Jasper's Journeys

2008
2013

Jasperova kocoura Orlanda unesla zlá čarodějnice, která ho chce použít jako ingredienci do svého lektvaru. Jasper neváhá a vydává se svého přítele zachránit. Bude se ale muset probít přes 15 úrovní, až k hradu zlé čarodějnice a tam s ní srovnat účty.

Jasper's Journeys je remakem stejnojmenného titulu vytvořeného bratry Josephem a Johnem Whitem již v roce 1998 pro operační systém MS DOS. Hra je klasickou plošinovkou, ve které budete prozkoumávat krásné lokace, sbírat předměty a zabíjet rozmanité nepřátele. Pomáhat vám bude modrý drak, který vás na konci každé úrovně odnese dál, tedy pokud zrovna level nebude zakončen soubojem s bossem.

Jasper's Journeys mě na první pohled uchvátily svou krásnou "pohádkovou" grafikou, která mi naprosto dokonale sedla. Potvory tu jsou opravdu hezky udělané, zvlášt bossové. Obtížnost je tu na poněkud vyšší úrovni, ze začátku máte jen jeden život a pokud vás potvory (nebo různé pasti) trefí, znamená to game over a loading poslední pozice. Naštěstí můžete sebrat až tři štíty, každý přidá jeden hitpoint (a že to je na tužší potvory potřeba). Jinak zde sbíráte různé gemy, za které si můžete na savepointu koupit třeba trojtou střelu, jakéhosi motýlka který vám pomáhá v boji, apod., dále ovoce, které se používá jako střelivo (nemůžete tedy střílet do nekonečna, naštěstí se na savepointu dají gemy za střelivo vyměnit) a nakonec klíče, které potřebujete, abyste se dostali dál.

Na konci každého levelu na vás čeká bud souboj s bossem, nebo modrý drak, který vás odnese dál. Lze též najít fialového draka, jenž vás kopne do tajné úrovně. Jak už jsem psal výše, ve hře se vyskytují savepointy v podobě domečku, do kterého vlezete a za určitý obnos gemů si hru můžete uložit. Trochu hloupé je, že i když se dostanete do dalšího levelu, hru vypnete a zapnete, nejste vhozeni na začátek posledního levelu, ale prostě na místo posledního savu. A v některým levelech prostě savepoint není. Párkrát jsem se dostal do situace, kdy mě hra svou obtížností pěkně nakrkla a nejradši bych jí vypnul, ale byl jsem zrovna hodně dlouho "neuložen" a při představě, že bych musel danou část opakovat jsem radši zatnul zuby a proskákal se k dalšímu domečku :)

Kdo má rád plošinovky a nevadí mu trochu vyšší obtížnost, nechť Jasper's Journeys rozhodně zkusí. Je to solidní výzva a garantuji vám, že se při hraní občas pořádně zapotíte :) Škoda jen té nesmyslné ceny...

Pro: grafika, potvory, klasická plošinovka

Proti: obtížnost, systém ukládání, přemrštěná cena (20$)