Galaxy Trucker

Galaxy Trucker: Extended Edition

29.09.2014
24.12.2014
07.03.2019

Firma Společnost s.r.o., která se zabývá budováním kanalizačních systémů a výstavbou levných domů na rozvojových planetách, se potácí na pokraji bankrotu. Přijde proto s riskantním plánem – budovat vesmírné lodě přímo ze stavebních a odpadních materiálů a ty pak dopravit na Periférii na okraji galaxie. Za tímto účelem najme odvážné vesmírné piloty, truckery. Kanalizace je civilizace!

Galaxy Trucker je digitální adaptací stejnojmenné české kompetitivní deskové hry. Jejím účelem je postavit vesmírnou loď z nabízených prefabrikovaných dílků a tu pak co nejdřív dopravit na místo určení s co nejmenšími ztrátami na materiálech a nákladu. Během cesty na hráče číhají různé nástrahy v podobě meteoritických rojů, pašeráků a vesmírných pirátů. Natrefit ovšem může i na opuštěné planety nebo vesmírné stanice a vytěžit z nich cenné suroviny.

Hrát můžete v klasickém nebo lokálním multiplayeru. Hra oproti své deskové předloze obsahuje navíc kampaň pro jednoho hráče a taky čistě digitální rozšíření Alien Technologies (které je součástí Extended Edition). To do hry přináší nové lodní díly, nové mimozemšťany a rovněž speciální výzvy a multiplayerové mise.

Velice chytlavá záležitost a i když jsem nehrál deskovku, rychle jsem se do Galaxy Truckera zažral. Nenáročná pravidla přešla rychle do krve a navzdory znalosti všech událostí, díky divoké stavbě lodi, skončí každá hra trochu jinak. PvP není nijak krvelačný, přímo si hráči můžou škodit minimálně a spíš jde o takové závodění.

Kampaň mi přišla zábavná, dostatek různorodých scénářů opepřených českým meta humorem. Stavba lodi může být real-time i tahová. Mně spíše vyhovuje tahová, byť se nedokážu zbavit dojmu, že více závisí na štěstí, kdo co otočí, protože klíčové součástky nezůstanou tak dlouho v nabídce. Co jsem pochopil, tahová pravidla vznikla speciálně pro digitální verzi, stejně tak rozšíření. Vůbec mám pocit, že si s převodem hry tvůrci vyhráli a oceňuju množství módů a nastavení.