Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Gran Turismo 3: A-Spec

28.04.2001
85
15 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

The real driving simulator.

První Gran Turismo na konzoli PlayStation 2 vedle zřetelného posunu v audiovizuálním zpracování přineslo hned několik změn hratelnosti oproti Gran Turismo (1997) a Gran Turismo 2 (1999). Došlo ke snížení počtu vozidel z 650 na 150, aby mohla být ta zbylá přepracována více do detailu. Arcade režim je nově tříděný do kategorií, jež obsahují vícero druhů závodů. K odemčení dalších je nutné zvítězit v předešlých závodech nižší kategorie. Odemykání nových vozidel vyžaduje vítězství alespoň na obtížnost normal či vyšší.

GT3: A-Spec má i přepracované rozvržení závodů a kategorií, aby více odpovídaly schopnostem závodníků a lépe reflektovaly jejich postup. První podniky jsou tedy stanoveny jako krátké a relativně lehké, zatímco další závody ztěžuje nejen nabývající délka (k dispozici jsou i několikahodinové závodní štace), ale i zvyšující se schopnosti oponentů. Nákup strojů v režimu simulace opět probíhá skrze dealery automobilů, které jsou nově jsou tříděny i dle zemí původu.

Titul rovněž počítá procentuální postup hráče a za každých 25 procent, jež splní, jej odmění jedním speciálním vozidlem. Závodních tratí přibylo na 34, mezi nimi je například jeden reálný okruh (Mazda Raceway Laguna Seca), několik městských okruhů (Řím, Seattle, Tokio) a smyšlené okruhové a rallyové oblasti inspirující se v reálných lokacích.


Poslední diskuzní příspěvek

@Atreides (18.04.2023 01:36): Díky. Takže mohu s klidem přeskočit na 4 a prakticky rovnou hrát sudý verze. :-) Ale teda z pohledu hráče tehdejší doby, kdy hra stála 1000+ (nevím přesně jak se pohybovaly hry na PS2), mi to řpijde šílený.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS2 95
Na tomhle jsem vyrostl. Už nyní se nesmírně těšim, až si pořídím řádné železo a rozjedu na emulatoru Gran Turismo 3.
Velký výběr aut, na dobu vzniku nadčasová grafika, modely těch aut a krásné okruhy. Japonská, v dešti v noci je moje oblíbená a i na jiný vpzomínám moc rád. Systém kariéry je pro mě silným tahákem, motivační, nutí mě jezdit líp a učit se jízdní model, či tratě a co všechno si můžu dovolit.
AI je sice robotická, ale naštěstí není vůbec agresivní, neramují hráči auto, když si pokryje zatáčku a i přes absenci demoličního modelu a bouraček, jsou závody adrenalinové. AI necheatuje, vyhraje buď chybou samotného hráče, anebo má prostě silnější auto.
Jízdní model na simulaci nenabádá k frustraci, je celkem přijatelný a přístupný. S ovladačem, i na klávese přes emulator a správné mapování kláves naprosto hratelné, ačkoliv nepochybuju o tom, že s volantem je to větší zážitek a to můžu potvrdit, měl jsem tehda i pedály.
Gran Turismo 3 patří k mým oblíbeným závodním hrám, pač představuje solidní challenge, zároveň však otevírá hráči náruč a o pěkné odměny za vyhrané závody není nouze.
Customizace vozidel zde nehraje takřka roli. Lze změnit pouze barvu, upravit brzdy, motor, prostě klasika, žádnej vizuální tuning se nekoná. Maximálně pestrý výběr kol. Lze doplnit olej, nebo poslat auto do myčky.
Intro je charakteristické, specifické a hned pohltí. Menu přehledné, je radost sledovat jak vám v položce vlastní garáže se rozrůstá sbírka vozů.
Chybí cockpit. Už první Need For Speed ho tehdy zřejmě měl a pro takovou značku, jako je GT, bych to očekával též od prvního dílu. Z některých aut mám skutečný respekt, zejména z té placaté Mazdy, nebo legendárního Suzuki.
Soundtrack je naprosto výbornej, hodně kytar, bubnů, zpěvu, elektroniky.. Feeder, Death In Vegas, Muse, Lenny Krevitz, Junkie XL, a tak dále... ve své době maximální závodní zážitek. Joo, tehdy stačilo vložit CD do konzole, probliklo logo Playstation 2 a byl jsem už ve hře...

Pro: Výběr aut, modely aut, grafika, krásný tratě, soundtrack, lze z toho vycítit péče a láska k žánru, ve své době zásadní a jedinečné, pocit z jízdy a jízdní model

Proti: Těžší licenční zkoušky, absence cockpitu, časem určitě stereotyp, malej počet lapů a soupeřů

+6