Plot of the Druid

Nehotová verze
01.11.2022

Plot of the Druid je humornou, ručně kreslenou fantasy point and click adventurou z pohledu třetí osoby.

Hlavní postavou je Jase, student druidí akademie. Jase ale není kladnou postavou, protože zatímco posláním druidů je používat magii k udržení rovnováhy mezi lidmi a přírodou, Jase chce znalosti ale použít jen a jen pro svůj prospěch. Už v úvodu hry se pokusí vkrást do děkanovy kanceláře s cílem přilepšit si u zkoušky a právě to spustí divoký koloběh událostí...

Ve hře lze nastavit obtížnost, což se projeví například různou náročností hádanek.

Plot of the Druid patří mezi klasické a ručně kreslené 2D point-and-click adventury, což byl jeden z mých oblíbených žánrů už od doby Maniac Mansion, Zak McKracken a dalších nezapomenutelných skvostů. Hru má na svědomí izraelský programátor Yakir Israel a nutno říct, že si s její tvorbou hodně pohrál. Nejde tu pouze o obvyklé sbírání a používání předmětů, zkoumání lokací a dialogy s NPC. Hráč se postupně dostane k důmyslným minihrám, aby se jeho hrdina Jase naučil nová kouzla, umíchal lektvar v kotli nebo dokonce rozsvítil zadek podivného hmyzu - hybridu mezi světluškou a komárem - ve který se dočasně proměnil. V době psaní tohoto komentáře bylo k dispozici intro a první kapitola, zatímco autor pokračuje v práci na zbytku hry.

Ke hře Plot of the Druid mám trochu zvláštní vztah. Hrál jsem ji totiž asi třicetkrát od začátku do konce, ovšem nikoliv proto, že by měla tak naprůměrnou "replayability" hodnotu. Důvod je zcela prozaický - někdy před rokem jsem nabídl autorovi lokalizaci do čestiny a on moji nabídku přijal, takže mnohonásobné proklikání úplně všeho se ukázalo naprosto nezbytné k pochopení správného kontextu jednotlivých dialogů, popisů předmětů a dalších frází. Každopádně šlo o zajímavou zkušenost a určitě se rád pustím i do ostatních kapitol. Takže pokud hru vyzkoušíte v češtině a některé věty se vám budou zdát trochu podivné, aspoň víte, komu nadávat. :-)

K čemu by se dala tato adventura přirovnat? Napadá mě Secret of Monkey Island (na který hra v několika místech odkazuje různými narážkami), Simon the Sorcerer nebo Day of the Tentacle, zkrátka hry, které se neberou příliš vážně a hýří humorem na každém kroku. Podobných zábavných adventur není nikdy dost, takže je určitě dobře, že se do jejich tvorby pouští i nezávislá studia. A když se v nich objeví i nějaká originální myšlenka (hrdina se může proměnit ve zvíře a dočasně získat schopnost vyčmuhat to, co by jako člověk neobjevil), bývá výsledný dojem ještě lepší.

Pro: Ručně kreslená grafika a animace, slušný dabing, zábavný příběh.

Proti: Některé úkoly vypadají trochu nelogicky, minihry nemusí každému vyhovovat.