Paperboye jsem hrával na C64 a byla to jedna z prvních pseudo-3D izometrických her. Dodnes si na ní také cením tu roztomilost & nulovou míru násilí. Jde o bohulibou činnost - roznést noviny po celé čtvrti a vyhnout se nástrahám ulice.

Je to hra, která je dobře hratelná a je to ten typ hry, která je jednoduše nacvičitelná. To znamená, že všechno je přesně na svých místech, vyjede to v určitou dobu a napoprvé se vám to nepodaří projet. Jak se ale hru učíte a učíte, poznáte brzy celou čtvrť a budete vědět, kdy něco pojede, vyjede, kdy vyběhne pes a jak přesně se co chová.

V roli kluka na kole, který má zřejmě týdenní brigádu, musíte roznést noviny do všech domů v obci, a protože nemáte moc času, takže nemůžete pořád stavět a někam chodit, musíte už během jízdy na kole trefovat schránky předplatitelů. Novin máte sice o něco víc, ale ne zas tolik, takže se občas nemusíte strefit a pokus můžete opakovat, občas i postačí, když jim noviny hodíte na trávník.

Lidi však žijí vlastním životem. Někdo opravuje auto, někomu ujede sekačka na trávu, někomu pobíhá kolem domu pes, jeden soused nesnáší pošťáky, nějaké dítě sjíždí kopec na skateboardu. Prostě máte pořád co dělat, abyste se vyhnuli nástrahám. Po cestě je také třeba sbírat balíky, které tam lidi pro pošťáka nechávají.

Na konci čtvrti je vždy takové sportoviště. Tam si asi pro lepší cvik vyzkoušíte házet noviny do terčů a jezdit po úzkých trasách.

Po každém dnu vás nadřízení zkontrolují a zhodnotí, jak si vedete v roznášení novin a vyčíslí, kolik domů jste vynechali a kolik obsloužili. Pokud projedete celý týden, šéfové o vás napíší do místních novin a udělají vám bezvadnou reklamu. Takže můžete asi s klidem budovat svou kariéru pošťáka.

Paperboye doporučuji si zahrát nejen z nostalgie. Existují i verze pro PSX a jsou moc hezké (viz Videa). Já dávám 100 % za skvělý nápad i provedení té doby.

P. S. 1: Hra existuje snad na všech platformách minulosti i současnosti. Nejhorší verze je asi na Apple II.
P. S. 2: Paperboy II už se mi tak nelíbil. Jede se po pravé straně a má více akrobatických prvků.

Pro: hratelnost, nápad, grafika (na některých platformách), hudba (C64)

Proti: stereotyp, žádné překvapivé momenty