Permute

akce > plošinovka *
17.03.2017 PC
Připravte si hbité prsty, bude se skákat přes plošinky. Cleverweek přináší další ze svých jednoduchých ("simple") her. Po řadě logických klikaček tu máme "explorativní plošinovku" viděnou z pohledu první osoby.

Hra obsahuje 10 levelů, které obsahují stejné výzvy. Žluté plošinky zůstávají na místě, zatímco růžové se při každém skoku otočí o 90 stupňů. Vaším úkolem je otočit plošinky a přeskákat je ve správném pořadí, pokud možno v co nejkratším čase. Zní to jednoduše, ale nenechte se zmást, je to výzva. Hlavně pro levou ruku, která ovládá současně pohyb, sprint i skákání. V levelech nejsou žádné checkpointy, takže pokud spadnete, začínáte zase na začátku.

Hra Permute využívá engine Unity a kromě Steamu je distribuována také prostřednictvím Itch.io. Herní doba je přibližně 1 hodina, ale záleží hlavně na vás a chuti překonávat svoje předchozí časy.

Učebnicový příklad mizerné hry. Původní myšlenka možná nebyla špatná, ale realizace je neskutečně odbytá.

Hru jsem nainstaloval, spustil a spadla. Zkusil jsem to znovu, opět krach. Hmm... Pěkný začátek. Naštěstí jsem v diskuzi na Steamu hned našel řešení - stačí hru spustit jako správce přímo "exáčem" ve složce s hrou. Pak se to rozjelo, ale nefungovaly achievementy, ani zobrazení žebříčku. To přežiju.

První vteřiny ve hře mě vedly do menu, kde jsem musel snížit citlivost myši na minimum. A pak je tam ještě přepínač na vypnutí hudby, který nefunguje. Ona vůbec hudba je tu zvláštně řešená. Samotné songy v menu i ve hře ujdou (klidná relaxační klavírovka), ale když jste v levelu dost dlouho, tak prostě přestane hrát. A protože ve hře nejsou žádné jiné zvuky (ani kroky, skoky, pád, nic), tak hrajete v absolutním tichu. To jsem tedy řešil tak, že jsem zvuk hry vypnul ve Windows a pouštěl jsem si svoje písničky. V nastavení není tlačítko Back, takže se to řeší klávesou Esc. A co se stane, když ji zmáčknete v hlavním menu? Hra se vypne. Asi třikrát se mi to stalo omylem a to už jsem chtěl vyhodit počítač z okna.

První dojem... Hra obsahuje tři barvy, grafika je jedním slovem odporná. Není ani stylizovaná, jsou zde prostě jednobarevné krabice. O to víc pobaví nastavení detailů při spuštění hry, kde nechybí možnosti jako "Beautiful" nebo "Fantastic". Zkusil jsem levely 1 a 2, ani jeden jsem nedohrál. V obou byly skoky, přes které jsem se nemohl dostat. Mimochodem to, že se ve hře skáče, nebo že se tím mění rozložení plošinek, to se nedozvíte. Oficiálně přiznané ovládání je jen WASD a Shift. Takže jsem asi osmkrát spadl a frustrovaný hru vypnul. A to už mi začínaly pracovat nervy, protože jsem skákal jak nejpozději to šlo a byla to jediná možná cesta. Přesto jsem se nedostal dál.

Znovu jsem si přečetl popis hry na Steamu a zjistil, že i jedna věta může obsahovat celou řadu lží. Rotate and navigate a colorful world in this exploration/speedrunning platformer game. "Rotate" - ok. "Navigate" - jde se pořád rovně, hra je přísně lineární. "Colorful" - tohle je největší vtip. Růžové a žluté krabice na modrém pozadí. Je vidět absolutní nezájem autora o nějaké estetické ztvárnění čehokoliv. "Exploration" - prozkoumávání je úplná lež, protože tu není ani děj, ani zajímavé prostředí, jde se prostě jen rovně a to je vše. "Speedrunning" - ehm... bez mezičasů?

Druhý dojem. O hodinu později jsem zapnul stream a šel se s hrou porvat znovu. A světe div se, přišel jsem na to, že když budu držet skok déle, doletím dál. Tedy nestačí mačkat, musí se držet. To v praxi znamenalo, že jsem levou rukou držel hodinu Shift, k tomu drtil palcem mezerník (udělal jsem si solidní otlak) a současně i chodil. Na myši bylo jen rozhlížení, nic víc. Zkoušel to autor hrát? Opravdu to takto bylo zamýšleno? Přesunutí skákání na myš by hře rozhodně prospělo. I když to možná mělo technický důvod - kurzor totiž nezůstává v okně hry, ale jezdí všude. Takže kdybych kliknul, hodilo by mě to třeba na plochu nebo do jiného okna. Tlesk tlesk...

I přes prapodivnou "klouzavou" fyziku a propadávání z okrajů plošinek jsem hru dohrál asi za 45 minut. Nebylo to zase až tak špatné, ale všechny levely jsou pocitově úplně stejné. Žádný nápad, invence, ani náznak pokusu o zpestření. Jen hopsání po stále stejných krabicích. Nuda, opruz, nezájem. Už jsem zmínil, že je po dohrání každého levelu nutné ručně vyskočit do menu, protože hra časomíru nezastaví a vy se tedy nedozvíte, že jste na konci? Ne? Už je těch negativ nějak moc, tak toho raději nechám.

Hodně by mě překvapilo, kdyby autor strávil tvorbou této hrůzy víc než jeden den. Tato hra mě přesvědčila o tom, že kdybych i já, totální jelito, chtěl udělat hru a vydat ji na Steamu, tak by to šlo. Smutné.

Pro: Jde dohrát (pokud se povede spuštění) / Zabírá jen 160 MB na disku / Vcelku povedená hudba

Proti: Nulová snaha autora o cokoliv / Lživý popisek hry na Steamu / Ohavná grafika / Veškeré ovládání je na levé ruce / Skákání je nutné držet, což se od hry ale nedozvíte