N

01.03.2004

freeware

Hra, která získala řadu ocenění, byla z části inspirována Soldatem, přičemž jako další zdroje inspirace autoři uvádějí hry Lode Runner, Super Mario Bros., Super Bubble Blob, Zone Runner, Puchiwara No Bouken a moderní architekturu.

Zhostíte se jakéhosi ninji, se kterým musíte sbírat zlaťáky a složitými cestami se dostávat k přepínačům, které vám otevřou dveře do dalšího levelu. N disponuje solidním fyzikálním modelem, takže kusy vašeho těla budou po výbuchu miny odskakovat poměrně realisticky. Postava nemá žádnou zbraň, takže před nepřáteli musíte utíkat a využívat svou hbitost. N má zabudovaný editor, tudíž si můžete vytvořit mapu podle své libosti.

Vyšla verze 2.0! Proti verzi 1.4 přibyl lokální multiplayer pro dva hráče a online databáze úrovní. Také byla změněna skladba základních úrovní, editor úrovní a uživatelské rozhraní obecně. Stahujte na domovské stránce nebo hrajte ve webovém prohlížeči na Kongregate. Ve webové verzi chybí editor úrovní, přístup do online databáze úrovní a online žebříčky nejlepších výsledků.

Už ani nevím jak jsem se k téhle hře dostal, jednou jsem jí našel na disku, pustil a světe div se, ono to vůbec není špatné. N vyžaduje precizní ovládání, opravdu budete potřebovat "ninjovské" prsty, abyste se v pozdějších fázích hry dostali dál. Musim říct, že já to nedokázal, obtížnost je někdy opravdu vysoko.

Skvělé jsou User Levels, u těch jsem se bavil víc jak u originální hry. Zvláště fascinující jsou tzv. DDA levely, kde ninju neovládáte, jen zíráte na genialitu autora.

Pro: ninja action, user levels, jednoduchá a účelná grafika

Proti: obtížnost

Klasika moderních plošinovek a flashových her. Trojtlačítkové ovládání je zcela přirozené a díky integrované fyzice úrovně i s malým počtem aktivních prvků neomrzí. Jakmile se to naučíte, ovládat bezbranného, ale zatraceně obratného ninju je prostě cool. Poměrně prudká křivka obtížnosti bohužel odradí měkčí hráče, tí ostatní mají zadarmo skvělou zábavu doslova na desítky hodin. Po zvukové stránce je tato hra ideální adept na zábavu k poslechu hudby (nejlépe nějaké řádně frenetické). Grafika je funkční a vyvážená a spolu s jednoduchými zvukovými efekty pouze podporuje neméně začištěnou hratelnost.

Pro: výborná hratelnost, tuny úrovní, stylová grafika, komunita

Proti: chybí multiplayer, nedokonalosti fyziky, hardwarová náročnost

Takový zjednodušený simulátor le parkour. Samozřejmě, že ne doslova, ale má to takový nádech.

Tím s dostávam k tomu, že by se mi mnohem více líbilo, kdyby "pan Čárka" uměl nějaké triky. Sice se můžete odrážet od zdí, klouzat po šikminách, ale také by se mi líbilo třeba zachycování za okraje, nebo nějaké efektní saltíčko.

Po čase sice začne N trochu smrdět stereotypem, jako ostatně většina her, a to hlavně díky některým levlům, které jsou k posrání těžké. Na to ale zřejmě vývojáři mysleli, neboť kouzelným stiskem butónu Entr přeskočíte level, aniž byste ho museli dohrát.

No a až vás to přestane bavit, je tady ještě editor.

Proti: Nějaké ty triky by to chtělo.