Není to tak dávno, co se v Levných knihách dalo narazit na pár komixů se soudcem Dreddem (a nejspíše stále ještě dá). Sice mu tam pomáhal/otravoval ten otravný humanista Batman, ale nepřátelé byli stejní jako tady - Temní Soudci.

Můj přístup k JD:DvD byl opravdu opatrný, vypadal na pravý budget s nic moc kritikou, která byla zpola zasloužená. I tak mě ale JD překvapil a na odpovídající dobu i zabavil.

Už jen první mise mě značně překvapila, od hry z 2003 jsem čekal rovné hupsnutí do brutální akce, místo toho jsem pendrekem rozháněl demonstranty, následně honil špinavé sprejery a zakončil to likvidací upírů.

Už jen ten přístup - vyložená nadsázka, plná drsných hlášek a vtipných situací - v konstrastu s fašisticky totalitním režimem soudců (Doživotí za sprejování), tvoří docela zajímavou atmosféru.

Dále každá mise měla několik hlavních úkolů + pár vedlejších, některé mise měli různý přístup/postup (i když jen spočátku), takže to nebyla až taková do rozkroku kopající koridorovka. Zbraní bylo jen pár - co taky chtít, když základní pistole střílí dávkou, zapaluje, exploduje, prostřeluje a podobné hovadiny vyvádí. Kromě užitečných brokovnic (na zombie a upíry) ušla ještě laserová pistole a kulomet.

Za nejlepší misi považuji odlovení zombies z obchoďáků, což z velké části připomínalo velkou poklonu Úsvitu mrtvých (toho původního, Romerova!)

Pak to ovšem trpělo potížemi všech budgetovek, úpadkem nápadů a silným stereotypem.

Ještě byly docela zábavné různé mody odemykající se za plnění hlavní kampaně, kde většinou šlo o to vydržet určitý čas proti určitým nepřátelům, někoho zachránit, či někam dovést.

Pro: Dredd a jeho humor, vcelku zábavné zastřílení si, zatýkání

Proti: Ke konci příliš stereotypní, otravné a nakonec vás ta ultra nepěkná grafika chtěj-nechtěj udolá

Na Soudce Dredda doboví recenzenti nahlíželi celkem s rozpaky. A vůbec se jim nedivím. Hra působí trochu nedotaženě. Vidět je to hlavně ve zpracování umělé inteligence, která je strašná. Nepřátelé se zasekávají. Páchají sebevraždy nezvládnutou trajektorií cesty k vám. Jakmile vás uvidí pálí přes všechno před sebou. Přes vlastní spolubojovníky. Design úrovní je na některých místech chaotický a nepřehledný. Délka hry je skoro až k smíchu a hlavní boss už spíš k pláči (nevím, jestli jsem někde zažil snadnějšího bosse).

Přesto všechno jsem si hru skoro až zamiloval. Je humorně laděná. Obsahuje spoustu černočerného humoru. Vůbec se nebere vážně a hlavně - Dredd je naprosto boží hrdina. Drsňák od pohledu, který se nebojí náhodné kolemjdoucí odsoudit na tři měsíce za to, že se pomalu plouží po ulici nebo, že se mu prostě jenom nelíbí. Roní hustý hlášky a situace komentuje tak, že jsem se často ze srdce zasmál. Takhle má vypadat pravý upřímný hrdina, co se s ničím a nikým nesere. To je ten typ hrdiny, se kterým se mohu ztotožnit. Dredd prostě vždycky ví co má dělat a bouchačka je jeho nejčastějším nástrojem.. A taky je geniálně namluvený.

To neznamená, že by každému měl ustřelit hlavu na počkání. Stačí jen nepříteli vystřelit zbraň z ruky. Nebo rozstřílet vůdce gangu a tím vystrašit ostatní bez toho, aby na něj vystřelili. Je to jen pro jejich dobro. Protože nemusí vždycky dostat trest smrti. Nýbrž třeba jen 10 nebo 20 let v žaláři. Hra se vás snaží motivovat, abyste namísto zabíjení spíš zatýkali. A je to sranda. Když už ale dojde na akci, je až nesmyslně brutální. Společně s přestylizovanou grafikou s až groteskně rozpohybovanými postavami to byl asi záměr. Na mě to funguje. Já si kratičkou kampaň užíval od začátku do konce.

Zajímavě je řešen systém zbraní a uzdravování. Dredd vydrží jen pár ran a může dostat rychlý zásah do hlavy. Kromě soudcovské zbraně může nosit i jednu sekundární zbraň. Sekundární zbraně mě bavili více než hlavní zbraň, u které to chce větší preciznost a přesnost. Hlavně kulomet nebo brokovnice jsou kanóny, které jsem nechtěl dát z ruky. Judge Dredd je také jedna z těch FPS u které ke konci trpíte nedostatkem nábojů. Každý výstřel si pak musíte rozmyslet a být přesní (alespoň na střední obtížnost).

Autoři se herní dobu asi snaží nahnat arkádovými levely v arénách, kde plníte různé úkoly. To mě ale moc nebavilo. Jen recykluje hratelnost z kampaně bez jakékoliv kontinuity. Tomuhle módu by rozhodně prospělo, na motivaci, přítomnost větších výzev na splnění.

Pro: humor a nadsázka, Dredd je prostě bourák, zatýkání civilistů a nepřátel, grafická stylizace

Proti: krátká kampaň, špatná umělá inteligence, zbytečný arkádový režim, některé podivné a chaotické levely

Rebellion bol pre mňa zafixovaný so sériou Sniper Elite a Judge Dredd ako hrdina z európskeho komixu, ku ktorému som sa chcel v budúcnosti dostať.
"Budúcnosť je práve teraz!" (strašne sa mi tu teraz hodilo podobne veľkolepé vyhlásenie :D)
...a zhliadol som film Dredd. Pozornosť sa zostrila a hneď ako Indie Royale prinieslo príležitosť, jediná "poriadna" hra so Sudcom, zobrala niečo nad 6 hodín môjho života.
Stáli za to? Nadpriemerné hodnotenia a grafika, po ktorej žiaden mladý pes neštekne (...).
Starší, disponujúci abilitou technického vžitia sa do určitého roku však technickú zastaralosť prepáčia, ba priam až ocenia, lebo engine je svižný a má jasné jednoduché pravidlá, čiže po pár minútach beháte neohrozene medzi strelami zúfal(ej AI)ých nepriateľov a pri zombíkoch a upíroch rozpútate elegantný krvavý balet. Ako za starých čias, keď sa na realitu veľmi nehralo ;).
Jednoznačne hodnotiteľné prvky som rozdelil na úplný záver a chcem aby sa o tejto hre vedelo v prvom rade to, že úprimnejšiu víziu NIE fašistickej ale "demokratickej" po vzore momentálneho smerovania vlády USA. Dredd je antihrdina, v ktorého koži budeme zneužívať moc, vymáhanie práva a veľkolepo predvádzať policajnú brutalitu "v mene zákona", ktorý vás, aj za fajčenie na verejnosti alebo hlučné správanie, môže pripraviť o slobodu. Mega-City One je klietka kde sa obyvatelia kŕmia tak sladkou Soya Colou, že ich to môže zabiť (najlepšia herná reklama dosiaľ) a žijú v strachu niekedy viac zo sudcov ako zo skutočných zločincov...
Pripomína vám to niečo?

*hoci mám rád dohrávanie do úplného konca, Arcade levely s (atraktívne znejúcou kulisou, napr.; vyvraždi mafiánsku rodinu, zabi zmagorených robotov pre získanie súčiastok...) úlohami zabi toľko a toľko, zatkni toľko a toľko, urážajú môj dojem z hry, ktorá sa vždy aspoň snažila každý level vytvoriť zaujímavý. Bodka.

Pro: graficky skutočne podarené pozadia Mega-City One, výborné zbrane, dokonca aj pištole, teda hlavne tá Dreddova ;), zatýkanie za úplne absurdné činy, hlášky & reklamy (Soy Cola, Mega Mall...), hudba

Proti: krátke, lineárne s občasnými grafickými bugmi/zásekmi a tragickými zlyhaniami AI

Vážený/á uchádzač/ka,

sme radi, že ste sa rozhodli zúčastniť nášho kurzu „Staň sa sudcom za (na) 5 hodín. Po poslednej akcii sudcu Dredda naše rady trochu preriedli, takže potrebujeme doplniť stavy. Sudcovia z Tech divízie preto navrhli simuláciu virtuálnej reality, v ktorej máte možnosť ukázať svoje schopnosti a v koži sudcu Dredda zopakovať jeho posledný prípad. Máte možnosť byť jedným z prvých, ktorí vyskúšajú novú verziu nášho simulátora.

Pre postup si prečítajte nasledujúce pokyny a informácie k simulátoru :
- Vaše vybavenie počas akcie = váš najspoľahlivejší priateľ – spoiler 1
- Podpora = nikdy nie je všetko stratené – spoiler 2
- Rozbor protivníkov – spoiler 3
- Čo je to zákon a ako ho dodržiavať – spoiler 4
- Pokiaľ dokončím simulátor, čo ďalej ? – spoiler 5
- Bezpečnosť nado všetko – spoiler 6

1.) Simulácia je rozdelená do niekoľkých častí, na začiatku ktorých sa vám vybavenie vždy vynuluje takže začínate len so základnou sudcovskou pištoľou Lawgiver, ktorú si ihneď zamilujete, keďže má niekoľko režimov paľby na princípe toho istého zásobníka. Varovanie: Ako správny sudca svoju zbraň nesmiete stratiť!!! Okrem tejto zbrane môžete so sebou niesť ešte jedno ľubovoľnú zbraň, či z nášho arzenálu (počas vašej misie ich ale bohužiaľ veľa nenájdete, takže budete musieť improvizovať) alebo získanú od spravodlivo potrestaných zločincov (aj klasické civilné zbrane sú účinne a je ich dostatok, takže muníciou do tohto haraburdia šetriť nemusíte). Ako každý sudca máte na sebe brnenie s generátorom vlastného štítu, ktorý poskytuje len minimálnu ochranu, takže buďte neustále v strehu. Pokiaľ vám štít zlyhá, uvidíte, čo je to bolesť, preto odporúčame hľadať v oblasti lekárničky, ktorých je taktiež minimum takže nimi neplýtvajte. Okrem tohto máte ešte k dispozícii omračujúce granáty, aby ste mohli bez problémov zatknúť vzdorujúcich občanov. A aby som nezabudol pamätáte sa na multifunkčnú sudcovskú motorku? Áno? Tak tú tu nehľadajte, kvôli zníženému rozpočtu sa do simulátoru nedostala, spoliehajte sa len na vlastné nohy...
2.) Pokiaľ si myslíte, že akcia ktorú sudca Dredd zvládol úplne sám bude pre vás zložitou máte podľa zákona možnosť prejsť simulátorom aj s ďalším uchádzačom. Inak to bude len všetko na vás. Viete aký je rozdiel medzi chodiacou mŕtvolou a „chodiacou mŕtvolou“ ? Prvý spomínaný typ vám ide po krku a pokiaľ ho zraníte, tak z neho tečie zelená kvapalina. A ten druhý typ sú väčšinou naši už zosnulí sudcovia, neodporúčame po nich strieľať, pokiaľ potrebujete muníciu, tak si počkajte a s 90% pravdepodobnosťou budú za pár sekúnd mŕtvi. Jedinou výhodou, ktorú máte, sa takto stávajú sudcovia z Med divízie, ktorí vám expresne vyliečia vaše zranenia.
3.) Ste sudca a vašou úlohou nie je pozabíjať, čo najviac zločincov, ale predviesť ich pred spravodlivý súd. Preto vám odporúčame najprv ozbrojených občanov vyzvať, aby sa vzdali a až potom použiť donucovacie prostriedky. Mnohí sa ale aj tak odmietnu vzdať, takže môžete nad nimi ihneď uzavrieť rozsudok = smrť. Okrem ľudí sa stretnete aj s upírmi a zombie, pri týchto exeplároch nemáte veľmi nad čím uvažovať, takže rana do hlavy je rozhodujúca. Ako bonus máme pre vás pripravených ešte niekoľko špeciálnych cieľov, ale to uvidíte až sami.
4.) Pokiaľ si neviete na túto otázku zodpovedať sami, tak ste ihneď porušili prvý zákon - nevedomosť zákona a nemáte tu čo robiť ! Aj keď ste sudca nie ste bezúhonný, pokiaľ budete zabíjať občanov, aj keď viete, že spáchali trestný čin a odmietajú sa vzdať nezabíjajte ich ! Skúste použiť granát. Taktiež nepopravujte už zatknutých zločincov. A samozrejme nestrieľajte po kolegoch! Pokiaľ porušíte tieto pravidlá, tak si po vás príde zásahová jednotka a vaša misia končí neúspechom.
5.) Pokiaľ sa vám podarí dokončiť simulátor môžete vyraziť do ulíc ako nový sudca, keďže už budete pripravený. V simulátore sa vám, ale odomyká možnosť vyskúšať si arcade mod, v ktorom sa môžete preniesť do tela zločinca a prežiť útok sudcov, ničiť robotov, zatýkať väzňov, potlačiť vojnu gangov a mnoho iných, ale vysoko to neodporúčame, keďže už to vaše schopnosti veľmi neovplyvní, je to zatiaľ v pokusnom štádiu.
6.) Fámy o úmrtiach pri používaní predchádzajúceho simulátoru pri smrti počas tréningu vo virtuálnej realite a nasledujúcej smrti aj v skutočnosti, sú nepravdivé. Počas skúšok v tomto simulátore sme ešte nezaznamenali žiadne úmrtia. No napriek tomu by ste si mali dať na seba pozor počas tréningu, keďže nemáme žiadne invisible walls a vaši protivníci sú smrtiaci.

Pokiaľ ste prečítali tieto pokyny, pochopili ste ich a súhlasíte s nimi, podpíšte toto ustanovenie, že v prípade vašej smrti ste sa tohto kurzu zúčastnili dobrovoľne.

Tu podpísať : ......................................

Veľa šťastia k úspešnému splneniu výcviku vám praje ---

Upozornenie:
Väčšina uchádzačov (99.9%) je zatknutých pre porušenie zákona, aj keď o svojom pochybení dovtedy nevedeli.

Pro: zbrane (najmä Lawgiver), pokus o humor, poukázanie na nezmyselnosť niektorých zákonov

Proti: krátke, slabá AI, arkádový mód