Kudos: Rock Legend

26.05.2007

Kudos: Rock Legend je simulátorem života rockové hudební kapely. Hráč si na začátku vytvoří postavu a zvolí si název kapely. Poté je vržen do hry, kde je nutné vybrat si další členy - minimálně potřebuje bubeníka, baskytaristu a kytaristu (hráč zastupuje frontmana a zpěváka). Hra probíhá na tahy a končí po pěti letech, přičemž jeden tah = jeden den, ve kterém lze provést několik akcí - např. napsat novou písničku (probíhá pomocí minihry), jít do zkušebny, domluvit si vystoupení, nahrát desku atd.

Možné je také nakupovat nové vybavení, chodit se inspirovat na jiné koncerty, nebo zajít si odpočinout s kapelou do hospody. Cílem hry je dosáhnout co největší slávy, přičemž samozřejmě začínáte jako bezejmenná kapela v zaplivaném klubu a na vaše první vystoupení přijde sotva 10 lidí.

Je pravda ze kvalita po tech trech hernich letech silne upada. Jde uz pak jen o to dokoupit vsechno haraburdi co jeste nemas a usporadat ty nejvetsi a nejdrazsi koncerty. Po tech 5 letech uz fakt neni co hrat, protoze neni uz zadna motivace, takze musis vyhazet kapelu, najmout novy cleny, ty budou chvilku happy, ale pak se stane zase to stejny.. nehlede na to ze je to samozrjeme naprosto zbytecny.

Kdyby autor vydal kazdej rok vylepsenou verzi, rad ho budu pravidelne podporovat, ale s timhle pristupem at se mnou nepocita. :D

Rock Legend je bez pochyb zajímavou simulací kariéry rockové skupiny, která ovšem mohla dopadnout mnohem lépe. Díky hernímu systému, který pracuje na bázi neustálého poučování se z předchozích chyb, jsem hru restartoval častěji, než jsem čekal a než bych chtěl. Samotný konec hry, tedy stav kdy vyčerpáte všechny nabízené možnosti, je pak téměř skličující.

Než začnu hru hanět, vyzdvihnu krátce přednosti. Do určité fáze (čili než zjistíte, že to budete muset opakovat do zblbnutí) mne opravdu bavilo skládání písniček formou logické mini-hry a zkoušení s kapelou v podobě opakování tónu po počítači. Vlastnosti členů vaší kapely kupodivu celkem realisticky hrají roli a vyplatí se výběr promyslet. Uživatelské prostředí a tahový systém sice z počátku nejsou z nejpřehlednějších, ale po chvilce všemu přijdete a kloub. Po takové hodině hraní jsem měl chuť dát hře 90%. Možná jsem měl v tu chvíli přestat hrát.

Nadšení z načrtnutého tématu začalo mírně haprovat už při pohledu na velikost instalačního souboru. 25 MB za 10$? No dobře, věděl jsem že hra je více o textu než o interaktivitě, jedeme dál. Výběr avatarů docela vtipný, ale sakra, to musím být pouze zpívajícím frontmanem? A k čemu jsem vůbec frontman, když nemůžu se svou postavou dělat nic víc než se zbytkem kapely, lépe řečeno vlastně ještě míň než se zbytkem kapely? Ne právě logické prvky, linearita a konec konců i po čase omezené možnosti táhnou celou hrou dolů. Ač se zpočátku zdá, že možností seberealizace a určení si vlastní cesty je zastoupena dostatečně, není tomu tak. Pokud chcete prosperovat, existuje jen jeden možný způsob postupu složený z kombinací stále stejných činností.

Během hraní mne napadla tak stovka možností jak hru rozšířit či zlepšit. To se mi u her tak často nestává, v tomto případě to svědčí o povaze produktu. Je to rychlovkaška, za vše co při hraní vykonáte, budete primitivním systémem odměněni či potrestáni. Hratelnost produktu je "pouze" na pár hodin, dokud nepřijdete na správný postup. Až hru dostanete do fáze, že není už co nového nakoupit, není větší klub kde hrát a není luxusnější studio kde zkoušet, začnete velmi rychle spolu se členy kapely ztrácet motivaci. Nakonec zklamaní členové opustí kapelu a vy hru. Znovu hratelné až po zapomenutí obsahu. Jít o freewarový počin, byl bych jistě viděl víc kladů než záporů. 50%

Pro: originalita, zpočátku dost možností a zábavné mini-hry, statistika kapely, vlastností členů, krátký ale dobrý soundtrack

Proti: rychlokvaška, primitivní herní systém, deprimující ubývaní motivace členů skupiny, když víte jak na to - za hodinu dohráno, absence koncertních turné a tuny dalších věcí