Lugaru

akce > bojová *
akce > 3rd person akce
10.05.2005 PC
Wolfire Games
Lugaru (čti: Lů-gá-rů) je trojrozměrná bojová akce pro Windows, Mac i Linux, komerční prvotina Wolfire Games. Hlavní hrdina, antropomorfní zajíc Turner, nachází svou vesnici i rodinu vyvražděnou. Útočníci však krutě podcenili Turnerovu schopnost bojovat a nastává čas rebelie a veliké pomsty, jejíž stezku skropí krev ubodaných a umlácených zaječích zrádců, vedle nichž budou naposledy sípat i klackem rozdrcení panští vlci a to při pohledu na odvážného zajíce dokonávajícího své dílo mordováním vlčat mečem.

Overgrowth se asi vyplatilo sledovat, ty doprovodná videa jsou povedená (1, 2).

Lugaru porodil snad zosobněný pervitin. Nějakou dobu to byla jediná hra, již jsem spouštěl. Pořádně nahlas doprovázela mne hudba (Yoo Doo Right nebo Butterfly od CAN, tj. muzika Vikingů ve Valhalle) a se zajícem Turnerem vymazával jsem z tváře světa vlky a zaječí zrádce v mele připomínající - díky báječnému soubojovému systému založeném na rozfázování úderů - staré hongkongské klasiky s Jackie Chanem.

Rovněž je to hra, jejíž jistý level se mi podařilo dokončit za nějakých sedm vteřin a zlikvidovat přitom čtyři nepřátele - za pomoci šíleného skillu, salt, dobře mířených kopů, dominového efektu a vysmátého Arése za zády. Pro mě jedna z nejhratelnějších záležitostí.
Tahle bojovka na mě udělala skvělý dojem. Autoři se vykašlali na pilování technické stránky věci, takže se se svým ninja zajícem obvykle budete procházet pustou krajinou, kde jsou uprostřed "krabice" (asi domy, strážní věže apod.) s nepřáteli. Jakmile se přiblížíte, začne mela. Lugaru umožňuje použít řadu úderů a skládat je do "komb". Postupným vyvražděním enemáků se posunete dál.

A to je vše. Děj, grafika, hudba a délka hry jsou tragické. Ale soubojový systém je neskutečně návykový (simple, not easy) a chvíli trvá, než se dostane do krve. Okořeněné je to navíc několika chladnými zbraněmi a dlouhými elegantními skoky se salty. Na odreagování je tohle docela dobrá volba. A dohrání není vůbec lehké (taktika "pomačkám všechno a nějak to dopadne" tady prostě nefunguje).

Kvůli minimálnímu množství herního obsahu hodnotím nízko. Současně se těším na nástupce (Overgrowth), který snad bude propracovanější.

Pro: Soubojový systém plný zběsilých pouličních bitek

Proti: Hudba, délka hry, děj