Frets on Fire

03.08.2006

freeware

Hrajete rádi kytarové hudební hry? Nechce se vám utrácet za Guitar Hero? Pak můžete zkusit freeware alternativu jménem Frets on Fire. Jde o jedinou věc - ve správný moment zmáčknout správnou klávesu a zahrát tak správný tón. Zpracovaných písní už je nespočet, vybere si opravdu každý. Navíc každá píseň může mít až 4 stupně obtížnosti, takže si zahraje jak nováček, tak zkušený harcovník.

Nepotřebujete žádný speciální ovladač, jediné, co musíte udělat, je popadnout klávesnici a otočit ji tak, abyste prsty levé ruky měli na klávesách F1 až F5, přičemž pravou rukou mlátíte do entru. Díky otevřenému kódu hry existuje na webu nepřeberné množství modifikací a pluginů, díky kterým si každý hráč herní zážitek přizpůsobí svým požadavkům. K dispozici jsou také verze pro Linux a Mac.

Když jsem dnes dával dokupy svůj GOTY list, objevil jsem spoustu her, na které jsem už dávno zapomněl. FoF je jedna z nich. Poprvé jsem se k ní dostal před dávnými a dávnými časy, když mě můj starší spolužák učil hrát na skutečnou kytaru. On vlastně nebyl ani nijak extra dobrý učitel, prostě mi řekl: “Tohle je Géčko, tohle Déčko a tohle Ámol. No a ještě ti ukážu Céčko. Teď zahraješ Knockin' on Heaven's Door a víc nepotřebuješ.” Když jsem ovládl tuhle čtveřici akordů, tak mě ještě naučil číst v tabulaturách a pak už to bylo jen a jen na mě. Pocit frustrace na sebe nenechal dlouho čekat a já se začal poohlížet po jiných způsobech, jak dosáhnout kytarového umu. Počítačová hra se mi tak jevila jako vcelku vhodná alternativa k tátově nenaladitelné španěle (no dobře, to přeháním, s pomocí kombinaček se i to hluboké Éčko naladit dalo). Vzal jsem do rukou klávesnici stejným způsobem jako kytaru a začal ROCKOVAT! Mým novým učitelem se stal Tommy Inkilla. Jeho “This Week I've Been Mostly Playing Guitar” bych tenkrát zvládnul zahrát snad i poslepu. A ne, že by to bylo úplně snadné - hra dokázala i pěkně potrápit. Zvlášť na nejtěžší obtížnost.

Rázem za mnou kámoš začal chodit ne kvůli kytaře, ale kvůli zápasení ve Frets on Fire. Párkrát jsme vzali do rukou i trsátko a mydlili s ním do ENTERu hlava nehlava :D Pecka byla taky to, že se na internetu daly najít i další skladby od populárních umělců, takže těch skromných pár písniček rozšířili Pink Floyd, Led Zeppelin či Nirvana. Časem se ale i tato hra přejedla a já se vrátil zpět ke kytaře a … zůstal jsem u ní dodnes. Když na to teď zpětně vzpomínám, možná mě FoF i něco málo naučil. Třeba lépe vnímat rytmus a dodat prstům trochu pohybu.

Jak je to s novými verzemi, netuším. Když jsem asi 3 roky zpátky zkoušel nainstalovat FoF na W10, nerozchodil jsem ho. Pravdou je, že jsem se o to ale příliš nesnažil, takže to určitě nějak půjde :)

Pro: Skvělá hudba, možnost importovat hudbu z internetu

Proti: Dá se tím oddělat klávesnice, kytara je kytara

Přemýšlel jsem, jestli mám v této kategorii hardcore varianty Herní výzvy 2020 zařadit Audiosurf, nebo Frets on Fire.

Nakonec to vyhrálo FoF, a to z toho důvodu, že díky této hře jsem měl nejbližší zážitek toho, že umím hrát na kytaru. Princip hry je jednoduchý, prostě popadnete klávesnici obráceně tak, abyste na levé ruce měli klávesy F1 - F5 a na pravé ruce enter. Hra vám ukazuje, které klávesy máte kdy mačka, a to je celé.

Takže pak už jenom válíte, tedy spíše stojíte za houby, jak vám v hustodémonsky krutopřísném tutorialu vysvětlí kytarový bůh Jurgen Guntherschwarzhaffenstrassen.

V základu máte tři obyčejné skladby, ale samozřejmě je na internetech ke stažení mrtě dalších skladeb, které můžete hrát, takže se nudit jen tak nezačnete. Díky tomu (hrál jsem FoF snad už v roce vydání, tedy 2006) jsem takto objevil spoustu super hudby, např. jsem si konečně lehce čichnul k Pink Floydům.

A rád jsem se k tomu po letech (opravdu hodně letech) zase vrátil :)

Herní výzva 2020 - ♫♫♫ (HC)
Hm, tak už vím co konzoloidní lidé vidí na Guitar Hero. Tahle free alternativa se hraje dobře a principiélně bude zřejmě totožná. Nicméně má jeden neduh v podobě ovladače. Pokud totiž máte trochu jinou klávesnici, tak se to hraje špatně. Já mám nad eFkovýma čudlíkama ještě celkem dost plastu, takže je mám na prsty celkem daleko a když vidím nové typy klávesnic, bizarních tvarů, nedokáži si představit jak by se to na nich asi hrálo. Také je problém v tom, že používáte klávesy F1 až F5, poněvadž na většině klávesnic jsou eFkové tlačítka rozdělena po čtyřech, čili F5 je od těch ostatních čtyř trochu dál a je to na malíček takové dost z ruky.

Klávesnicový problém jsem vyřešil výměnou za pravěkou klávesnici, která už se držela mnohem lépe. Jistě, lze to taky hrát tak, že nechám klávesnici na stole, ale to by se z Frets on fire stala jen prostoduchá "zmáčkni správnou klávesu" arkáda. Doporučuji vypnout PC a naučit se hrát na kytaru, protože hraní na kytaru tato hra nenahradí.
Hrál jsem hru tedy s jiným rozložením kláves (a,s,d,f,space), ale je to bezva pocit, když hraje dobrá muzika a díky vašim prstům. Bezvadný pocit je, když je obtížné místo a vám se podaří. Prsty za pár sekund přelétnou přes klávesy a neozve se falešný tón.

Na internetu se dají stáhnout další písničky i vylepšení k samotné hře.
Má však obrovský neduh - každou chvíli spadne.

Jednoduchá hra, která člověka přibije ke klávesnici na dlouhé hodiny.

===================UPDATE====================

To byla reakce na Frets on Fire. Stáhl jsem si ale vylepšenou verzi nazvanou FoFiX. Jelikož jsem měl tu čest vyzkoušet si i Guitar Hero, dovolím si za sebe tvrdit, že FoFiX je lepší hrou.

Guitar Hero má kvalitní skladby, sympatická animovaná prostředí, postavy při zpěvu a hraní otevírají ústa a hrabou do strun přesně podle písničky, má kvalitní grafické zpracování. Ale také to znamená, že, ačkoliv je to pouze simulátor hraní na kytaru, je to děsně náročné na výkon. Písniček je žalostně málo, ani nelze přidat nové.

FoFiX je možné přizpůsobit nárokům počítače. Já to hraji na velmi slabém netbooku, takže mám minimalistické nastavení (přesto se to maličko kouše, ale to přehlížím, většinou si toho ani nevšimnu). Ale na silnějším stroji je možné nastavit si efekty, lepší grafiku, je možné na Internetu najít nějaké mody (např, aby hra vypadala jako Guitar Hero - pouze se pozadí nepohybuje, je to jen obrázek). Nemám prozkoumané kolik efektů a možností lze ve hře nastavit.

Hra má plno nastavení, od Guitar Hero zkopírované všechny herní prvky (včetně tour, vypískání či tréninku, který nabízí zpomalení songu až na čtvrtinu, nevypískání či možnost začít hrát od konkrétního místa písně) a další vychytávky navíc. Například kvituji přítomnost odpočtu času skladby.

Na Internetu je spousta písní ke stažení. Problémem je najít kvalitní kousky. Ale pár balíků kvalitně zpracovaných songů se dá najít snadno. Mají několik obtížností, hráč může hrát za různé nástroje (např kytary či bicí), hrát může více hráčů zároveň a pokud autor přidal tu možnost, převíjí se i text písně. Zpestřením je zvýraznění sóla, které je zvlášť hodnocené. Navíc si každý může vytvořit vlastní song. Pokud jej udělá kvalitně, může být oblíben komunitou.

Ačkoliv na obrázku vidíte, jak držet klávesnici, mám vyzkoušené, že je možné připojit Guitar Hero kytaru (funkční jsou i funkční tlačítka).

Hlavní klad je, že hra nepadá!

Pro: Lepší Guitar Hero, freeware, možnost nových skladeb, hraní hitů, vlastní skladby, možnosti nastavení, vychytávky, multiplayer, různé nástroje, připojení kytary, nepadá!

Proti: Hledání kvalitně zpracovaných songů