Metaphobia

20.06.2019

freeware

Metaphobia je detektivní point-and-click adventura. Pixelartová grafika a styl rozhraní dávají vzpomenout na temné a mysteriózní adventury z první poloviny devadesátých her. Byla vytvořena v AGS enginu, animace vznikly pomocí rotoskopie a hra obsahuje i vlastní soundtrack a anglický dabing postav.

Hlavní hrdinou je malíř Richard Elstad, který začne na vlastní pěst vyšetřovat podezřelé zavraždění svého otce, známého politika. Zatčen je zloděj, hlavním podezřelým nabíledni je však politický rival. Postupně se však rozplétá spiknutí, které zasahuje mnohem hlouběji, než je na první pohled znát.

@Red (komentář): Díky za dobrý tip, tak jsem o existenci Metaphobie němel tušení a rozhodně to vypadá zajímavě. Navíc na Steamu zdarma, to není nad čím váhat. :-)

Nechápu, jak mi hra mohlo tak dlouho unikat pod radarem. Hned jak jsem se o hře dozvěděl jsem, jal jsem se instalovat. Už na uživatelském rozhraní je vidět inspirace Gabriel Knightem a v průběhu hraní se objeví i velké podobnosti v zasazení a adventurních postupech.

Metaphobia je opravdu klasická point and click adventura a podobně jako původní GK má logické postupy s pár špeky souvisejícími s šifrováním zpráv. Tyto puzzly jsou opravdu trochu náročné a hlavně zdlouhavé. V zásadě ale je validní i postup všechno na všechno, protože hrdina má občas vtipnou hlášku a je to jedna z mála vtipných věcí ve hře. A když hrdina nic neřekne, stačí vám vaše představivost... Občas tu je také pixelhunting, ale obrazovek je pouze pár.

Děj je zasazen do 90.let a zezačátku to vypadá na politický thriller s pátráním po vrazích vlastního otce. Zvolená paleta barev a celková atmosféra evokuje chladné severské detektivky a dává tušit, že hrdinu nic moc dobrého nečeká. Samotný hrdina je samotář, izolující se od rodiny a přátel. V průběhu se zápletka rozvíjí v duchu konspirační teorie o božstvech/mimozemšťanech řídících nás od nejstarších dějin lidstva a la Erich von Däniken.

Grafika se mi líbila, hlavně obrázky nebo byt hlavního hrdiny dýchají atmosférou. Trochu horší to je se zvoleným prostředím a paletou, vše je depresivně statické. Z toho mě příjemně vytrhávala občasná rotoskopická animace postav, například hned na začátku jak přijede dcera s taškou a usadí se na posteli je naprostě realistické. Hudba je povedená, zvuků jsem si téměř nevšiml. Naprosto nečekanou devizou je kompletní dabing.

Celkově bych hru doporučil všem, co mají rádi temné klasické adventury. Hra má kvality těch komerčních a zabrala mi něco přes 8h. Na druhou stranu hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl a čekal jsem i zajímavější lokace.

Pro: dabing, hádanky, hudba, rotoskopie

Proti: hlavní hrdina, fádní lokace, zdlouhavý šifrovací puzzle