Pokračování logického rychlíku Hexcells na první pohled vypadá spíše jako DLC, než plnohodnotná nová hra. Princip jednotlivých puzzlů vysvětlovaný v prvních úrovních znovu od základů je stále stejný, grafika je také stále stejná, podobná je i ambientní hudba a zvuky při odklepávání jednotlivých polí. Ale chyba lávky, o pár úrovní později dostávám skoro vše, co mi u prvního dílu chybělo.

V prvé řadě je to obtížnost puzzlů, která šla rapidně nahoru. Jak jsem první hru dokončil za cca dvě hodinky, zde jsem se trápil něco přes 9 hodin. A musím říct, že to bylo příjemné přemýšlení. Dost často to tak z počátku nevypadalo, ale skutečně se postup v každé úrovni dal logicky odvodit, jen mi to holt trvalo, než jsem na něj konečně přišel.

Co se týče dalších příjemných změn, tak přibyly dva nové prvky a zejména ta čísla na modrých polích stojí za to. Dobrým bonusem je možnost některá čísla nechat kliknutím zešednout pro okamžik, kdy již není potřeba. Díky tomu mě dané číslo nemusí zbytečně rozptylovat u nějakých větších a obtížnějších puzzlů.

Jak jsem již naznačil v předchozím textu, tento díl má konečně ty správné grády a jistě zavaří nejednu mozkovou buňku. A tak to má u logických her být.

Pro: Vysoká obtížnost, pár nových prvků

Proti: Málo inovací

Hexcells Plus přináší to stejné co Hexcells s pár novými mechanikami a výrazně zvýšenou obtížností. A pořád je to stejně dobrá zábava.

Z nových mechanik oceňuji zejména pole indikující, kolik je v okolí modrých hexů. To umožňuje zcela novou hratelnost, a autor ji často využívá. (I když mi trvalo dlouho, než jsem si zvykl, že pole nezapočítává samo sebe, což by mi přišlo logičtější). Otazník v šedém poli je už spornější. Umožňuje dávkovat hádanky rozbitím plochy do menších celků, nad kterými lze přemýšlet snáze, než nad celým obrazem. Ale dost často jsem měl pocit, že hlavně autorovi umožnil snadněji navrhovat hádanky. Tento nový prvek jsem tak nedokázal moc ocenit.

Obtížnost od prvního dílu přituhla velmi výrazně. Hra již od začátku nasazuje laťku zhruba tam, kde první hra končila. A v předposlední úrovni jsem už vyměkl a 2x se nechal k dalšímu kroku pošťouchnout řešením z internetu, protože jsem do toho předtím zíral hodinu v kuse a prostě nebyl schopen najít krok vpřed. Hra je samozřejmě stále férová, a v podstatě nevyžaduje extrémní kombinatoriku, ale u větších úrovní je tam tolik možností, kam se koukat, že snadno ten jediný možný následující krok přehlédnete.

Pro milovníky logických her je toto výborná volba, a zřejmě lepší možnost než první díl, protože ten je příliš krátký a snadný.

Celkové hodnocení: Výborná
Na pokračování hry Hexcells jsem se vrhla nejen kvůli tomu, že se mi hodila do kategorie „pokračování příště“ v herní výzvě 2017, ale také proto, že mě jednička bavila. Princip hry byl stejný jako u předchůdce.

Opět jsem měla za úkol kliknout na všechny šestiúhelníky, ale buď levým, nebo pravým tlačítkem myši. Tím jsem je označila buď modrou nebo šedou barvou. V šedých políčkách je číslo označující počet sousedících modrých políček. Oproti prvnímu dílu, jsou však čísla i v modrých políčkách. Ty označují počet dalších modrých políček v určité vzdálenosti. Hra se tím stává o dost složitější i nápaditější.

Rozhodně jsem druhý díl hrála podstatně více času než první, protože jsem opět chtěla hru splnit na 100% včetně všech achievementů. Poslední kola byla už tak náročná, že jsem se k nim musela vrátit až následující den.

Pro: nové možnosti, nápaditější hra

Proti: náročnost, hudba