Mythology

27.06.2011

freeware

Mythology je freewarové RPG zasazené do starověkého Řecka. Hlavní postavou je mladík Timaeus. Ten ztratil rodiče při útoku mořské nestvůry a sám se zachránil jen o vlásek. Vydá se je proto pomstít. Na své cestě bude bojovat proti mnoha nestvůrám známým ze starých řeckých pověstí, jako je třeba minotaurus nebo medusa.

Hra má 3D grafiku a je nahlížena z pohledu třetí osoby. V boji používáte meč, štít a později získáte luk a šípy. Celá hra je o tom, že hráč cestuje herním světem, zabíjí nepřátele a plní úkoly. Stejně jako v každém normálním RPG, i v Mythology lze vylepšovat postavu. Po zabití určitého počtu nepřátel získáte bod, který lze investovat do jednoho z atributů.

Tak dohráno, povedená jednohubka. Dohromady maximálně dvě a půl hodiny. Starověké Řecko a řecké mýty mě zajímaly odmalička. Celkem nápadité minihry a bossové. Pěkná grafika na freeware. Hodně zlobivá kamera, hlavně v úzkých prostorech. Nepřátelé se někdy zasekávaly o neviditelné překážky. Jednoduchý příběh.

Mythology je podle mého nejlepší Sakisova hra a jedna z nejlepších freewarovek. Kdyby hra byla placená, tak by to ani nevadilo.

Pokud máte rádi staré Řecké báje, tak Mythology je přímo pro vás. Příběh je jakousi kombinací příběh řecké mytologie (např. Theseus nebo Perseus). Příběh je jako vystřižený z řeckých pověstí. Hrajete za hrdinu, který přišel o rodiče při útoku nestvůry a chce je pomstít. Potřebuje však pomoc bohů, ale na oplátku pro ně plní úkoly. Při svém dobrodružství pobije spoustu nestvůr, na které byli všichni před ním krátcí.

Kromě spousty bojů s nepřáteli zde narazíte i na řadu puzzlů, které hru řádně zpestřují. Boje jsou zpracovány také docela dobře. Hráči nestačí jen máchat mečem, ale musí se i krýt štítem, jinak daleko nedojde (i když u těch slabých nepřátel to s trochou cviku lze zvládnout i bez štítu). Prostředí hry se často často mění, takže vás až tak brzy neomrzí. Hru také oživují i minihry, které se ve hře nachází (jednou minihrou Mythology dokonce začíná). Až dohrajete příběh, tak si můžete zahrát mód arena, kde bojujete proti vlnám nepřátel a snažíte se přežít co nejdéle.

Grafiku má hra pěknou a to obzvláště, když si uvědomíme, že Mythology patří mezi freeware hry. Hudba mě výrazně nezaujala, ale také neurazila.

Pro: Hratelnost, příběh, grafika, starověké Řecko

Proti: Možná nevýrazná hudba

Mythology je velmi zábavná freeware hra. Dnes jsem ji po čtvrté dohrál (z čehož 2x let's playoval) a tak musím napsat recenzi.

Příběh je velmi jednoduchý. Timaeus na začátku přežije útok mořského hada. Jeho rodiče ale takové štěstí nemají a tak jde hlavní hrdina na výpravu jejíž cílem je rodiče oživit. V tom vám budou postupně pomáhat řečtí bohové. Hra se tedy zabývá řeckou mytologií. Cestou navštívíte 4 lokace, které se vždy skládají z města (Athény, Delfy, ...) a dungeonu na jehož konci vás většinou čeká boss. Bossové jsou celkem originální a na každého platí jiná taktika. Například na Medůzu platí štít, který její zkamenělý pohled odvrátí zpět na ní. Velmi mě štval ale poslední boss, kdy jen stojíte s vytaženým štítem a čekáte, až na vás hodí kámen, který musíte na něj odrazit. Zde je ale problém takový, že pokud nemáte šípy do luku, tak to na něj musíte odrazit alespoň 20x, což vám zabere i čtvrt hodiny. Mezi lokacemi se přesouváte například lodí nebo na pegasovi. Tyto přesuny jsou realizovány pouze jednou, jelikož je hra striktně lineární. Nepřátel je docela dost druhů, například kostlivec nebo různá havěť jako jsou netopýři nebo štíři. Nešvarem však je, že všichni z nich útočí pouze na blízko. To znamená, že na všechny platí stejná taktika. Co se týče herní doby, tak hru dohrajete přibližně za 90 minut. Hratelnost se skládá ze skákání, posouvání bloků a soubojů. Ty jsou docela jednoduché, jelikož se jedním tlačítkem útočí a druhým kryje. Později ještě dostanete luk, takže o tlačítko navíc. Hra se ovládá vcelku dobře až na jednu zvláštnost, kterou nechápu. Útočí se tlačítkem E a brání se F, přitom kameru otáčíte myší. Proč autor hry tedy útok a krytí nenaprogramoval na myš? Jelikož ve hře není možnost přebindovat klávesy, tak mě tato volba docela překvapila a zároveň trochu zkazila pocit ze hry. Zabíjením nepřátel získáváte zkušenosti, za které si v menu můžete vylepšit jednu ze čtyř dovedností. Z nepřátel kromě zkušeností padají ještě zlaťáky, za které si můžete koupit léčivý lektvar, lektvar many nebo šípy do luku. Ukládací systém je dobře zvládnutý. Hra se ukládá sama a zároveň si hráč může hru uložit u soch. Obtížnost je vyvážená a hra dobře odsýpá. Po dohrání hry se vám odemkne nový oblek a režim arény, kde se bráníte proti nekonečným vlnám nepřátel a snažíte se získat nejvyšší skóre.

Grafika je ošklivá. Není zde žádná možnost si nastavit grafiku či rozlišení. To vše ale chápu, protože autor na hře dělal sám a zároveň ji dělal v Game Makeru, což je engine na 2D hry. To, co on dokázal vyždímat z tohoto enginu ve 3D si zaslouží poklonu. Zvuky jsou celkem fajn a hudba se také příjemně poslouchá.

Ve výsledku se jedná o parádně jednoduché a zábavné RPG, které na jedno sezení dohrajete.

Pro: jednoduchost, hudba

Proti: ovládání