Home Safety Hotline

16.01.2024

Píše se rok 1996 a vy přijímáte práci operátora pro společnost Home Safety Hotline. Vaším úkolem bude vyslechnout obavy volajících, přesně určit jaká havěť je obtěžuje a jak se s ní vypořádat. Z počátku se budete zabývat pouze hmyzem a plísní, časem ale zjistíte, že váš zaměstnavatel se zajímá také o problémy, které jdou za hranice přirozeného světa. Dokážete svou hodnotu a dosáhnete na povýšení nebo zklamete svou neschopností?

Home Safety Hotline je simulátor telefonního operátora inspirovaný žánrem analogového hororu a folklórem. Vaším úkolem je na základě indicií nalézt správnou odpověď. Hra nabízí sedm úrovní se stupňující se obtížností a podstatný nebude jen váš důvtip, ale také paměť, protože na systém informací se ne vždy lze spolehnout.

Indie herní scéna se nám dál krásně rozvíjí. Tentokrát jsme byli poctěni hrou, která se inspiruje především u analogového horroru. Tento, stále poměrně nový, žánr je postaven na videích které připomínají kvalitou nahrané VHS a které především mají vzbudit pocit neklidu, hrůzu z toho co je vidět koutkem oka, a apelováním na uncanny valley. Hra samotná obsahuje několik videí v tomto stylu, ale celkové prostředí lze označit za poměrně kvalitní převedení analog horroru do herního prostředí.

Hra je ve své podstatě prostá. Lidé vám zavolají, popíšou problém a vy musíme uhádnout o co se jedná. Ačkoliv se obtížnost postupně stupňuje, a někdy vám schválně systém vypadne a je nutné jet podle paměti, hra vás ve své podstatě nepodvádí ani nevede za nos. Pouze jednou jsem v hovoru nenašel žádnou indicii o co jde, ale to může být angličtinou.

Po dokončení hry vám je zpřístupněn Art Book, kde autor odhaluje také jeho lásku k bestiářům, která byla inspirací pro systém identifikování havěti. Ten se vám zpřístupňuje postupně ačkoliv jsou informace poměrně krátké, zároveň jsou úderné takže je zde dost prostoru pro vlastní fantazii ale i jste zvědaví co se ještě objeví. Hlavním zastřešujícím tématem jsou fae bytosti, tedy víly,  na které se mnoho záznamů přímo či nepřímo zaměřuje. Po dokončení hry dávají nějaké tropy tak mnohem větší smysl.

Celé to podtrhuje bizarní ale skvělý konec. Tedy, dobrý konec. Konce jsou vlastně dva, a tady musím říct, že by hře asi slušelo konců víc. Dobrý, špatný a neutrální. Ale to je maličkost. Všehovšudy skvělý indie horror a příklad jak může vypadat analog horror v herní scéně.