Mandagon

04.08.2016
06.10.2017

freeware

Mandagon je relaxační 2D plošinovka v pixelové grafice inspirující se kultovní hrou Metroid. Hráč je vtažen do nevelkého otevřeného světa založeného na tibetské mytologii a filozofii. Jako malý totem cestuje rozmanitým prostředím, skáče po plošinkách a sbírá kamenné destičky, které potřebuje na své pouti dál. Svět je interpretací slova "Bardo", tibetského výrazu pro "limbo" nebo "předpeklí". Ne zcela jednoznačný příběh tvoří důležitou složku hry. Cílem hráče je odhalit okolnosti, které ho na toto místo přivedly.

Herní doba se pohybuje okolo 1 hodiny v závislosti na pečlivosti hráče a chuti vysbírat nevelké množství achievementů. Hra je zcela zdarma, avšak tvůrce lze za mírný poplatek podpořit koupí dodatečného DLC, které obsahuje digitální art book, papírového hlavního hrdinu, soundtrack a několik wallpaperů.

• Android 70
Mandagon na první pohled ihned zaujme zajímavým vizuálem a atmosférou. A také tak trochu v hádankách vyprávěným příběhem. Hrajeme zde za totemovou hlavu a snažíme se otevřít dveře uprostřed velkého levelu. Otázkou však je, proč to vůbec děláme?

Hratelnost je jednoduchá, jedná se o 2D plošinovku, ve které nejde zemřít - každý pád z plošiny bolí jen hráče, protože se musí trmácet zpátky nahoru. Jde opravdu jen o skákání, hledání, sbírání a aktivování. Než jsem vychytal ovládání na telefonu, zažil jsem pár pěkně frustrujících pádů až na dno úrovně (hry na mobilu jinak nehraji, takže to byl nezvyk, po chvíli cviku usuzuji, že se hra ovládá vlastně dobře :))

Myslím, že na hodinovou hříčku zadarmo se jedná o docela fajn záležitost.
Bez mučení se přiznám, že jsem to nepochopil. Chvíli jsem se snažil poslouchat totemy, ale až na ten první, který ve skutečnosti zadá první a jediný úkol hry, byly ostatní na mě až příliš nicneříkající. Po zhruba 10 minutách bezcílného bloudění po prakticky jediné úrovni hry jsem konečně pochopil, co mám dělat. Poté již byla jen otázka času, než proskáču všechny oblasti, které je třeba. Ve hře se nedá zemřít, nejsou v ní žádné těžké skoky, dohraje jí úplně každý, kdo přežije ty první seznamovací minuty.

Až na fakt, že hlavní postavou je vlastně jakási divná hlava, se mi líbila grafika i hudba a zvuky. Skákalo se docela příjemně a když jsem si zvykl, že vlastně ve hře o nic nejde, strávil jsem těch 40 minut příjemným hopsáním v relativně zajímavé lokaci.

Pro: Zdarma, grafika, hudba

Proti: Neexistence příběhu, jednoduchost, délka hry

Chrám a oblaka.
Otázky.

Skáče se dobře a padá se ještě líp. Celá hra je relaxační s příjemným prostředím a hudbou, která však dokáže podkreslit i ty střípky příběhu, které dostáváte. Na všechno si musíte přijít sami. Já třeba příběh chápala částečně, než jsem znovu prošla všechny totemy (jejichž formou je příběh především vyprávěn) a přečetla je pospolu, dala si je dohromady. Nemá cenu k tomu říkat víc. Jste malý skákající totem někde mezi nebem a zemí.

Odkud a kam vaše cesta vede...?

Pro: atmosféra (prostředí, hudba, zasazení)