaticky Vám ho hra preequipne. Problém je, že každý z týchto 5 slotov má len tri predmety - slabý, stredný, silný. Ako v mnohých MMO sú farebne inak podsvietené - bielo, zeleno, modro. Človek si povie fajn, toto už z mnohých hier poznám. Horšie je to však v prípade zbraní a špeciálneho predmetu. Zbrane sú len biele a zelené a človek absolútne, kým ich všetky nevyskúša, nevie, na čo slúžia a aké sú silné. Keďže väčšina z nich je podomácky urobených, tak na žiadne existujúce zbrane neupozorňujú a človek sa tak nevie dovtípiť. So špeciálnym predmetom je to najťažšie, tu môžete rovno zabudnúť na raritnosti, pretože ich užitočnosť a sila sa od nej neodvíja. Väčšinu hry som používal bielu "common" f-bomb, pretože predmety raritného, či epického charakteru boli veľmi situačné alebo slabé.

Celkovo Vás hra až priveľmi vhodí do vody a musíte sa naučiť plávať. Našťastie hra nie je až tak komplexná a nanešťastie má veľmi málo rôznych zbraní a predmetov a len jednu mapu s jedným klasickým battle royale cieľom (byť posledný). V momente ako pochopíte jej pravidlá a zvyknete si na ňu, ste vo veľkej výhode a len málokto Vás má šancu poraziť. Najväčšiou škodou je však nevybalancovanosť jej zbraní (toaster full of knives je jednoznačne najsilnejšia zbraň a dokáže one-hitnúť oponentov pomerne ľahko, keďže má aj veľký rozptyl), nízky počet predmetov a hlavne pre takmer žiadne update aj mŕtva hra, pretože ju už nikto nehráva... A to je škoda, pretože námet s božskou apokalypsou a hľadaním lístka do neba v cyanide & happiness prevedení, je lákavá variácia na Battle Royale.

Pro: kreslené vizuálna štylizácia Cyanide & Happiness, hlášky boha

Proti: nikto to nehrá, veľmi málo obsahu, v hre hrá len jedna skladba a po čase Vám začne liezť na nervy