V hre Kingdom Rush bude našou úlohou brániť kráľovstvo proti hordám banditov, orkov, čarodejníkov a mnoho ďalšieho.

Čo nám hra ponúkne?
➤lokácie: tri veľké lokácie poskladané z množstva menších máp. Každá z týchto lokácii má unikátnych nepriateľov a čo sa týka grafickej stránky sú krásne. Hlavne vďaka komixovému štýlu v akom je hra spravená. Na každej mape je cesta, jedna alebo viac, z ktorých budú prichádzať nepriatelia a vašou úlohou je ich poraziť pomocou obrany skôr, ako sa dostanú do označeného cieľa. Pár nepriateľov vám samozrejme prejsť môže, na každej mape máte totiž 20 životov. Potom to už je o tom, či chcete level splniť na tri hviezdy.
➤hrdinovia: základom obrany bude váš hrdina. V hre ich je 12. Každý má unikátne schopnosti, a tie sa mu odomykajú na každej mape útočením do nepriateľov. Osobne som skúsil počas hry len 4 hrdinov, ale najviac sa mi páčila ľadová čarodejnica, ktorú som používal celú hru.
➤stavba obrany a schopnosti: vašou hlavnou úlohou v hre bude postaviť fungujucu obranu za pomoci 4 hlavných typov veží. Každá sa dá až trikrát vylepšiť. Na treťom vylepšení si môžete vybrať jednu z dvoch finálnych podôb danej veže a potom už len vylepšujete jej dve schopnosti. Lukostrelecké sú rýchle a najlepšia je posledné vylepšenie, ktoré stunuje. Magické majú obidve finálne vylepšenia super, ale častejšie som používal to, čo teleportuje nepriateľa kúsok naspäť. Bombardéry som používal najmenej ale najlepšia bola varianta s raketami. A hrady na vašich vojakov sa hodili vždy, pretože vedeli krásne zdržať nepriateľa, a aj preto som si radšej kupoval vylepšenie na paladinov. Na niektorých mapách sa vyskytujú aj špeciálne budovy ako základňa elfov či slnečná veža. A do toho všetkého máte k dispozícii dve schopnosti, čo vám veľakrát zachránia život a hru. Vyvolanie dvoch vojakov a meteority.
➤nepriatelia a bossovia: v hre je množstvo nepriateľov. Od základných bez zbroje typu goblini, pavúci či zombie cez obrnených na ktorých nebudú niektoré veže účinné, ako orkovia, démoni či rytieri, až po bossov. Tých v hlavnej kampani stretneme troch a v neskoršie sprístupnených mapách ďalších. Nie sú nejako zvlášť silný, keďže neskôr už máte postavenú solídnu obranu. Jediný, čo mi robil problém bol veľký troll. Hlavne preto, pretože držal štít a uberať život sa mu dalo len odzadu. Zo základných nepriateľov vedel narobiť problém nekromancer, ježibaba, lukostrelci a ešte by sa ich pár našlo.
➤hlášky, humor či easter eggy: v hre je humor všadeprítomný a vlastne je na ňom veľká časť hry aj založená. Na každej mape budete počúvať hlášky a zároveň easter eggy ako: avada kedavra, might and magic či you shall not pass. A všade možne nájdeme ďalšie skrýte záležitosti. Napríklad Splintera z Ninja korytnačiek, lochnesskú príšeru atd.

!! Menšie záverečné hodnotenie !!
Kingdom Rush je veľmi milá, zábavná a celkom krátka hra. Pokiaľ sa teda nerozhodnete splniť všetky achievementy ako ja. Ale nenudil som sa ani chvíľu. Veľmi sa mi páči grafická stránka hry. Takéto komixové zasadenie nevidíme často. Humoru je tu tiež požehnane, k tomu nejaké tie super hlášky a easter eggy. Vašou jedinou úlohou bude brániť na jednotlivých mapách cieľový bod pred nepriateľmi. Na to vám bude slúžiť široká škála veží, dve schopnosti a 12 hrdinov. Osobne doporučujem ľadovú čarodejnicu. Čo sa nepriateľov týka, tak tých je množstvo druhov. Od základných goblinov, vlkov, banditov, cez nekromancerov, démonov, trolov až po bossov. Táto hra bola zábava po väčšinu času. Len občas sa stalo že by som nejakú mapu musel opakovať a ked tak preto, lebo som chcel na nej dosiahnuť tri hviezdy. Nikdy sa mi nestalo že by mi životy klesli na nulu. Každopádne aj ked hra není nejaká extrémna výzva, tak ju môžem určite doporučiť a ja sa idem vrhnúť do hrania nasledujúcich dielov.

➤Čas strávený v hre: 20,1 hodín
➤Achievementy: 74/74

HODNOTENIE: 80/100%
Kingdom Rush opět dokazuje, jak jednoduchý nápad tower defense hry lze provést ve slušnou návykovku, která vydrží mnoho hodin než hráč projde vše co nabízí.

K dispozici jsou čtyři druhy věží, ale ty se po vylepšení jenže větví do různých variant, které mají různé vlastnosti a rozdílné statistiky a schopnosti. Vždy je potřeba trochu experimentovat a zkoušet jaká správná kombinace věží se bude hodit. Záleží taky na druhu nepřátel v určité úrovni, někteří mají i imunity proti některým útokům, na létající potvory zas nestřílí některý typ věží apod...

Příjemná kampaň která ze začátku ukáže jednoduchý koncept a jak hrát, aby později předvedla solidní výzvy, kdy má hráč už za úkol udržet tři možné cesty a valí se protivníci z několika stran, plus se v průběhu mise může objevit najednou nová cesta, kde není zrovna obrana. Zvlášť po dohrání základní kampaně se otevřou nové mise, které jsou ještě těžší a s novými potvorami.

Věže sice drží hlavní tíhu bitvy, ale jsou tu i další faktory které mohou přiklonit misky vah na Vaši stranu. Tím prvním je hrdina, lze si vybrat z mnoha odlišných postav kdy každá bojuje trochu jinak, má jiné schopnosti, ale hlavně se liší rychlostí, silou a útokem buď z dálky nebo na blízko. V některých misí je volba hrdiny klíčová, aby dokázal zastavit nepřátele a rychle zasahovat tam, kde ještě není obrana vybudována.

Druhá podpora jsou dvě schopnosti, a to déšť meteoritů a přivolání dočasně dvou vojáků kteří na krátký moment dokáží zadržet nepřítele. Tyto dvě schopnosti lze navíc i vylepšovat, zlepšit sílu a oblast pádů meteoritů, stejně tak výdrž a zbraně vojáků. Vylepšování je i u věží za získané hvězdy po splnění misí, kdy se snižuje jejich cena, zvyšuje dosah a síla atd...

Na tak zdánlivě malou hru toho Kingdom Rush nabízí hodně, a pro fandy tower defense her je jak stvořený.
  • Android 75
Kingdom Rush je velmi příjemná tower defense hra. Pěkně se na ni kouká, pěkně se ovládá. Obtížnost se zdá trochu nevybalancovaná. Neměl jsem žádný problém s dokončením některých úrovní na těžkou obtížnost, ale u jiných jsem se potil i na obtížnost jednoduchou. První polovina hry mi přišla zábavnější, hodně se posouváte kupředu a odhalujete nové herní prvky. V druhé polovině byly někteří zajímaví nepřátelé, ale vaše věžičky a hrdinové už vás ničím novým nepřekvapí, což je škoda.

To, že si nemůžete umístit věžičky kamkoliv, ale jen na předem určená místa, hodně zásadně mění klasický koncept tower defense. Ne každému se to bude líbit. Kingdom Rush vám také většinou dává poměrně málo herní měny, takže si musíte pečlivě naplánovat, co postavíte a kde. Místo živelného budovaní jako v jiných tower defense hrách se tato hra pomyslně blíží strategii či logické hře. Pokud si rozložení věžek pečlivě nepromyslíte již v začátku mise, tak nemáte příliš vysokou šanci k úspěchu.

Celkové hodnocení: Výborná

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2014 v angličtině na Steamu).