Medusa's Heart of Stone Chapter 01

15.03.2022

freeware

Medusa's Heart of Stone je 2D adventura, v níž Medúsa hledá svou spřízněnou duši. Přesto, že byla za znesvěcení chrámu bohyně Athény proměněna v gorgonu, ohavnou bytost s hadími vlasy a schopností kohokoli proměnit v kámen, stále věří, že by ji někdo mohl milovat.

Nemá to však vůbec lehké, protože se jí spousta válečníků snaží zabít. Hra tak obsahuje i pasáže, v nichž je třeba se bránit nepřátelům nebo se před nimi naopak skrývat ve stínech. Při svém putování Medúsa potkává další postavy z řecké mytologie, jako je bůh lásky Erós, jeden ze synů Dia Perseus nebo thébský král Oidipus.

Hra se ovládá pomocí klávesnice a myši, kdy k pohybu Medúsy slouží klávesy WSAD případně kurzorové šipky, pro vedení rozhovorů nebo k průzkumu okolí je třeba stisknout mezerník, inventář se zobrazí pomocí klávesy Q a levým tlačítkem myši se útočí.

Vlastně jsem to ani netušil, ale hrát za Medúsu jsem si dlouho tak nějak vnitřně přál. Tahle adventura mi to umožnila a troufnu si říci, že se toho vývojáři zhostili se vší parádou. Nejen, že jsem občas mohl využívat skvělou schopnost Medúsy a zkameňovat lidi nebo krysy, ale hra nabízí i řadu vtipných rozhovorů.

Nejvíce mě bavil Snakey, jeden z vlasů Medúsy. No řekněte sami, měli jste v nějaké hře možnost popovídat si se svými vlasy? Já si žádný takový titul opravdu nevybavuji. Dobře byla vyřešena i návštěva města, před kterou jsem od bohyně Hekaté dostal za úplatu masku, a tak jsem mohl mezi obyčejné smrtelníky bez toho, aniž bych jim nějak ublížil.

Z počátku mi dělalo trochu problémy ovládání, přesevším tam, kde na mě útočili vojáci. Velmi rychle jsem si jej však osvojil a následně jsem neměl problém všechny proměnit v kámen bez ztráty jediného srdíčka. Za stealth pasáže jsem byl velmi rád a je škoda, že jich nebylo ještě o trochu více.

Největší slabinou hry je bezesporu její délka. V plánu jsou prý tři kapitoly, ale zatím vyšla jen ta první, kterou jsem dokončil ani ne za dvě hodiny. Budu se tedy těšit i na ty dvě zbývající a doufám, že budou minimálně stejně dobré.

Pro: Medúsa, řecká mytologie, vtipné rozhovory, Snakey, stealth pasáže

Proti: krátké

Táto hra skončila skôr ako začala, čo je veľká škoda. Práve som sa tešila na to čo mi príbeh prinesie a ono je koniec.

Nečakala som od Free to play hry, že ma tak zaujme. Nie len sľubným dejom ale aj veľmi pekným grafickým spracovaním.

Už ten názov hry napovedá, že máme čo dočinenia s Medúzou a to prosím pekne v hlavnej role. Medúzu som si vždy predstavovala ako takú zlú harpiju, ktorá všetkých premení na kameň a určite by som ju radila do polohy záporáka než hrdiny. V tejto hre sa na ňu pozrieme práve z toho druhého hľadiska. Osamelé stvorenie, ktoré hľadá spoločnosť a neváha pomôcť osobe v núdzi.
Začiatok s hľadaním partnera mi prišiel celkom originálny a vtipný. Hlavne ten potenciálny partner ma pobavil a trochu ma zamrzelo, že som si ho iba tak zo srandy nemohla vybrať.  Ale inak mi prišlo Madúzy aj trocha ľúto. Keď si človek predstaví v akej mizérii sa celý život nachádza, no, nebolo by mi všetko jedno.

Ďalšia vec, ktorá ma podobne ako dĺžka hry, zaskočila, bol súbojový systém. Ó Páni. Keď som nezomrela aspoň 20 krát tak ani raz. To zkameňovanie nepriateľov mi prišlo veľmi ťažké a až na konci hry som zistila ako to správne robiť. Potešila som sa, že som na to prišla a priala som si ďalší súboj, no a potom prišiel záver.
Nie len v súboji, dokonca aj v plížení som dosť failovala. Nie, že by dané pasáže boli náročné, no človek musel ukrytie sa presne naplánovať a stihnúť to v krátkom čase. No a moja netrpezlivosť tu zohrala tiež nemalú úlohu.

V hre som mala možnosť vojsť do mesta, porozprávať sa s jeho obyvateľmi a pomôcť im s ich malými starosťami. Táto časť sa mi páčila a trošku ma vrhla do detstva, keď som hrávala point and click adventúry.

Moj fazit je: Je to pekná adventúrka, s možným potenciálom ale chce to pridať na dĺžke/ množstva obsahu, ktorý (dúfam) ešte dostaneme.
Hrát za Medusu je fajn a doufám, že vývojáři tuto hru rozšíří a vylepší. Líbil se mi styl grafiky a dialogy, jsem zvědav kam se příběh posune dále.
U boje jsem nejdřív vůbec nechápal, jak se má ovládat, stejně tak u stealthu není na 100% úplně jasné, kdy jste vidět a kdy ne, nicméně po chvíli mi stealth pasáže přišly jako nejzábavnější část hry.
Adventurní část je velmi přímočará, takže zde by bylo fajn přidat rozhodně více úkolů, více možností v dialozích a také by nebylo na škodu zvýrazňovat všechny aktivní prvky, protože některé nejsou úplně zjevné.

Pro: ručně kreslená grafika, dialogy, stealth, zajímavá hlavní postava - Medusa

Proti: neintuitivní ovládání boje, stealthu, nejasné aktivní prvky

Jak už název hry napovídá, v této hře se ujmete postavy řecké mytologie Medúzy. Ta je nešťastná, protože v moment, co chce vyznat lásku své milé, přijde Perseus a unese ji.

Před domem pak na Medúzu čekají jeho vojáci, a vy tak čelíte prvnímu střetnutí s nepřáteli. Než přijdete na to, co po vás soubojový systém v této plošinovce chce, může vás to stát pár opakování, ale poté, co jsem to chytnul do ruky, jsem neměl s dalšími soubojovými sekvencemi ve hře větší problémy.

Hodně cením zvolený grafický styl hry, který připomíná například komiksy a ve stejném duchu jsou rozpohybovány i postavy samotné. Škoda že zatím je dostupná pouze první kapitola, kterou lze dohrát něco málo přes hodinu. Až autoři přijdou s dalšími rád jim dám šanci, protože zatím, i když mám za sebou pouze takový úvod do toho světa, rád se k příběhu Medúzy hledající lásku vrátím.

Pro: řecká mytologie, vtipný nádech hry, grafika připomínajíci komiksy