Kde jsou ty časy když jsem ji hrál na PC486 u strýce od manželky...
...běhalo to na obyčejném hw bez akcelerace, ale přesto to působilo neskutečně reálně. Do té doby žádný hokej tak realistický zážitek neposkytl...komentátoři, znělky...prostě paráda!

Pro: počátek série

Proti: nic

Na začátku 90. let to se sportovními hrami nebylo nijak slavné. Mohli jste si sice zahrát oblíbenou dvojici olympiád Summer a Winter Challenge či zimní hry Ski or Die, s kolektivními sporty to ovšem bylo mnohem slabší. Fotbaly se ještě nějaké našly, ale jediným solidním hokejem pro PC byl Face-off. I když jsem měl tento hokej hodně rád, něco mu přece jen scházelo. Licence. Sice v něm byla reálná jména měst, ve kterých se NHL hrála, ale jména hráčů už byla vymyšlená a i když se dala přepsat, stále chyběly reálné dresy a znaky klubů.

A pak přišlo NHL. Hned jak se spustila úvodní obrazovka a začal se otáčet puk, ve kterém byly kratičké momentky ze skutečných zápasů, bylo mi jasné, že tohle je něco úplně jiného. Ta prezentace byla na tu dobu neskutečná. Ve studiu seděl komentátor a při výběru zápasů jste mohli vidět skutečné dresy v domácím i venkovním provedení. Před zápasem byly k vidění soupisky obou mužstev, takže bylo hned jasné, že tady se hraje se skutečnými hráči. A pak začal zápas. Ne ale úvodním buly, ale pěkně nastoupenými hráči a hymnou. Pohled byl oproti Face-offu změněn z bočního na vrchní. A brzo jsme zjistili proč. Kvůli mnohem vyšší rychlosti celé hry. V prvních momentech jsem vůbec nestíhal, ale postupně jsem si na tempo zvykl a po čase už mi Face-off přišel nezáživný.

Další věc, která nebyla zase tak obvyklá, byly podstatné rozdíly mezi jednotlivými hráči. Bez potíží jste poznali, jestli máte pod kontrolou hvězdu týmu nebo hráče ze čtvrté lajny. A hlavně na konci sezóny váš kapitán skutečně zvedl nad hlavu opravdový Stanley Cup. Další důležitou novinkou byla přítomnost replaye, který šel navíc uložit, takže spousta návštěv u kamarádů tenkrát začínala tím, že jsme si navzájem pouštěli, co se komu povedlo za akci. Poprvé byly k vidění i zápasové statistiky, takže jste konečně v číslech viděli, jak moc jste v zápase dominovali. Tohle všechno vypadá z dnešního pohledu jako samozřejmost, ale tehdy to bylo něco nového a dosud nevídaného.

Zajímavosti bylo, že mezi třetinami byla k vidění gólová akce z náhodného zápasu, který se konal souběžně. A pokud jste akci nenechali doběhnout a poté se podívali na průběžný výsledek toho zápasu, mohli jste často zjistit, že jelikož gól nepadl v ukázané akci, nepadl tudíž ani v zápase.

Hra měla i své mouchy. Prvním bylo na dnešní poměry komplikované menu, kde jsem měl zpočátku problém se zorientovat. Druhým bylo neskutečně složité tradování hráčů. Sice jste si mohli vzít do svého týmu kohokoliv, ale abyste vůbec mohli začít s přestupy, museli jste převzít pod kontrolu i tým, s kterým jste chtěli měnit a po výměně pěkně oběma týmům doplnit formace, aby nezůstalo žádné místo volné. Třetím a největším problémem bylo střílení gólů. Ne nadarmo tomuto hokeji říkal můj kamarád "Jedeš, jedeš, dáš gól." Jakmile jste se naučili pár fíglů, jak dávat góly, nebyl problém vyhrávat vše dvojciferným rozdílem. Ve hře pro dva to ale tolik nevadilo a zápasy byly většinou pěkně divoké.

Jelikož v té době u nás začala mánie se sbíráním hokejových kartiček, rádi jsme všechny chyby přehlédli a hráli NHL do zblbnutí. U žádného jiného hokeje jsem nestrávil více času.

Pro: Zakladatel série, licence, na svou dobu neskutečná prezentace

Proti: Snadné střílení gólů, komplikované výměny hráčů

Vyprovokovaný v diskusii sa pokúsim zapísať svoje spomienky na túto hru tak ako mi prídu na rozum.

Bure.
Pavel Bure.
Je bleskovo rýchly a v poslednom zápase som s ním dal 6 gólov.

Niečo podobné omieľal môj spolužiak často, tak som sa na to pozrel a zistil som, že hovorí o hraní hry NHL Hockey. Veškeré hranie prebiehalo v učebni výpočtovej techniky počas môjho štúdia na strednej škole. Na rozdiel od nás ostatných, ktorí sme hrali proti sebe Dyna Blaster, Tuneller alebo Budokan on hral sám NHL.

Po čase som si to skúsil doma zahrať. Vybral som si team Calgary Flames, pretože mali pekné ohnivé logo. Až neskôr som zistil aká dobrá voľba to bola.

Zo začiatku mi hra pripadala dosť ťažká a náročná, ale dosť rýchlo som sa hraním zlepšoval až som sa dostal do stavu, kedy som nedokázal prehrať. V skutočnosti som sa dostal do stavu, kedy som vyhrával každý zápas cca. 8-12 : 0-2.
Treba povedať, že Calgary je v tejto hre papierovo mimoriadne silný team, má strašne veľa hráčov s hodnotami "Sila strely / Presnosť" na úrovni 90 /90 až 90 / 100 a podobne. Niektorých som si ale aktivovasl až neskôr, keď som zistil, že si môžem editovať súpisku hráčov a aktivovať si aj defaultne "šedých" hráčov (nejeden mal práve 90/90).

Neskôr už som vyhrával stabilne zápasy výsledkami 20+ : 1-2. Stanley cup bol istý a aj som ho vyhral.

Viem, že druhú hru som si po nejakom čase rozohral za L.A. king, pretože mali Gretzkeho, ktorý ale kupodivu nemal nejako extra dobré hodnoty. Silu strely mal myslím iba 75. Jeho ľavý sidewing Robitaille mal presnoť 100 a bol to môj hlavný strelec.
Gretzky ale vynikal v úžasnej fičúre, bol to celkom iste hlúpy bug v hre, volali sme to "gól z buly", kedy mačkaním klávesy ALT sa občas puk pri vhadzovaní v strede ihriska šmýkal pomaly po ľade presne do stredu súperovej bránky a úplne absurdne nezmyselne prešiel medzi betóny brankára do brány.
Gretzky dal za sezónu asi tak 40 takýchto gólov.

Viem, že po čase som rozohral aj sezónu za Ottawu, ale nie som si istý či som ju dohral do konca, asi skôr nie. Mám totiž pocit, že už sa mi v tom čase dostalo na disk NHL 95.

Pro: Super ozvučenie na svoju dobu, reálne zostavy a štatistiky, fungovalo pekne aj na 386 SX

Proti: Časom ľahučké,

Toto je moje srdeční záležitost.

Hra se mi do rukou dostala na 5,25 disketách od podloudného piráta. Moc jsem si od toho neslibovat. Hodně se tehdy smažilo Faceoff a jinej hokej v podstatě na PC nebyl. STčkáři a Amigisti měli ešte tak Wayne Gretzky hockey. Už jenom to, že byla snad na šesti disketách slibovalo zajímavej zážitek. Facoff měl snad půl mega. Takže se na takovou disketu vlezl dvakrát a eště místo zbylo. Skrz tehdy zatím neobvyklej instalátor jsem to nahrál na harddisk a spustil setup. A hele. Ono to dokonce umí soundblaster, kteryoh jsme doma byli vlastníky. Tata pracoval ve firmě, která se hardwarem zabývala jako jedna z prvních v československu. Dokonce eště za komančů jsem si čichl k PC. Takže zatrhat všude Soundblaster i tam, kde tomu moc nerozumím. Nevím, co to znamená digitized speech, ale zatrhnu to...
No jak to slušně říct. Po spuštení mi spadla brada. Spustím to a objeví se logo EA Sports s kecama. Pak se objeví otáčející se puk a v něm se promítají hokejové akce. Tak to jsem eště nežral! Paráda.
Pak hlavní menu. Sedí tam Ron Barr v nějakym studiu. Pěkně udělany (na svou dobu) A nad ním menu s dnes už klasikou - nasavení, typ hry a podobně.
Dáme nejdřív exhibici a uvidíme. Choose your team. To jako z opravdovejch dresů?! Žádnej červenej a zelenej jako ve Faceoff? No super!
Další obrazovka je přehled vybraných týmů s jednoduchým popisem. Třeba obrana 6, přesilovky 9 a podobně. Hmm, docela dobry.
A pak už samotná hra. Oba týmy nastoupeny a hraje hymna (kanadská nebo americká). Teda její úryvek na hamondky.
A jde se na to. Zvolíme lajnu a jedem. Hra odsýpá a brzo je to 0:3. Pro počítač. Začínám v duchu nadávat, co to je za debilní hru. No nic. Dostat se do pásma a střílet to na kasu. Pak furt mlátit do střely a nějaká dorážka tam snad vletí. No žádná hitparáda to teda v mym podání není, ale to se podá. Konečně první gól! Můj první gól.
Boston goal scored by number 38 (Vladimir Ruzicka), assisted by number 77 (Ray Bourque) and number 8 (Cam Neely). Paráda! Ono to mluví! Tak to tu eště nebylo. Nakonec prohrávám, ale to vůbec nevadí. Zahájím sezonu. Za Pittsburg. Za koho jinyho. Dyk tam přece hraje Jarda a Mario, Ron Francis, Kev Stevens, Rick Tocchet, Larry Murphy, Ulf Samuellson, Joe Mullen, Martin Straka. Supr tým.
Zkusím to trochu zkrátit. Prvních deset, patnáct mačů nic moc. Pak se naučíš střelbu trochu líp, občas už nekoho cíleně vypereš u manťáku, takže se to na tebe nevalí furt jak lavina a i nějaká klička nebo kombinační akce se povede. Takže sezona končí vítězstvím Pittsburgu ve Stanley cupu. Posbíral jsem skoro všechny ceny a jdu hned na další sezonu.

Kdo v té době hrál, byl na tom asi stejně. Toto byl prostě přelom nejen v hokeji, ale ve sportu vůbec. Nahrál jsem se NHL jako asi ničeho v životě. Bavilo mě to roky. Sundat krosčekem rozhodčího a jít do konce mače na trestnou mělo svoje kouzlo a hlavně velikej ohlas v ochozech :-) Hráli jsme to u mě s kamošama, furt jsem o tom kecali ve škole, kdo kolik vyhrál a jak je daleko. No prostě hra z dob vzestupu PC herní scény. Kdo zažil ví.

Pro: Skvělá zábava, zvuk, grafika, statistiky (na svou dobu)

Proti: po čase, až se to člověk naučí, je to celkem nuda