Hearts of Iron III: Semper Fi

06.06.2010

rozšíření

Přesně na Den D, tedy 6. června, byl vydán přídavek pro v pořadí již třetí díl válečně-budovatelské strategie Hearts of Iron III. Titul s přídomkem Semper Fi zavede hráče kromě starého kontinentu také na bojiště do Pacifiku v letech 1936 až 1948.

Semper Fi značným způsobem modifikuje a vylepšuje původní hru, velmi výrazným vylepšením prošla umělá inteligence a také kooperace mezi spojenci, kdy je možné si vyžádat posily nebo jim určovat kdy, kde a na co mají zaútočit. Také je možné pro každý národ určit vlastní podmínky pro vítězství, takže i se slabším národem je hra zábavná a není frustrující. Herní interface byl zjednodušen a zpřehledněn pro snazší a pohodlnější ovládání. Nově na začátku hry dostane každá země možnost zvolit si své "skryté podmínky pro vítězství", které mohou značně znejistit protivníka.

Vzhledem k tomu, jak moc je Semper Fi integrován do původní hry a jaká vylepšení jí přináší, je více než logické, že pro jeho spuštění je nutné vlastnit i původní hru.

Tentokrát jsem (celkem už potřetí) spustil hlavní kampaň HOI3 s tímto rozšířením. Změny jsem musel často hledat, abych si jich vůbec povšimnul.

♣ No, navolit si cíle na začátku je hezký, ale podle mě je vždy cílem hry dotáhnout to do vítezství některý frakce jako celku, takže jsem tohoto nevyužil.

♣Nová letecká mapa? Přišla mi skoro stejná...

♣ Pak snad "Pride o the fleet" - toto je novinkou? Pokud ano - využil jsem. Ale to je doslova kosmetický prvek - prostě jedna loď dostává víc zkušeností, ovšem pokud je potopena, klesá tím "National Unity".

♣ Sdílení technologií v rámci frakce - to se opravdu celkem hodí.

♣ A dokonce i vylepšená (snad trochu zákeřná) UI, zdá se mi.

Summary:
No tak trochu plytký datadisk od Paradoxe Interactive - podle mě to mění původní hru příjemně, ovšem jen lehce a instalace Semper Fi vnímám tak nějak jako volitelnou. Kdybych tohle zcela minul, asi by mě to nemělo proč zamrzet.

Více v komentáři k původní hře.

Pro: Některá zajímavá vylepšení, zákeřnější UI.

Proti: Ale změn je hrozně málo a nejde o nic, co by původní koncept citelněji posunulo někam dál.