Kart Racer

24.04.2009
07.11.2009

Kart Racer jsou nízkorozpočtové závody motokár studia Brain in a Jar, které tvoří převážně závodní tituly na platformu PS2. Naleznete zde 15 tratí, které lze jezdit po pěti nebo patnácti kolech, několik motokár, amatérský soundtrack a zvuky. Graficky neodpovídá dnešní době ani zdaleka a ani hratelností nepřekonává tituly z roku 2002, které už tehdy měli mnohem lepší jízdní model.

Kart Racer je důkazem, že cestování časem je možné! Hodněkrát jsem si o hře pomyslil, že je ošklivá a technicky zastaralá. U tohoto titulu mám ale dojem přímého doteku minulosti! Ta grafika i samotná hratelnost jakoby vypadla z roku 1998, je to tak úžasně naivní a primitivní záležitost, že by ji převálcovala i většina tehdejších titulů. Ačkoliv na to hra nevypadá, jde opravdu o placený titul. Neznám vývojové studio ani jejich práci, ale Kart Racer je dobrý vtip pro ty prozíravé, co si hraní vyzkoušeli, než zaplatili, a velmi špatný pro druhou naivnější skupinu.

Díky bohu patřím k té nedůvěřivé a tak jsem si hodinku zajezdil bez proklínání sebe sama a mohl si vychutnat hru. Pravda, kladů moc není. Několikrát v životě jsem jel na motokárách a upřímně, Kart Racer nemá s něčím co by se dalo nazvat realitou nic společného. Jedná se čistě o arkádovou záležitost, k ovládání stačí šipky a klávesa pro „turbo“, kdo by čekal pohled z pozice řidiče, byl by také na omylu. Krom již zmíněné historické technické stránky překvapí animace řidiče, složená ze střech nedynamicky měnících se snímků. Vzpomněl jsem si, jak jsem jako malé děcko hrál na Commodoru 64 jednu golfovou hru. Panáček byl tvořený několika kostičkami, které se ovšem při odpalu daly nádherně a plynule do pohybu. Kdo by řekl, že nejméně po dvaceti letech vznikne titul s mnohokrát horší animací postavy, než nabízel onen golf.

Kart Racer je přinejlepším zanedbatelný titul, na který nikdo a nikdy ani nevzpomene. Od nižšího hodnocení, které by si titul bezpochyby zasloužil, mne odrazuje pouze fakt, že jsem u hry vydržel skoro hodinu a nějakým zázrakem mne to dokonce i bavilo. Snad je to nějaká úchylka, příliš velká nostalgie, nebo jsem snad v poslední době hrál až moc nechutných braků. 40%

Pro: nepříliš profláklé téma, v roce 1998 by mě to fakt bralo

Proti: prakticky úplně všechno, bohužel už není rok 1998