Karma. Incarnation 1

19.10.2016
24.05.2017
24.08.2017

Karma. Incarnation 1 je prvý diel ručne maľovanej 2D point & click adventúry. Stavia najmä na surrealistickom svete, nezvyčajnom humore a obsahuje početné puzzle.

Príbeh začína tým, že priateľku hlavného hrdinu unášajú duchovia. Existuje však jedna možnosť, ako ju dostať späť. A tou je premeniť sa na draka, pretože len ten dokáže poraziť Zlo. Hlavný hrdina sa teda pokúsi o premenu, ale niečo sa pokazí a jeho duša sa namiesto na draka premení na čierneho červa menom Pip. A tak Pip musí vo forme červa prekonať všetky prekážky surrealistického sveta, zvládnuť hádanky a zachrániť svoju lásku. Musí pri tom využívať takzvaný Astrálny zrak, silu, ktorá mu umožní nazerať do sveta duchov.

Pip si vyberá medzi dobrom a zlom a spoznáva tak ako fungujú zákony karmy. Jeho voľba určuje ako sa udalosti budú vyvíjať ďalej. Všetky zlé skutky totiž Pipovu karmu kazia a zároveň menia aj jeho vonkajšiu podobu. Dobré skutky zase Pipovu karmu očisťujú. Dôležité postavy v hre reagujú na aktuálnu Pipovu karmu rôzne a podľa toho sa odhaľujú aj alternatívne línie celého herného príbehu.

Tvůrci této hry si velice vyhráli s vizuální stránkou všech lokací. Veškeré světy, v nichž se ocitnete, hrají mnoha barvami a nejrůznějšími příšerkami. Zpočátku jsem si připadal, jako bych si dal před zapnutím hry lysohlávky a potom mi před očima začal svět hrát všemi barvami. A k tomu všemu zde máte ještě speciální vlastnost díky, které vidíte i astrální znázornění oblastí a jednotlivých příšerek.

Během celé hry je v jednotlivých obrazovkách nespočet interaktivních míst, které mě mnohdy pobavili vtipnou animací. Již od začátku hry se na základě vašich rozhodnutí stáváte kladným či záporným hrdinou a dle toho se mění i Váš vzhled. Já osobně jsem se všem snažil pomáhat, místo abych je pozřel a vyvinul se do zlé a ošklivější kreatury.

Na hře mě zaujalo, že vývojáři zde udělali dva rozdílné konce. Většinou můžete dokončit hru jako kladný či záporný hrdina. V této hře však toto neplatí. Pokud si zvolíte cestu záporáka, budete překvapeni nad nečekaným koncem.

Co mě při hraní velice zamrzelo, bylo, že mnohdy vyskočila automaticky nápověda, co máte udělat a neumožnila Vám ani zamyšlení k vyřešení dané akce.