Paperboy

červenec 1990 GB
1991 SegaMDSegaGG
březen 1999 GBC
14.02.2007 X360
, (NES verze), (Amiga verze, Atari ST verze, C64 verze), (PC verze), (GBC verze), (SegaGG verze, SegaMS verze), (SegaMD verze), (X360 verze)
Paperboy vypráví příběh malého kluka roznášejícího noviny. Ten se snaží doručit noviny tak, aby způsobily na majetku adresátů co nejvíce škod. Rozbít okna, lampy, pomníky a popelnice je tak vyhledávaným zpestřením jeho práce a každé takové poničení majetku je mu ohodnoceno bonusovými body. Roznášku provádí na BMXovém kole, kterým ladně překonává veškeré nástrahy nebezpečné ulice, konkrétně psi, auta, nespokojení adresáti atd.

Jednoduchá EGA grafika je zobrazena izometrickým pohledem. Zvuků prezentovaných PC speakrem je minimum. Hra ve své době získala velkou popularitu, o čemž svědčí fakt, že vyšla téměř na všech herních platformách své doby (8bitových i 16bitových), naposledy i na konzoli Xbox 360, ještě po více jak dvaceti letech od původního vydání.

Paperboye jsem hrával na C64 a byla to jedna z prvních pseudo-3D izometrických her. Dodnes si na ní také cením tu roztomilost & nulovou míru násilí. Jde o bohulibou činnost - roznést noviny po celé čtvrti a vyhnout se nástrahám ulice.

Je to hra, která je dobře hratelná a je to ten typ hry, která je jednoduše nacvičitelná. To znamená, že všechno je přesně na svých místech, vyjede to v určitou dobu a napoprvé se vám to nepodaří projet. Jak se ale hru učíte a učíte, poznáte brzy celou čtvrť a budete vědět, kdy něco pojede, vyjede, kdy vyběhne pes a jak přesně se co chová.

V roli kluka na kole, který má zřejmě týdenní brigádu, musíte roznést noviny do všech domů v obci, a protože nemáte moc času, takže nemůžete pořád stavět a někam chodit, musíte už během jízdy na kole trefovat schránky předplatitelů. Novin máte sice o něco víc, ale ne zas tolik, takže se občas nemusíte strefit a pokus můžete opakovat, občas i postačí, když jim noviny hodíte na trávník.

Lidi však žijí vlastním životem. Někdo opravuje auto, někomu ujede sekačka na trávu, někomu pobíhá kolem domu pes, jeden soused nesnáší pošťáky, nějaké dítě sjíždí kopec na skateboardu. Prostě máte pořád co dělat, abyste se vyhnuli nástrahám. Po cestě je také třeba sbírat balíky, které tam lidi pro pošťáka nechávají.

Na konci čtvrti je vždy takové sportoviště. Tam si asi pro lepší cvik vyzkoušíte házet noviny do terčů a jezdit po úzkých trasách.

Po každém dnu vás nadřízení zkontrolují a zhodnotí, jak si vedete v roznášení novin a vyčíslí, kolik domů jste vynechali a kolik obsloužili. Pokud projedete celý týden, šéfové o vás napíší do místních novin a udělají vám bezvadnou reklamu. Takže můžete asi s klidem budovat svou kariéru pošťáka.

Paperboye doporučuji si zahrát nejen z nostalgie. Existují i verze pro PSX a jsou moc hezké (viz Videa). Já dávám 100 % za skvělý nápad i provedení té doby.

P. S. 1: Hra existuje snad na všech platformách minulosti i současnosti. Nejhorší verze je asi na Apple II.
P. S. 2: Paperboy II už se mi tak nelíbil. Jede se po pravé straně a má více akrobatických prvků.

Pro: hratelnost, nápad, grafika (na některých platformách), hudba (C64)

Proti: stereotyp, žádné překvapivé momenty