Zprovoznit jakoukoliv vykopávku pod Dosboxem je vcelku pohoda, na hry po roce 2000 mám v podstatě nativní 11 let starou mašinu s Windows XP. Nicméně zprovoznit spoustu her z období 95-99 je vcelku peklo. Protože známé plošinovky z do půlky 90. let mi pomalu dochází, strávil jsem půl soboty pokusy sehnat a zprovoznit hratelnou verzi buď Bermuda Syndrome nebo Pitfallu. Bermudu vzdávám, ta je pro mě asi zakletá. U Pitfallu ISO verze hlásila chybějící knihovny, chybné rozlišení, přeorala mě ikony složek a dokonce i mechanik do podoby Windows 95 a nakonec triumfálně zahlásila že v neexistující mechanice není CDčko... mor aby ji spral. Takže jsem sáhl po nějakém ripu bez zvuků, který jsem kupodivu rozjel.

A uvědomil jsem si, že jsem Pitfall už kdysi hrál a možná i vyhrál? Těžko říct. Každopádně Pitfall není špatná hra. Je trošku podobná Jungle Book od Disneyho, jak prostředím, tak grafikou, která je poměrně pěkná, ale například konkurenční Rayman ze stejného roku vypadal líp. Důvodem je i jistá repetivnost prostředí - neustále se střídá džungle, vodopády a jeskyně. Podobně jako třeba v Aladinovi umí hrdina skákat, šplhat po lanech, mlátit na blízko bičem a na dálku střílet buďto šutry, nebo bumerangy (k ničemu) nebo výbušné kameny. Které doporučuji šetřit na bossy. Kromě toho je tu ještě plížení, procházení dveřmi, tahání za páky, skoky na trampolínách a bungee jumping.

Ovládání je celkem slušné, skoky nejsou obtížné... ze začátku. Ne Pitfall není neférová hra - máte pár životů, možnost sebrat další, po cestách se válí energie a checkpointy a dokonce máte i tři continue. Ve Windows menu (hra jede jen v okně) si můžete po smrti zvolit začátek od kola, ve kterém jste skončili.

Pitfall je jen dost obtížná hra. Má 13 poměrně velkých kol, naprosto brutální bossy. Zejména ten poslední, který skáče, střílí, přitahuje si Vás bez možnosti obrany. A jediné co mu ublíží je střela do hlavy, která je dost obtížná a ubere mu asi 2%. Bez zásoby bomb to nemá cenu ani zkoušet. Chuťovky čekají i v samotných kolech. Vozíčková dráha bez jediného checkpointu a chyby. Skákání z plošinky na plošinku, přičemž ta první zmizí dřív než se ta druhá objeví, takže stojíte, počítáte zhruba do osmi a skáčete na slepo. Skoky do neznáma, skoky na krokodýly, kteří otevřou tlamu a sežerou Vás... a nebo ne. Nesnáším ve hrách tyhle náhodné faktory. Co mě nepotěšilo je respawn potvor, které jsou často dost stěží zasáhnutelné (plazící se hadi, lítající netopýři). Když spadnete, musíte si cestu probojovat a padat budete znovu a znovu.

Co mě pobavilo byla jedna bonusová hra, kterou jsem náhodou objevil - a ve které jsem si zahrál klasického Pitfalla z pravěku - kterého jsem tuším někde ve třetí třídě hrál u kamaráda na počítači :) Příběh stejně jako u spousty starých hopsaček neexistuje, nicméně na konci zachráníte otce, což je hrdina právě z onoho starého Pitfallu.

Každopádně i přes výtky mě Pitfall celkem bavil. Pěkně jsem se u něj navztekal, potřeboval bych na něj tak asi od 10-20 let mladší a lepší reflexy a konkurence z roku 1995 (Rayman, Abuse, Jungle Book, Earthworm Jim) mě bavila o trošku víc, ale Pitfall není špatná hopsačka.
Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších plošinovek, je to náhodou zrovna pár týdnů co jsem to opět dohrál už několikrát a teprve poprvé se mi podařilo složit celý název PITFALL, protože to poslední L se mi nepodařilo nikdy předtím sebrat, vzrušeně očekávajíc co se pak na konci stane jsem uviděl...ne, radši to říkat nebudu:)

Pro mě je na téhle hře všechno super, grafika, hudba, zvuky, celé to originální prostředí a hlavní hrdina s jeho smrtícím řemenem:)

Pro: grafika, atmosféra, hudba a zvuky, znovuhratelnost

Proti: nic mě nenapadá