GunZ: The Duel

02.06.2005

freeware

Pôvodne samostatný kórejský free2play titul, v súčasnej dobe spadajúci pod hlavičku Aeria Games, predstavuje unikátny mix strieľačky z pohľadu tretej osoby a bojovej hry s chladnými zbraňami, pričom oba spôsoby hry sú vyvážené a prispôsobené na multiplayerové súboje.

Klasický systém získavania skúseností a levelov predstavuje stále novú výzvu, pretože úspech v boji znamená nové a pochopiteľne aj účinnejšie vybavenie, ale taktiež skúsenejších a silnejších protivníkov. Hráč si môže hrdinu prispôsobiť aj nákupom rôzneho oblečenia. V hre sa taktiež objavujú prvky mágie.

Dej je zasadený do obdobia priemyselnej revolúcie a predstavuje akúsi ázijskú verziu steampunku, pričom hráč sa ocitá medzi republikou Travia a impériom Axium, ktoré po desaťročiach vojny uzavreli prímerie, avšak čím ďalej tým viac ľudí v sebe objavuje magické sily a každý chce chrániť svoje staroveké poklady, ktoré boli tajne odovzdávané z generácie na generáciu.

Okrem spomínaných súbojov medzi reálnymi hráčmi v klasických death match zápasoch, hra obsahuje aj unikátny Quest mód, ktorý sa skladá väčšinou z 3 až 6 scenárov a vyžaduje kooperačnú spoluprácu so spoluhráčmi na ceste za splnením konkrétnej úlohy. Hru poháňa engine Realspace v2.0.

Název: GunZ: The Duel
Žánr: TPS
Původní finanční model: FTP s mikrotransakcemi
Obtížnost: Asiat

Nedávno jsem si vzpomněl na tento již docela starý a většinou zapomenutý počin a zajímalo mě, jestli ho tu najdu. Tato hra osloví jen málokoho. Jedná se však o raritu. Na první pohled vypadá jako rychlá zábava: běhání po mapách, střílení generickými zbraněmi a občasné seknutí mečem a poskakování sem tam. Pak ale najednou uvidíte machra v cool obleku, který přeskočí místnost podél stěny, ze vzduchu vás sejme brokovnicí, přesune se přes půl mapy aniž by se dotkl země a tam podobným způsobem sejme další tři nováčky. První co vás napadne je "jasný cheater". Jenomže takovýchto lidí časem začne přibývat a vám nezbude než poreferovat youtube.

Pokud se náhodou dívate na video, pak vězte, že ani jediný kousek, který tam vidíte, není zamýšlenou součástí hry. Všechno jsou to bugy. Bugy, které z naprosto nudné hry udělaly hru, ve které je možné dělat kousky které uvidíte možná tak v nějakém naprosto over-the-top anime. A toto video ukazuje jen některé věci.

Zvládnout všechna komba a úspěšně je kombinovat není ani trochu sranda, takže se rozhodně nedalo říct, že by ty bugy ničily hru - naopak! Bugy v této hře udělaly něco, za co by se kterýkoli herní designér mohl poplácat po zádech. Nejenom že posunuly gameplay do úplně jiné dimenze, ale kupodivu všechny ty bugy dávají nějakým způsobem dohromady smysl a jsou vyvážené. Z odpadní TPS se stala vyšperkovaná hyper-akční rubačka s učící křivkou hlubší než filozofie podstaty života.

Jen pro zajímavost, Gunz byla první a zatím taky jediná hra, na které jsem odrovnal klávesnici.
Kde jsou ty časy, kdy jsem na takovéto věci měl čas a nervy :)

Proti: Nešlo večeřet během hraní