Hotel Giant

17.05.2002

Hotel Giant je budovatelská strategie, ve které se vrháte na podnikatelskou dráhu v oboru hoteliérství a všeho, co s tímto odvětvím souvisí.

Na výběr hra nabízí hlavní kampaň, výukové mise (tutoriál) a volnou hru. Na začátku hlavní kampaně si vyberete z 20 měst celého světa (včetně Prahy), kde se váš hotel bude nacházet, typ pozemku a z 19 konkrétních podob hotelů rozdělených do tří skupin (městský, předměstský a rekreační). Podle výběru také dostanete informace o potenciálních zákaznících, kteří přichází jako návštěvníci vašeho hotelu v úvahu. Těmto informacím dále přizpůsobujete tvář hotelu. Od vybavení vstupní haly, přes bar (kulečník), restauraci, jednací místnosti (fax, kopírka, počítače) až po samotné pokoje. Celkem je na výběr z osmi druhů místností (restaurace, pokoje, bar, fitness centrum, obchodní centrum, herna, bazén a knihovna), přičemž každá z těchto místností disponuje určitými typickými předměty (kuchyň, koupelna, stojan na páru, noční stolky s lampami, vana, piáno atd.). Jako jistý prvek ulehčení ve výstavbě je zde možnost uložení si podoby navrhnutého pokoje a následná duplikace.

Důležitým aspektem hry je ukazatel spokojenosti hostí, podle čehož se odvíjí obsazení pokojů a v neposlední řadě zisk. Budete muset řešit stížnosti a přání hostů (rychlost internetového připojení, dostatek mýdel v pokojích), vztahy zaměstnanců (plat, spokojenost) nebo na sebe upozorňovat pomocí reklamy (noviny, televize) – to vše v nejlepším zájmu prosperity svého podniku.

Hru jsem koupil a hrál před mnoha lety poté, co mě docela uchvátily hry Transport Giant a Industry Giant II od stejného autora (JoWood).

Říkal jsem si tehdy, stavění jako stavění. A na těžší začátky jsem byl z obou jmenovaných her také zvyklý. Jenže ouvej.

Na začátku hry si vyberete místo a typ hotelu a můžete začít - podle obalu je těch míst 23 a typů hotelů 19 . Ne nejšťastnější nápověda Vás provede ovládáním a zřízením hotelové restaurace a prvních hotelových pokojů. A pak už nic. Nápověda Vám neřekne, že musíte vytvořit ceník v podobě balíčků (například tři noci a k tomu vstup do fitka nebo herny zdarma).

Chvíli hrát bez balíčků můžete, ale ne dlouho. A jejich sestavení je ta nejhorší část. Balíčky samozřejmě musí odpovídat typu pokojů a službám hotelu vůbec. Chcete-li dát vstup do fitka nebo herny, samozřejmě je musíte postavit a zrovna tyto služby mi přišly jako nejnáročnější na nákup vybavení a ziskovost je velmi nestálá a spíše na těchto službách proděláte - ale možná jsem jen něco udělal špatně.

Začátek není nejlehčí, ale dá se zvládnout. Jenže jak otevíráte nová podlaží (jejichž počet, velikost a tvar jsou dány typem hotelu) a nové pokoje, je spíše těžší a těžší hotel udržet v černých číslech. Každý typ pokoje má jiné požadavky a některé je velmi obtížné splnit, ale dá se říct, že ne nemožné.

Stavba hotelu je jednoznačně velmi zajímavý (nebo i originální - jelikož nevím o jiné hře stejného typu) nápad a navíc v velmi pohledné grafice. S tím je samozřejmě spojeno zcela jiné (mnohem složitější) hospodaření, které je asi zároveň největším kamenem úrazu této hry. Hru však kazí také to, že máte jen omezený počet typů hotelu a lokací - spolu s dobou potřebnou na úspěšné zvládnutí hry.

Je to však již delší doba, co jsem HG hrál, takže v nápovědě k cenovým balíčkům se mohu mýlit. A nikdy jsem nehrál moc dlouho, protože se mi spíše brzy přestalo dařit. Asi jsem na hospodaření této hry nebyl v té době připraven.

Snad by si mohla hra zasloužit i vyšší hodnocení, ale z těch 25% (které za mě chybí do 100%):
15% = hospodaření
5% = doba potřebná na úspěšné zvládnutí
5% = omezený počet lokací a typů hotelů

A jen tak mimochodem, 15% z 25% není 3,75 - ale 15.

Pro: grafika, originální nápad, hospodaření

Proti: omezený počet hotelů, delší doba na učení, hospodaření