Medieval Lords: Build, Defend, Expand

26.08.2004

Vybudujte mocné království vašich snů! Medieval Lords je klasickou budovatelskou strategií s lehce sociálními prvky. Vžijete se do role středověkého panovníka, který se musí starat o zprvu bezvýznamnou vesnici a dovést ji k prosperitě a blahobytu kvetoucího města. Budete podporovat ekonomiku, budovat důmyslnou obranu, stavět řemeslnické dílny, vybírat daně a dopřávat svým lidem obživu, zdravotní péči, štěstí, zábavu, duchovní útěchu a samozřejmě z jejich řad také zrekrutujete svoji mocnou armádu.

Můžete si vybrat, kde bude stát Vaše vesnice, ať už blízko řeky, která vám poskytne úrodnou půdu a vodu nebo poblíž vysokých hor, které představují přirozenou obranu proti nepřátelům. Se stoupající úrovní štěstí vašeho lidu bude stoupat i jeho náročnost a vaši poddaní si začnou čím dál víc vymýšlet. Časem se k vašemu městu začnou připojovat i okolní vesnice a bude zcela na vás, jakým způsobem se tak stane. Hra zahrnuje 8 různorodých misí a hratelnost se odhaduje na více jak 30 hodin.

3D středověká hospodářská strategie.
Stavíte si vesnici a v ní budovy, které uspokojují potřeby lidí, takže domy se samy vylepšují a nesou víc peněz. Ale pomocné budovy peníze berou, takže musíte opatrně vyvažovat jejich poměr, aby město rostlo a budovy automaticky povyšovaly.

Přitom můžete mít jen tolik obyvatel, aby pro ně stačilo vypěstované jídlo, jinak dojde ke hladomoru. Pomocí barevných map, se můžete podívat, co vašim lidem schází a dát jim to. Nepřítel se vás snaží napadat a tak musíte postavit i vojsko, opevnit se hradbami a útočit na nepřítele, dokud nepadne.

Tahle strategie se ovšem hraje úplně jinak, než většina ostatních.
Nestačí jen postavit budovy - musíte obyvatelům dát jídlo, vodu, pocit bezpečí, nějakou zábavu (třeba popraviště), zdraví a náboženské vyžití. Pokud to nedostanou, nikdo v těch budovách nezůstane a výnos bude mizivý. Ale budovy, které zvyšují spokojenost obyvatel, stojí peníze a i jejich provoz je drahý.
Nemůžete postavit katedrálu, ve vesničce o pár chatrčích. Zatím na to postačí křížek u cesty. Postavit kamenný hrad, když nemáte peníze na vydržování posádky, taky není dobrý nápad.
Začínáte skoro od nuly, stavíte malé a levné stavby - třeba ze dřeva, ale když něčím zvýšíte spokojenost lidí, domy v jejím dosahu se samy od sebe povýší a začnou sypat více peněz. Dosáhnout vyrovnané a rostoucí ekonomiky, není žádná legrace, zvlášt když se občas něco stane - neúroda, mor, nájezd lupičů a podobně.
Nájezdníkům doporučuji v začátcích hry raději zaplatit výpalné - však si to s nimi později vyřídíte. Na začátku hry, máte jen dřevěné chatrče, ale na konci hry už se vám domy mění v kamenné paláce, stavíte mohutné hradby, chrámy a vydržujete mocná vojska.

Ovládání vojáků je... no, jak to říct, zvláštní. Máte jednotky po padesáti lidech, které ale můžete slučovat až do praporů o 250 vojácích (pokud stojí na rovném terénu). Válku vyhlásíte tak, že své jednotky přesunete na území nepřítele, chvíli je pauza, abyste se mohli připravit, takzvaný boží mír a pak se vás nepřítel pokusí vyhnat. Pokud se mu to povede, zaútočí pak rovnou na vaše hlavní město, takže bývá dobrý nápad, nechat si tam něco v záloze.
Ve hře není žádná 2D mapa, jako v Total War - vše se odehrává na 3D mapě, z izometrického pohledu. Ve hře je dokonce i jakýsi pohled z vlastních očí, ale kamera je špatně ovladatelná, zblízka je grafika dost hnusná a než si kameru nastavíte tak, abyste něco viděli, tak už je dávno po boji, takže je lepší odzoomovat a držet se v izometrice.

Aby hráč mohl řádně spravovat své panství, může si přepínat na barevně odlišené mapy vlivu, kde je krásně vidět, kde co schází. Na břehu řeky třeba, lidé samozřejmě netrpí žízní, ale dál od řeky už ano a proto tam žije jen málo lidí - postavte tam studnu, nebo ještě lépe kašnu a rázem tam můžete začít obdělávat pole a stavět další hospodářství.

Chcete-li, aby vaše pole hodně vynášela, přepněte se do výnosnosti půdy a čím je území zelenější, tím je půda úrodnější. Nemá smysl, ve hře nastavět fůru baráčků a nechat je živořit na první úrovni. Lepší je postavit jen pár domů a postupně k nim přistavovat pomocné budovy, takže domy povyšují a dávají vysoké zisky.

Hra mi přišla velmi hratelná, ačkoli velice krátká. Má jen několik málo misí a když jsem se sháněl po dalších mapách, prostě nebyly. To je ostatně důkazem kvality této hry - když jsem se sháněl po dalším obsahu, tak mě to určitě muselo bavit.
Velmi zábavná a netuctová strategie. Vytkl bych špatnou optimalizaci, hra si ráda zacuká a to přitom graficky není žádná špička.

Pro: Zábavná, netuctová, návyková, na herní mapu je dobře vidět.

Proti: Kratičká, mizerně udělaný pohled vlastních očí, špatná optimalizace, nic moc grafika.