Lula: The Sexy Empire

Wet: The Sexy Empire

1998

Zvláštní mix žánrů se nachází v této hře s obsahem nevhodným pro osoby mladší osmnácti let. Adventura a především budovatelská strategie, i když slovo "budovatelská" není na 100% přesné. Vžijete se do role neúspěšného zloděje opuštěného parťáky uprostřed pouště. V zaplivaném městečku potkáte Lulu, začínající pornoherečku a rozhodnete se spojit (nejen) své osudy.

The Sexy Empire je rozděleno do tří částí, jakýchsi kampaní, které musíte pro zdárné dokončení celé hry úspěšně vyřešit. V každém případě je vašim cílem vydělat určitou sumu peněz ($50.000, $2.000.000 a $50.000.000), přičemž máte k dispozici několik možností, jak toho dosáhnout.

V první části se protloukáte v už zmiňovaném městečku: natáčíte a fotíte Lulu (můžete jí k tomu dokoupit různě drahé vybavení) a za mrzký obnos prodáváte tyto produkty místními distributorovi. Nebo se třeba rozhodnete vyslat Lulu do hospody, aby svedla nějakého zazobaného turistu a pak jej budete vydírat. Popřípadě přepadnete prvního chudáka na veřejném záchodku a oberete jej o všechny cennosti. Pozor si při tom musíte dávat na FBI, která si na vás po 3. zatčení policií vyšlápne a následuje konec hry (vyzrát nad nimi můžete tak, že si spřátelíte místní motorkářský gang). Tohle všechno se děje v adventurní podobě - klikáte na věci a pokud existuje relevantní akce, potom proběhne.

Druhá část hry se už odvíjí ve strategickém duchu: vytváříte svá nahrávací studia, najímáte zaměstnance, sestavujete snímky a přitom se snažíte různými skandály získat pro Lulu publicitu. To vše v rámci jednoho města. Po získání dostatku peněz se hra přesouvá do třetí části, kde se z hráče stává pornografický magnát, jehož obchody najdou zákazníci v každém větším městě po Spojených státech. Cílem je tedy stavět obchody, určovat portfolium, počet a kvalitu zaměstnanců, velikost marketingové kampaně a v mezičase ukládat úspory do banky (úroky) či zadávat různé sabotážní mise s cílem poškodit konkurenci. Je tu také k dispozici vila, kterou lze různě vylepšovat a najímat zaměstnance (hlídač, uklízečka, kuchařka), případně si rovnou postavit letiště a létat vlastním letadlem, čímž odpadají náklady za cestovné (mezi městy se hráč musí přesouvat letadlem, aby mohl vlézt do nabídky daného města) a zpoždění letů.

Konec hry nastane v okamžiku, kdy máte na účtu $50.000.000, čímž se na mapě zpřístupní město Houston, ze kterého můžete na oběžnou dráhu vypustit družici vysílající signál televize Lula. O rok později vyšlo pokračování Wet Attack: The Empire Cums Back.

Rozhodne zaujímavá a netradične poňatá stratégia, ktorú nemôžem priamo odsúdiť ale ani pochváliť. Spočiatku je totiž až príliš jednoduchá a stereotypná, po zmene prvej lokácie sa síce obtiažnosť zvyšuje a v záverečnej fáze ešte viac a herných možností pribúda. Istému stereotypu sa ale ani po čase ubraniť nedá, čo kombinácii s neskôr pomerne vysokou obtiažnosťou na zábavnosti nepridáva. Na druhú stranu, budovanie vlastného impéria v tomto biznise dokáže na istý čas zabaviť, veď kto by čo nespravil pre Lulu :-)

Pro: Lula, možnosť budovania vlastného impéria

Proti: stereotyp

Lula, to je hlavně zajímavé skloubení žánrů, kdy se každá ze tří částí hraje trochu jinak. První dvě části mě bavily, i když kvůli nemožnosti přehrát videa s nápovědou (na win 7 jsem to prostě nerozjel, ale později jsem zjistil že je lze shlédnout přes Media Player Classic) jsem dost tápal a nevěděl kudy kam. Metodou pokus-omyl se to ale dá. Co je ale průšvih je 3. část, která se mi jeví nedomyšlená, některé mechanismy tu prostě nefungují a poté, co zjistíte co a jak už jen sedíte a čekáte až vám naskáčou potřebné peníze, přičemž musíte létat z města do města a ručně vybírat z obchodů peníze na svůj účet, což je totální gamedesign fail. Potřebná suma je navíc docela vysoká a neustále vás někdo sabotuje, tudíž přichází ten odporný pocit frustrace (a stereotypu), kdy se už jen modlíte at už je konec.

Hra se prezentuje jako dílo pro dospělé, ovšem neuvidíte tu nic co byste už dávno neviděli v televizi před 10 hodinou večerní - sem tam nějaká odhalená bradavka, růžové dildo a to je tak vše. Občas hra působí trochu amatérsky, některé ikonky a uživatelské rozhraní je tak hnusné, že to vypadá jak nějaká freewarovka. Trochu to zachraňují filmečky, kde vám Lula vysvětluje co a jak lze na každé obrazovce dělat, což je taková příjemná forma tutorialu :) Bohužel, jak už jsem zmínil, ve hře se mi na současných Windows nepřehrávaly.

Škoda té 3. části, která výsledný dojem dosti pošramotila, ale i tak se jedná o hru, kterou můžu doporučit aspon na vyzkoušení, jelikož je poměrně neobvyklá a zajímavá.

Pro: Vtipné, neobvyklé skloubení žánrů

Proti: 3. část, poněkud neobvyklé ovládání (např. do menu se leze přes F2), místy to vypadá jak průměrná freewarovka