In Cold Blood

13.07.2000 PS1
25.03.2001 PC
V blízké budoucnosti panuje obrovské napětí mezi USA a Čínskou republikou. Studená válka vrcholí a třetí světová válka je na spadnutí. Spojené státy prosí o pomoc Velkou Británii a na scénu je povolán agent MI6 John Cord. John začíná vyšetřovat zmizení dalšího agenta v čínských uranových dolech a posléze zjišťuje, že byl zrazen a na pozadí toho všeho probíhá skrytý konflikt, který může destabilizovat většinu světových národů. Do toho všeho se navíc Johnu Cordovi začínají zjevovat záblesky ze zapomenuté minulosti...

Příběh této hry je vskutku propracovaný a hra místy hodně připomíná filmového Jamese Bonda. Celá hra je plná filmečků a její zpracování jí dodává doslova filmovou atmosféru. Bondovky In Cold Blood připomíná také přítomností Hi-Tech zařízení někdy až se sci-fi nádechem (lasery, roboti, zbraně, futuristické vlaky atd.).

In Cold Blood je typická adventura původem z konzole PSX, postava tedy není ovládaná myší, ale přímo "tombraiderovsky" a do hry je zakomponováno více akčních i stealth pasáží. Renderovaná 2D prostředí i 3D objekty byly na svou dobu a možnosti konzole PSX velmi dobře zpracovány.

Víceméně klasická adventura s trochu horším ovládáním (na gamepadu se někam přesně trefit chce hodně cviku, na klávesnici ještě více), překrásnými renderovanými prostředími i FMV sekvencemi a konečně také sci-fi příběh z blízké budoucnosti ve stylu Jamese Bonda.

Atmosféra hry se vskutku povedla na výbornou a i leckterá dnešní hra by se měla cítit zahanbená. Taktéž příběh působí profesionálně, jen škoda že místy se člověk cítí až příliš zmateně a pokud si z něj odmyslíme veškeré sci-fi prvky, mohl by začít působit trochu tuctově (tak či onak se ale ke hře hodí stejně jako vánoční stromeček na Štědrý den).

Puzzly jsou takové, jaké by se daly očekávat u adventury podobného ražení. Krom překonávání překážek, hlídkujících robotů (EMP miny jsou k nezaplacení) nebo vojáků, hledání klíčů, poznámek i předmětů, rozmlouvání s NPC atd. Zkrátka adventura jak se sluší a patří. K tomu ještě připočtěte různé časově omezené úseky (zneškodnění bomby, proběhnutí soustavou laserů), které vyžadují trochu trpělivosti a přesnosti.

Škoda jen již zmiňovaného ne zrovna pohodlného ovládání, s čímž souvisí i ne moc povedený systém střílení.

Kolem a kolem, moc her s podobným námětem se rozhodně neválí všude kolem a v podstatě žádná další s kvalitou srovnatelnou s ICB.

Pro: grafika, atmosféra, příběh, puzzly, FMV sekvence

Proti: ovládání

velice náhodou se mi dostala do ruky tahle špionážní adventura a byl jsem moc mile překvapený jak se všemi prvky funguje pohromadě. ovládání je občas trochu krkolomné možná díky tomu, že byla primárně vytvořena pro konzole, nicméně příběh poutavý, částečně hraný jako vyprávění minulosti z mučícího výslechu hlavního hrdiny, následně vysvobození se z pout a dokončení akce. rozmanité lokace, přes které agent postupuje v utajení, zneškodňování robotů pomocí emp granátů, omračování strážných, komunikace skrze multifunkční hodinky, kde má john mapu, infra, veškeré informace... a nacházení dočasných společníků při postupu hrou. moc pěkné akční animace, některé části hry dokonce až hororové, viz. kappa level a útěk před robotickým vrahem a líčení pasti. dohrál jsem tuto hru několikrát a chystám se ní znovu, tentokrát zdokumentuji na svůj herní kanál. za mě zkrátka výborná pařba u které se pokaždé skvěle bavím, ačkoli vím jak bude končit.

Pro: příběh, animace, postavy, dabing, rozmanité lokace, tajemné až hororové momenty

Proti: trochu nešikovné ovládání, občasné grafické bugy