Hope Lake

Jezero Naděje

květen 2014

Hope Lake kombinuje žáner detektívnej adventúry s riešením hádaniek.
Po lokalitách sa pohybujete pomocou interaktívnej mapy, na ktorej sa zobrazujú miesta, kde je potrebné niečo vykonať. Nie je pritom potrebné kombinovať predmety v inventári a riešenie hádaniek sa dá aj preskočiť.

Príbeh sa točí okolo hľadania bývalej študentky internátnej školy, stratenej pri brehoch jazera Hope Lake. V úlohe ženskej vyšetrovateľky musíte za pomoci baterky, mapy oblasti a fotografie vypátrať študentku Emily Lynchovú, respektive zistiť, čo sa jej stalo.

Hra obsahuje celkovo 48 lokalít, 8 hidden object scén a 26 unikátnych minihier.

Česká verzia hry je distribuovaná firmou Špidla Data Processing pod názvom Jezero Naděje.

Moje asi první hidden object hra.

Překvapilo mě, že je to v podstatě normální adventura, čekal jsem, že se v těchhle hrách jen někam kliká, ale jinak o nic jiného nejde, ale tady je opravdu celkem fajn temnější story, relativně dost animací a výjimečně dokonce i nějaké dialogy. Hra nabízí tři poněkud odlišné gameplaye (asi to bude pro hidden object dost typické): klasické adventuření, vyloženě klikání na předměty podle seznamu a různorodé minihry a hlavolamy.

Ta adventurní část je moc fajn, kombinatorika předmětů logická, příběh celkem pohltí. Klikání na předměty ze seznamu je totál opruz a nevím, co je na tom zábavného. Kdyby tu aspoň byl nějaký limit, kolikrát můžu kliknout špatně, jenomže tady je jen jakýsi výbuch, který zbrzdí asi na tři vteřiny, pokud klikám moc blbě. No a minihry a hlavolamy jsou vesměs úplně easy a jsou to celkem takové klasiky. Asi tři mi trvaly déle než dvě minuty.

FIngon se neplete, opravdu hraje celou hrou jen jedna skladba, která je takovou detektivní klasikou, mohlo skladeb teda být víc, ale zase mě úplně totálně štvát nestihla.

Co mě trochu zarazilo, byla absolutní nemožnost se zaseknout. Každé dvě minuty (dokonce i jednu na lehčí obtížnost) můžete požádat o radu, co dál a navíc na mapce je vždycky ukázáno, v které lokaci můžete něco udělat. To mělo za následek to, že jsem jen klikal na mapu a neprocházel lokace přímo, takže jsem vlastně měl mnohem horší dojem z celku a toho, kde se co nachází.

Je to překvapivě dlouhé, nevzpomínám si, že bych někdy udělal v nějaké adventuře tolik "akcí", kdyby to bylo těžší, tak je to na týden hraní. Takhle stačí 4/5 hodin.

Shrnutí - překvapilo mě, že se podobný typ her dá vcelku normálně hrát a relativně si to užít, a potvrdilo se mi trochu i to, že stavět na odiv a dělat samostatný subžánr z nejhorší adventurní praktiky (pixelhunting) je úplně postavené na hlavu.

Pro: příběh, animace, celkem hezká grafika, není krátké, česká lokalizace

Proti: až moc rad a pomocí, hidden object není zábava, jedna skladba přes celou hru

Herni vyzva 2017 - Seda myska (pocet hodnoceni v dobe hrani hry: 3)

Hodnoceni anglicke verze hry ze Steamu.

Kolem a kolem prumerna hidden object adventura, dle credits puvodem z ruskojazycne oblasti.

Pribehova cast je jeste celkem obstojna, ovsem sceny s hidden objecty mi lezly pekne na nervy. Neni nic horsiho, kdyz uz hledany predmet najdete, nemoci jej nakliknout. Hint tlacitko se i na obtiznost easy nacita strasne dlouho (jedna minuta, na vyssi obtiznosti uz jsou to minuty dve). No a ta hudba - pocitove bych rekl, ze hraje po celou dobu ta sama melodie, ve skutecnosti jsou jen dve ci snad tri, ale vic urcite ne.