Oil Rush

25.01.2012

freeware (dříve placená hra)

Real-time strategie s prvky tower defense, ve které se ocitáte v kůži Kevina, jehož rodina má vojenskou minulost. V časech, kdy je většina ledovců kvůli skleníkovým efektům dávno součástí obrovské vodní plochy, jež pohltila vše doposud známé z dnešního světa. Tato katastrofa však nezabránila v těžení nejdůležitější suroviny v historii lidstva, ropy. Ta jako hlavní artikl pro funkci strojů a obchod je předmětem krvavých bojů, sváděných mezi sebou společností a povstalci.

Hra nabízí tři módy (Kampaň, Hru pro jednoho hráče a Multiplayer). Kampaň má 16 mísí, tutoriál na vyzkoušení a naučení se herních mechanismů a výběr ze tří obtížností (easy, normal, hard). Tak jako v jiných RTS i zde hraje prim základna (plošina) s obrannými věžemi (kulomet, raketomet, dělo), následují výrobní plošiny podle druhu vyráběných jednotek s následnými vylepšeními (skútry, lodě, vrtulníky či bojové pevnosti) a omezené populačním limitem a ropné plošiny pro přísun suroviny. Za vyhrané bitvy získáváte zkušenostní body, které můžete rozdělovat do technologického stromu speciálních vlastností (větší počet jednotek, rychlost těžby ropy nebo raketa s atomovou hlavicí).

Multiplayer v sobě nese bitvy na 15 mapách prostřednictvím internetu nebo lokální sítě.

K Oil Rush mě přilákala grafika a prostředí postapokalyptického Vodního světa, mého zamilovaného filmu. Co se týče herních mechanik odkážu na profil hry, který je popisuje výstižně. Vzhledem k neskutečně otravnému lagu zvuku (vyskoušena integrovaná zvukovka i Audigy) a pohybu myši (GF 4870) jsem nastavil easy obtížnost a vyrazil na vlny obklopující ropné plošinty a továrny na svém čmoudském skútru na easy obtížnost. A dobře jsem vybral, ještě že jde hra ukládat v misi. Jedna úroveň ke každé večeři několik dní po sobě a máte to za sebou. Solved. Hratelnost vyloženě neurazí. Co ale urazí je příběh a jeho prezentace svépomocným dabingem. Jedná se o krystalický Rambo style - odmítáte uposlechnout rozkaz, protože velení je stejné jako ti, proti kterým boujete. Atakdál. Když vám ke konci zakalí partačka, řeknete si akorát, stějně to byla kráva, umřela úplně zbytečně. A takhle to asi autoři nechtěli.

Suma sumárum, když tuhle hru minete, vůbec nic se nestane.

Pro: Nádherná grafika.

Proti: Otravné bugy indie hry, která zůstala na půl cesty.