No tak tohle je klasika klasik. Pamatuju si, jak jsem ji poprvé spustil na svém Atari 130XE a rozbil hubu prvnímu vencovi, co hlídal bránu. Ta neuvěřitelná plynulost a realističnost pohybů mi slušně snížila čelist. Přestože celá hra je vlastně docela stereotypní a kromě šesti úderů nenabízí nic jiného, i dodnes si některé části pamatuju. Hlavně to, že po zabití hlavního bosse jsem běžel ocicmat zajatou princeznu a vrhnul se jí do náručí. Další hru jsem ale zkusil, co udělá, když k ní přijdu v bojovém postoji - dostal jsem takovou kopačku, že se hrdina sesul mrtvý k zemi a na mě zablikal romatický Game Over :D

Pro: Na svou dobu skvělá pokroková hra.

Proti: Viceméně stále to samé, ale komu to tenkrát vadilo...

Karateka mě kupodivu v mládí minula, nebo si vůbec nevzpomínám a je možná ostudou, že jsem ji ochutnal o desítky let později - sice to není žádná hitparáda, ale myslím, že za tenkrát jako jinoch bych byl nadšený.

Hra jako taková je velmi jednoduchá, přímočará - jde o to prorubat se přes bojovníky a osvobodit princeznu ze zajetí hlavního bosse. Postačí vám šest úderů, protivníky rychle začnete kosit, ale co je na ohrabky, je to zpoždění ovládání. Jeden by se fakt vzteky odmocnil, když brzdí před dalším protivníkem, ale bez reakce a borec Vás sundá jedním ťuknutím.

Takže ve výsledku tohoto prvního představitele bojovek vidím jako průměr, nostalgičtí hráči určitě půjdou s hodnocením výš.

Pro: přímočarost

Proti: zpozdění ovládání

Tak jsem si Karateku po asi 14 letech zahrál. No, kdybych tenhle komentář psal v té době, nejspíš bych se tady rozplýval nad báječnou hrou, kterou Karateka bezesporu byla a je. Nicméně rozmlsané huby hráčů už jsou v dnešní době plné next genu, báječných, dá se říct i filmových animací apod. Řekněme si to tedy na rovinu, v dnešní době Karateka vypadá jako hříčka pro blbečky. Takže jsem si hru moc neužil, jen mě ovanul ten blažený pocit nostalgie. A tak to nechám, Karateka už do dnešní doby nepatří.

Ale, nostalgie stranou. Ovládání má jeden neduh, ten samý který má i Princ z Persie, a sice reakce ovládání. Zpoždění je opravdu značné. Nic jiného už proti tomuhle hernímu dědovi namítat nebudu, protože legendy mají zůstat legendami a bez zbytečných keců.

Pro: Byla to kdysi moje oblíbená hra

Proti: Na svou dobu žádné