Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Prince of Persia byl mnohokrát portován i neoficiálně, mimo jiné i na ZX Spectrum (1996) a Commodore 64 (2011).
Prince of Persia vyšel i na Sega CD, kde obsahoval plně nadabované animované intro a závěr. Filmečky jsou v anime stylu.
Verze pro Super Nintendo Entertainment System je oproti ostatním rozšířená. Všechny levely jsou objemnější a delší, a je jich místo tradičních dvanácti hned dvacet. Čas na dohrání hry byl proto zdvojnásoben, na zachránění princezny má hráč dvě hodiny. Hra obsahuje také mimo jiné delší intro a graficky odlišnější typy prostředí.
SNES verze vyšla na západě mírně cenzurovaná, oproti japonské verzi chybí na začátku záběr na prince taženého do mučírny. Nejsou zde také zobrazeny pentagramy na dveřích či na zemi při závěrečném souboji v aréně.

Vývoj

Hra obsahovala svou vlastní proti-kopírovací ochranu, která spočívala v tom, že po zdolání první úrovně jste se dostali do místnosti s jedy. Každá lahvička jedu nad sebou měla nějaké písmeno. K úspěšnému zdolání této ochrany jste museli vypít jedy s písmeny, které byly napsány v manuálu ke hře. Při neúspěchu vás hra přenesla na začátek první úrovně.

Ostatní

Autor hry Jordan Mechner se přes deset let snažil najít původní zdrojový kód hry pro Apple II. Kontaktoval kvůli tomu všechny své bývalé spolupracovníky z Broderbund ale bezvýsledně, až nakonec své pátrání vzdal a kód považoval navždy za ztracený. Jaké bylo ovšem jeho překvapení, když mu jeho otec (shodou okolností autor hudby ke hře) poslal v roce 2012 krabici jeho starých věcí, kterou nalezl zapadlou někde doma v komoře. V krabici totiž byly mimo jiné hledané diskety s tímto zdrojovým kódem. Mechnerovi se dokonce s pomocí přátel zabývajících se "digitální archeologií" podařilo kód z těchto stařičkých disket získat a zveřejnit ho pro všechny zájemce.
Pozice ve hře se dá ukládat kdykoliv pomocí CTRL+G (funguje po dosažení 3. levelu) a nahrávat pomocí CTRL+L - pokud to uděláte na úvodní obrazovce, dostanete se na začátek úrovně, ve které jste hru uložili.
V USA byla hra vydána 3. října 1989. Prodalo se však jen asi 7 tisíc kopií. Komerční úspěch se dostavil až po uvedení hry na evropský a japonský trh. Celosvětově pak byly prodány asi 2 miliony kopií pro 23 různých herních platforem. Ve své době byla hra novátorská především svou animací, realistickým prostředím a důmyslnými hádankami.
V knize The Making of Prince of Persia, kterou vydal autor Jordan Mechner k 30. výročí hry, je na straně 322 věnována dvojstrana českému fanouškovi hry jménem Karel Koplík. Ten si vytvořil mod, díky kterému může hrát hru za princeznu.
Ovládaní:
Levá / pravá šipka - běh doleva / doprava
Šipka nahoru - skok / šplh
Šipka dolů - skrčení / slézání
Shift + levá / pravá šipka - chůze
Shift - sbírání (lektvary, meč) / chycení římsy
Shift - útok (při boji)
Šipka nahoru - blokování (při boji)
Šipka dolů - schování meče (při boji)
Ctrl + Q - ukončení hry
Ctrl + G - uložení hry (od 3. úrovně)
Ctrl + L - načtení hry (funguje pouze na úvodní obrazovce a hra se načte na začátku úrovně, v níž došlo k uložení)
Ctrl + R - restart hry
Ctrl + A - restart aktuální úrovně (čas stále běží)
Ctrl + K - režim klávesnice
Ctrl + J - režim joysticku
Ctrl + S - zapnutí / vypnutí zvuku
Ctrl + V - zobrazení verze hry
Shift + L - přeskočení úrovně a nastavení zbývajícího času na 15 minut (do 4. úrovně)
Esc - pauza
Mezerník - zobrazení zbývajícího času
Hra je obsažena v knize 1001 Video Games You Must Play Before You Die vydané nakladatelstvím Universe Publishing.
Fanoušek vydal projekt, který založil na hře Prince of Persia. Jmenuje se "Mini Prince", hraje se v rozlišení 104x80 a je volně ke stažení.
Úspěch celé série Prince of Persia vedl k tomu, že Guinness World Records udělil sérii 6 světových rekordů v Guinness World Records: Gamer's Edition 2008 . Mezi tyto rekordy patří First Motion-Capture Animation in a Video Game a Highest Rated Platformer na PS2 a Xbox.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 12 minut a 20 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.