Murder, She Wrote

14.11.2009

Murder, She Wrote je hidden object hra postavená na stejnojmenné seriálové předloze (u nás známé jako To je vražda, napsala), která vznikala mezi lety 1984-1996. Ve hře se ujmete role spisovatelky a detektivky v jednom, Jessicy Fletcherové, kterou v seriálu ztvárnila herečka Angela Lansbury.

Celkem pět případů, které hra obsahuje, máte přístupné v podobě knih, ležící na poličce v Jessičině pracovně.

Hratelnost je založena na hledání skrytých objektů, řešení logických puzzlů a na rozhovorech. Paní Fletcherová tak v první řadě musí mluvit s různými lidmi, kteří by mohli něco vědět o okolnostech spáchané vraždy, či s ní mít dokonce něco společného. Podezřelé pak lze konfrontovat s nově zjištěnými fakty v případě, že zjistíte, že vám lhali, získat od nich další informace, či je rovnou usvědčit. Základem pak je pozorně se dívat a hledat po místnostech důkazy a ty si pak dávat dohromady. V případě zaseknutí se ve vyšetřování může hráč využít nápovědy, stylizované do, pro seriál příznačného, psacího stroje. Ten může například ukázat pozici předmětu, který musí být aktivován pro další postup ve hře a pokrok ve vyšetřování.

Tato detektivní adventura je sice kreslená, zahrnuje však dabing, stejně jako ty nejtypičtější situace z TV seriálu, kterého vzniklo za všechna ta léta vysílání úctyhodných 264 dílů.

Další tři detektivní případy Jessica řeší ve druhém díle.

Dnes Vám přinášíme, milí televizní diváci rovnou 5 případů od Jessicy Fletcherové. Společně s Jessicou máte možnost zapátrat po vrahovi a rozlousknout všechny případy.

Jedná se o klasickou hidden object adventuru, ale zde autoři jako hlavní bod použili právě hledání objektů na obrazovce. Občas jsou proloženy pouze nějakými puzzly např. Pexeso, skládání slov nebo obrázků.

První příběh nás zavede do Cabot Cove, kde se stala vražda jednoho z rybářů. Jessica a místní šerif, se vydávají po stopách, které jim vrah zanechal. Kdo by vraždil rybáře, určitě to má nějakou souvislost, s něčím movitým?

Hra si zakládá především na vyprávění příběhu, proto vás čeká celkem dost dialogů, do kterých nemůžete zasahovat (pouze je přeskakovat). Při vstupu do každého místa většinou proběhne dialog nebo monolog, poté hledáte předměty a občas i složíte nějaký ten puzzle. Poté občas následuje závěrečný dialog této scény a šup do dalšího místa.

Ve druhém příběhu se Jessica setkává se starou známou, který vyrábí sirupy. Jeden z jejich zaměstnanců je zavražděn přímo ve vývařovně jejího podniku. Kdo to mohl udělat?
Byla to konkurenční firma nebo jeho šéfka, protože chtěl přeběhnout? Možná za tím bylo i něco úplně jiného?

Co se týče grafiky hry, je celkem slušivá. Postavy jsou dobře vymodelované a při rozhovorech se i mění jejich animace (nejsou to statičtí panáci, kteří nehnou ani brvou, ať jim řeknete cokoliv).

Třetí příběh nás zavede do zahradnické kolonie, kde byl zavražděn jeden ze zahradníku.
Stane se tak kvůli konkurenci v soutěži, nebo čistě ze závisti?

Hudba ve hře je vytažená ze seriálu, a po čase vám z ní možná trochu začne šplouchat na maják, protože se neustále opakuje. Chtělo to přidat více skladeb.

Ve čtvrtém případě, poprosí Jessicu její kamarád, jestli by se nepodívala na 2 roky staré vyšetřováni, kdy zmizela jeho sestra. Jessica se vydává na průzkum do jejího domu, který leží na dobrém místě, a je o něj veliký zájem. Opravdu ta paní odjela a už se nevrátila, nebo ji někdo zavraždil?

Zde si malinko vyliji své srdíčko, protože se mi 2x vymazali savy, a musel jsem první tři knihy hrát od znova. Možná i proto jsem hře ubral 5%, ale to není jisté.

Pátý příběh nás zavede do Anglie, kam Jessica vyrazila za svou sestřenicí Emmou. Její kamarádka z divadla Jane je nalezena v šatně oběšena. Byla to sebevražda nebo vražda?

Co se týče seriálu, tak ten jsem měl velice rád, když jsem byl menší a většinou když běžel na Primě, jsem se díval. Teď už jsem ho dlouho neviděl.

Pro: Jessica, hledání předmětů, některé puzzly

Proti: Stereotypní hudba, později i hra