Mortville Manor

Le manoir de Mortevielle

1987

Jednoho zimního dne přijde soukromému detektivovi Jérôme Langeovi (v angličtině jako Justin Lange) zoufalý telegram - detektiv se má vydat do horského sídla Mortville Manor a vyhledat jistou Julii Defranck, která je velmi nemocná a obává se o bezpečí své rodiny. A tak se Lange vydává do sněhem pokrytého sídla, kde zjistí, že Julia zemřela a do domu přicestovala celá její rodina. Detektiv Langeovi poví o určitých nesrovnalostech, a tak se Lange pouští do vyšetřování v přesvědčení, že se jedná o vraždu.

Mortville Manor je kreslená point-and-click adventura, která jako první hra v historii používala počítačovou hlasovou syntézu, což je jednoduchá počítačem generovaná řeč. Náplní hry je to, co se od soukromého detektiva očekává - rozhovory s lidmi, prohledávání okolí, sbírání důkazů, odhalování lží a zjišťování, co k nim vedlo, prostě klasická detektivní dedukce. Lidé se pohybují po domu, a tak můžete v různý čas na jednom místě potkat jiné členy rodiny. V roce 1990 vyšlo pokračování s názvem Maupiti Island, které je ještě náročnější než i tak obtížný Mortville Manor.

Už se nedivím tomuto skóre. Oproti Black Sect (tedy jeho AGS remakeu) o poznání horší, zde bez rad z návodu hráč prakticky nemá šanci a jen bloumá (spousta red herringů, nesmyslné otázky v půlce hry... aneb jak udělat z 10 minutové hry hru 10 hodinovou, kterou i tak dohraje jen minimum hráčů). Ale před Maupiti Island jsem si to musel vyzkoušet :).